Čím nahradit zakysanou smetanu

Potřebujete zhubnout, ale přitom nechcete hladovět? Nebo vám jednoduše v kuchyni došly potřebné suroviny a vy přemýšlíte, co použít místo nich? Zjistěte, čím nahradit zakysanou smetanu tak, aby na chuti nebylo vůbec nic poznat.

V našich kuchyních je tato ingredience stále velmi oblíbená. Nestojí totiž příliš moc peněz a lze ji uplatnit jak v teplé, tak i ve studené kuchyni. A hodí se jak do slaných, tak i do lahodných sladkých jídel.

Když nemáte zakysanou smetanu, vybírejte její náhradu podle připravovaného receptu

Jinak se totiž zakysaná smetana nahrazuje v omáčkách a jinak třeba při pečení zákusků. Nezáleží na tom, jestli se jen snažíte ušetřit nějaké ty spotřebované kalorie, anebo vám jde spíš plnohodnotnou náhradu chybějící suroviny.

Jak na krémově hustou omáčku bez zakysané smetany

Jde-li vám zejména o nádherně hebkou konzistenci bez nadbytečné mouky, je zakysaná smetana v omáčkách téměř nenahraditelná. Navíc v sobě ukrývá méně tuku než běžná smetana na vaření. I tak však v sobě skrývá kalorii více než dost. A co tedy použít místo ní? Uvařte bramboru a rozmixujte ji najemno. Rozmíchejte ji v trošce mléka a přidejte do omáčky. Dostanete tak mléčnou chuť i požadovanou jemnost v jednom. Nakonec vše zjemněte několika kapkami citronové šťávy. Uvidíte, že v hotovém pokrmu téměř nebude rozdíl.

Na zdobení lze použít i bílý jogurt

Jestliže používáte zakysanou smetanu pouze k dozdobení hotových pokrmů, určitě vás potěší, že zdaleka nejde o jedinou možnost. Místo ní dejte na pokrm lžíci kvalitního bílého jogurtu a máte hotovo. Je také příjemně nakyslý, obsahuje méně energie a pokrm celkově zjemní.

Místo smetany se hodí i mléko a máslo

Potřebujete zjemnit tekutější pokrm, než je omáčka? Vezměte si k ruce trochu rozpuštěného másla. Nechte ho vychladnout, zjemněte mlékem a přidejte do polévky. Po rozmíchání budete výslednou chutí příjemně překvapeni.

Nahraďte smetanu i v dezertech

Hledáte spíše náhradu do sladkých jídel? Velmi dobře poslouží i vařený pudink, který si navíc můžete osladit přesně pole svého gusta. Konzistenčně je pudink velmi podobný smetaně. Nejlepší je vanilkový pudink, ale můžete použít jakýkoli, který vám zrovna zachutná. Velmi dobrý bývá i kokosový.

Do salátu se skvěle hodí bílý jogurt

Jak jsme si už řekli, bílý jogurt je skvělou nízkoenergetickou náhradou zakysané smetany. Takže dáváte-li smetanu do salátu, v klidu ji nahraďte právě jogurtem. Nemusíte tak zálivku vůbec řešit. Salát skvěle chutná opravdu jen s jogurtem.

A stejně se jogurt uplatní i při servírování masa. Máte rádi to pečené nebo grilované? Vyrobte si dip z bílého jogurtu. Ochuťte ho bylinkami, solí nebo kořením a servírujte k masu. I ta domůže několik kapek citronové šťávy, případně šťávy z limetek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno