Co s padanými jablky

Máte na zahradě spoustu padavčat? Poradíme vám, co s padanými jablky, aby žádné z nich nepřišlo nazmar. Hledáte ideální základ pro zimní jablečný koláč, který zahřeje na těle i na duchu? Připravte si na něj jablka už předem! Pak stačí jen vyválet těsto, otevřít skleničku a posypat vše drobenkou, budete-li chtít.

Naše zavařená jablka na koláč jsou ochucena spoustou vanilky (protože ne každý má rád skořici), takže pokud vám tam toto koření chybí, jednoduše ji přidejte do jablek před konkrétním pečením. Nezapomeňte, že délka pečení jablek bude vždy záviset na konkrétním druhu tohoto ovoce, takže není třeba vždy striktně dodržovat čas uvedený v receptu. Místo toho jednoduše zkoušejte a ochutnávejte 🙂

Zavařenina na koláč

Ingredience:

  • 1,5 kg padaných jablek
  • čerstvě vymačkaná šťáva z 1 citronu
  • 1/3 sklenice vody
  • 1/3 šálku cukru (nebo více, v závislosti na odrůdě jablek)
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 lžíce másla

Náš tip: Tímto množstvím zaplníte sklenici o objemu jeden litr.

Postup:

Oloupejte jablka a odstraňte jádřince. Nakrájejte na čtvrtky a posléze na menší kostičky. Do většího hrnce nalijte citrónovou šťávu a vodu, přisypte cukr, přihoďte vanilku a nakonec jablka – ovšem jen polovinu. Dobře promíchejte. Vařte na mírném plameni asi 15 minut. Často míchejte, dokud jablka nebudou měkká a nezačnou se rozpadat. Přidejte jednu lžíci másla a promíchejte.

Náš tip: Pokud jsou jablka tvrdá, pevná a šťavnatá, je nutné je dusit pod pokličkou. Naopak měkká a moučnatá jablka se rozpadají rychleji a není nutné je při vaření zakrývat.

Mezitím druhou polovinu jablek nakrájejte na kostky. Přidejte k dušeným jablkům a několik minut vařte bez pokličky, aby změkla. V tuto chvíli je možné jablka odstavit a okamžitě zkonzumovat – třeba na krupicové kaši nebo pudinku. Pokud je chcete zavařit na zimu, odstavte je z plamene až ve chvíli, kdy jsou všechny kousky jen částečně měkké. Vždyť se dopečou ještě na jablečném koláči.

Plníme do sklenic, zavíčkujte a pasterizujte při 100 ° C po dobu několika minut. Budete k tomu potřebovat velký hrnec s širokým dnem, vyloženým kuchyňskými utěrkami. Uložte sklenice vedle sebe, zalijte vroucí vodou až 3/4 výšky sklenic, přiveďte k varu (teplota vody, která se nalije, musí odpovídat teplotě sklenic) a poté snižte výkon hořáku, zakryjte a vařte asi 20 minut. Po uplynutí této doby vyjměte sklenice z vody a nechte je zcela vychladnout. Můžete je otočit i vzhůru nohama.

Poznámky k receptu

Místo vanilkového lusku nebo spolu s ním můžete přidat rovněž 2 – 3 lžičky mleté skořice.

Pečená jablka s přidáním skořice budou tmavší. Citronovou šťávu lze vynechat, ale díky tomu zůstávají pečená jablka lehká a zachovají si svou svěží barvu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno