Co je žinčica a vliv na zdraví

Žinčica je mléčný nápoj z ovčího mléka, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě brynzy. Má typickou chuť, podobnou kefíru. Obsahuje množství zdraví prospěšných látek a její popíjení má blahodárný vliv na lidský organismus.

Slovenský název žinčica, u nás používaný také jako žinčice, je vedlejší produkt, který vzniká při výrobě brynzy. Brynza je tradiční sýr z ovčího mléka, který se vyrábí především na území Slovenska, Polska, Rumunska a Ukrajiny. Žinčica byla odjakživa nápojem valašských pastýřů, kteří se díky pravidelnému popíjení těšili z pevného zdraví. Na Slovensku se můžete setkat se žinčicou i v tradičních restauracích. Bývá totiž podávána k brynzovým haluškám.

Výroba žinčice

Žinčica se vyrábí ze syrovátky, která zbyla po odkapání sýra. Tato syrovátka se následně zahřívá na teplotu mezi 50 a 85 °C, čímž začne docházet ke srážení mléčných bílkovin. Po dosažení vrcholové teploty 85 °C se proces ohřívání syrovátky ukončuje a zahajuje se sběr vysrážené bílkoviny. Z 1 litru syrovátky z ovčího mléka se vyrobí přibližně 350 ml žinčice.

Žinčica a vliv na zdraví

Žinčica má pozitivní vliv na lidský organismus především z důvodu, že obsahuje velké množství mikroorganismů. Podle výzkumů jich obsahuje takřka 2 tisíce. Obsahuje také známá přírodní probiotika – laktobacily, které podporují imunitní systém a pomáhají mu v boji s jinými bakteriemi.

Antioxidační účinky a posílení imunity

Již ve výše uvedeném odstavci jsme zmínili vliv na posilování imunitního systému díky obsaženým probiotickým látkám. Pokud budete pravidelně popíjet žinčicu, můžete zapomenout na všechny reklamou protlačované mléčné nápoje, které mají posilovat imunitu. Účinek žinčice bude mnohem výraznější, protože kromě laktobacilů obsahují i řadu dalších látek, prospěšných pro střevní mikroflóru. Žinčica má také antioxidační účinky, likviduje volné radikály a preventivně chrání organismus před vznikem vážných onemocnění.

Proti osteoporóze, astmatu i ekzému

Pravidelná konzumace žinčice působí jako ochrana před vznikem osteoporózy. Tento problém trápí především ženy v přechodu, z toho důvodu se doporučuje konzumace žinčice právě jim. Látky v žinčici obsažené však působí rovněž proti astmatu či ekzémům a jiným kožním onemocněním.

Žinčica má prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví a navíc je zdravější a kvalitnější alternativou k jiným mléčným produktům. Díky přeměně laktózy na kyselinu mléčnou je žinčica vhodná i pro osoby alergií na laktózu. Má vysokou biologickou hodnotu a nezpůsobuje zvyšování cholesterolu v krvi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno