Co nejíst při kojení

Kojící ženy by se měly obzvláště stara o to, co během kojení konzumují. Správná strava je důležitá jak pro vývoj dítěte, tak pro zdraví kojící ženy. Existuje řada potravin, kterým byste se měly během kojení vyhnout, o nich se dozvíte na následujících řádcích.

Pestrost

Dříve, než se pustíme do výčtu a popisu potravin a pokrmů, kterým je dobré se raději vyhnout, bychom rádi upozornili na pestrost. Budete-li mít pestrý a vyvážený jídelníček, bohatý na vitamíny a minerální látky, nebudete se muset obávat ani nadměrnému nabírání váhy, ale také ani nedostatku energie či špatné výživy pro dítě. Rozhodně však vynechte některé konkrétní potraviny.

Nadýmavé potraviny

Mezi ty potraviny, kterým je dobré se během kojení vyhnout, patří všechny, které způsobují nadýmání. To může způsobovat nadýmání nejen u vás (vy si s tím navíc bez problému poradíte), ale především u vašeho děťátka. Vyhněte se tak bílému pečivu, luštěninám, kynutým pokrmům, ale také cibuli, kapustě či květáku. Všechny tyto potraviny mohou způsobovat nadýmání u dětí. Do 2 až 3 týdnů doporučujeme zmíněné potraviny vynechat zcela, poté je možné je do jídelníčku pomalu zařazovat. Vždy přitom sledujte, jak na to vaše dítě reaguje. Pokud má problémy s bolením břicham vzpomeňte si, co jste zkonzumovala a příště tuto suroviny vynechejte.

Tepelně neupravené výrobky

Kojící ženy by se měly velkým obloukem vyhnout potravinám, které se obvykle servírují bez teplené úpravy a u kterých hrozí byť minimální riziko onemocnění. Po dobu kojení se vyhněte syrovým vejcím (včetně zákusků, majonéz apod.), biftekům, ale také např. sushi, které obvykle obsahuje syrovou rybu. Pokud máte na sushi chuť, volte variantu s avokádem, případně krabí tyčinkou.

Alergeny

Miminka jsou obzvláště citlivá, je tak nezbytné vyvarovat se během kojení těm potravinám, které mohou vyvolat alergickou reakci, nebo které jsou velmi dráždivé. Mezi takové potraviny patří především všechny citrusy (pomeranče, mandarinky, citrony…), ale také jahody, ostré koření či výrobky z mléka. Ano, i na mléko pozor, mnohé děti mohou trpět nesnášenlivostí laktózy.

Kofein

Během kojení byste měly opravdu výrazně omezit příjem kofeinu, jelikož může na dítě působit velmi rychle. Vyvolá dráždivé reakci a pochopitelně nespavost a neklid. Omezit byste tak měly nejen kávu, ale i další potraviny s kofeinem – kávové pochutiny, energetické tyčinky apod. Omezte také zelené čaje či čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Bílý cukr

Je také třeba upozornit na to, že během kojení by měly ženy přijímat velmi malé množství sladkostí a pokrmů s jednoduchým bílým cukrem. Takový cukr totiž spotřebovává vápník, který je u kojících žen velmi potřebný a zužitkovávaný ve velké míře. Nedostatek vápníku vlivem příjmu většího množství cukru se projeví únavou, nedokonalou pletí a vytvářením zubních kazů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno