Citronová tráva

Citronová tráva je to, co známe také pod označením lemongrass. Tato rostlina je skvělá pro své univerzální použití. Svou vůní připomíná citron a používá se jak v kuchyni – zejména té asijské, tak také na přípravu nejrůznější kosmetiky. Používá se také v chemickém, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Příjemná citrusová vůně se šíří kolem samotné rostliny, aniž bychom ji museli řezat nebo mnout. Je vhodné ji vysadit v blízkosti zahradního posezení, protože svou vůni odpuzuje hmyz.

Vlastnosti citronové trávy

Citronová tráva obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Mezi nimi lze jmenovat minerální soli, jako je železo, mangan či draslík; nebo také kyselina listová. Důležitý je ale taktéž obsah polyfenolů a sloučenin rozpustných v tucích. To je důvod, proč se jak z čerstvé, tak i sušené rostliny získávají oleje, které se používají pro své léčivé účinky i jako součást domácí kosmetiky. Citronová tráva působí proti depresím, zlepšuje celkovou koncentraci a má také pozitivní vliv na paměť. Údajně má také protirakovinné účinky, avšak zde je zapotřebí dalších výzkumů. Byly ale prokázány vlastnosti, které inhibují růst hub, prvoků a některých bakterií. Využívá se dezinfekční účinek této rostliny.

Citronová tráva

Účinky citronové trávy

Tato zázračná rostlina s citronovým aroma má také další skvělé účinky: slibuje protizánětlivé a antioxidační působení. To znamená, že s pravidelnou konzumací této bylinky je možné neutralizovat přebytek volných radikálů. Díky tomu přispívá citronová tráva ke snížení rizika mnoha civilizačních chorob. Antioxidační účinky jsou vhodné také pro ty, kteří chtějí být dlouho mladí, protože zpomaluje stárnutí buněk. Mimo to má bylinka i močopudné účinky, čehož lze využít při detoxikaci organismu. Ve fytoterapii se také používá k léčbě zažívacích potíží, protože stimuluje sekreci trávicích šťáv. Citronová tráva stimuluje krevní oběh.

Použití citronové trávy

Citronová tráva má velmi široké využití. Vzhledem ke svému obsahu nabízí pestrou škálu účinků podporujících lidské zdraví. Používá se tak například při léčbě zažívacích problémů, při poruchách nálad a depresích, taktéž jako desinfekční prostředek při různých infekcích, ale také jako prevence velké části civilizačních chorob, např. aterosklerózy, cukrovky nebo rakoviny. V kuchyni se používá jak čerstvá rostlina, tak také sušená ve formě prášku. Je typická zejména pro asijskou kuchyni, avšak oblíbená je již po celém světě. Používá se k dochucení masa a rybích pokrmů, ale také k ochucení nápojů.

Nejenom v kuchyni

Citronová tráva našla také řadu aplikací v chemickém a kosmetickém průmyslu. To vše díky charakteristické vůni oleje z citronové trávy a desinfekčním účinkům. Pěstuje se také jako okrasná trvalka, která jako bonus odpuzuje komáry. Její přednosti můžete využít jak při přípravě domácí kosmetiky, tak také čisticích prostředků.

Lemongrass

Citronová tráva v kuchyni

Citronovou trávu můžeme konzumovat v několika různých formách. Používá se jako čerstvá bylinka, tak také sušená. Vyrábí se z ní nálevy a infuze, používá se taktéž k ochucení nápojů. Velice známý je čaj z citronové trávy, který skvěle voní i chutná po citronech. Použití citronové trávy je poměrně univerzální, proto jej můžete použít k drůbežímu masu, mořským plodům i rybám, do polévek, těstovin, rýže i na přípravu dezertů.

Thajský hovězí salát

Připravte si 300 g hovězí svíčkové, kterou omyjte a nakrájejte ostrým nožem na tenké plátky. Ty pak uvařte doměkka. Z tohoto vaření si oddělte jeden hrnek vývaru pro pozdější použití. Vezměte 1 červenou cibuli a nakrájejte ji na drobno. Smíchejte ji s 1 čerstvou chilli papričkou, kterou jste zbavili semen a nakrájeli na velice malé kousíčky. Pak ještě přidejte několik trsů čerstvé citronové trávy, nakrájené tak, aby se vám dobře konzumovaly. Přimíchejte také hrst cherry rajčat, které jste nakrájeli na čtvrtiny. Do hrnku s vývarem z hovězího masa přimíchejte 2 lžíce limetkové šťávy, 1 lžíci rybí omáčky, 2 lžíce nasekaného koriandru, hrst čerstvých listů máty (nasekaných) a 2 lžíce nasekané pažitky. Vše pořádně promíchejte. Hovězí maso podávejte naaranžované na nakrájené zelenině a přelité připraveným dresinkem.

Asijská kuchyně

Limonáda s citronovou trávou

Vezměte si několik stonků citronové trávy a nakrájejte je najemno. Malý kousek zázvoru nastrouhejte na jemném struhadle. Obě ingredience zalijte šálkem vroucí vody a nechte 5 až 10 minut vařit. Poté slijte. Nálev přelijte do větší nádoby. Citronový olej má silnou vůni, takže tento malý koncentrát nám postačí k vytvoření minimálně jednoho litru limonády. Můžete jej zalít obyčejnou kohoutkovou vodou nebo perlivou vodou. doplňte kostkami ledu a oslaďte – medem nebo jiným přírodním sladidlem.

Citronová tráva – kde koupit

Citronovou trávu lze zakoupit čerstvou i sušenou. Je k dispozici také jako nakládaná citronová tráva. Koupit ji můžete zejména v obchodech s asijskými potravinami nebo na internetových obchodech. Není problém si vypěstovat vlastní citronovou trávu – poroste vám v interiéru i v zahradě. Užívat by ji neměly těhotné ženy pro nedostatek důkazů o bezpečnosti.

Kosmetika

Citronová tráva pěstování

Citronová tráva roste nejlépe na slunném, teplém místě chráněném před větrem. Sadíme ji do vysokých nádob. Před nástupem mrazů by měly být nádoby s rostlinami přemístěny do chladné místnosti chráněné před mrazem. Během sezóny vyžaduje citronová tráva pravidelné zalévání, v zimě zálivku omezujeme na minimum. Na jaře seřízněte rostlinu na výšku asi 5 cm a vyměňte nádobu za větší nebo vyměňte část podkladu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno