Co se starými rohlíky?

Spousta lidí má jasno: pokud rohlíky nestihne sníst, nasuší je a vyrobí z nich strouhanku. Je to asi ten nejjednodušší a velice praktický způsob, jak se starým pečivem naložit. Strouhanka se hodí na obalování, ale i zahušťování nebo třeba vymazávání formy. Má všestranné využití, a to je důvod, proč někteří lidé ani nehledají další způsob, jak naložit s rohlíky. Pokud ale už máte strouhanky až až, můžete se začít ptát, co se starými rohlíky?

Jak dlouho mohou zůstat rohlíky měkké?

Ideální je spotřebovat pečivo ještě ten samý den, co jsme ho koupili. Jenomže ne každému se chce chodit každý den do obchodu. Už na druhý den mohou být rohlíky (zejména ty ze supermarketu) gumové, ale ještě poživatelné. Třetí den už rohlíky začínají tvrdnout. Jakmile jsou příliš tvrdé na to, abyste je jedli jen tak (a ještě nejsou úplně tvrdé), můžete je použít některým z následujících způsobů.

Krutony

Ochucené krutony na salát či do polévek

Když jsou rohlíky starší, mají tu výhodu, že je velmi snadné je nakrájet. Pokud z nich chcete připravit krutony, nakrájejte je na kostky velikosti 1 cm a dejte je do velké mísy (abyste je v ní mohli promíchávat a nevypadávaly vám ven). Nyní je pokapejte nějakým tukem – rozpuštěným máslem nebo třeba olivovým olejem. Přidat můžete oblíbené koření nebo bylinky. Pokud máte rádi, přidejte také nastrouhaný parmazán (nebo jiný sýr) a dobře promíchejte. Pečte na 200 °C rozprostřené na plechu vyloženém pečícím papírem dozlatova. Může to trvat 5 až 8 minut. Takto vydrží krutony i celý týden.

Krutony k salátu Caesar

Pokud si chcete připravit salát Caesar a k němu krutony, nechte tuk po usmažení kuřecího masa v pánvi. Právě na něm opečte na kostičky nakrájené rohlíky.

Do nádivky

Starší pečivo můžete bez problémů přidat do jakékoli nádivky na kuře. Na jedno kuře je jich potřeba poměrně dost – až 8 kusů. Nakrájejte je na kostičky a zalijte 200 ml mléka nebo vývaru. Přidejte 100 g rozpuštěného másla a 4 žloutky. Osolte menší lžičkou soli a přidejte 2 utřené stroužky česneku. Nasekejte hrst petrželky a přidejte k nádivce. Pořádně promíchejte a potom zlehka vmíchejte sníh ze 4 bílků. Do této směsi můžete přidat také anglickou slaninu nebo hrst nasekaných vlašských ořechů.

Bruscheta

Bruschetta ze starého pečiva

Rohlíky nakrájejte na plátky a potřete olivovým olejem z obou stran. Můžete je opékat na pánvi nebo v troubě. Poté je potřete po obou stranách rozpůleným stroužkem česneku. Poklademe plátky rajčat a čerstvou bazalkou.

Pečené plátky rohlíků

Znáte Bake Rolls? Můžete si vyrobit své vlastní. Rohlík nakrájejte na tenké plátky, maximálně 3 mm tlusté, a skládejte je na plech vyložený pečícím papírem. Olivový olej smíchejte s kořením dle chuti, můžete to být grilovací koření, koření na pizzu nebo třeba utřený česnek. Touto směsí potřete plátky z obou stran a pečte v troubě na 220 °C dokřupava. Hlídejte, protože se mohou rychle spálit! Podávat můžete jen tak, nebo s různými dipy.

Zapečte jej s dalšími ingrediencemi

Ideální na velkou snídaní nebo brunch (pozdní snídani). Připravujeme den předem, aby se chutě stihly promíchat. Druhý den jen lehce opečeme, abychom podávali teplé. Níže uvedené ingredience si můžete nahrazovat podle chuti.

Na pánvi rozpalte 1 lžíci slunečnicového oleje. Přidejte 1 nakrájenou červenou cibuli a 220 g žampionů nakrájených na plátky. Krátce opékáme a přidáme 1 lžičku sušeného oregana, osolíme a opepříme. Jakmile zmizí tekutina ze žampionů (po cca 8 minutách), přidejte 1 červenou papriku, kterou jste nakrájeli na kostičky. Po 5 minutách přidejte 150 g baby špenátu a po 2 minutách odstavte.

Ve velké míse smíchejte asi 450 g starých rohlíků, nakrájených na kostičky velké asi 1 cm, a asi 120 g kozího sýra. Vmíchejte také žampionovou směs a rozprostřete do pekáčku.

V další míse rozmíchejte 8 vajec, 625 ml mléka, sůl a pepř. Tímto přelijte směs v pekáčku a nechte stát 15 minut (klidně však také přes noc). Poté pečeme 40 až 45 minut.

Caesar

Ananasový obrácený koláč

Troubu předehřejte na 180 °C. Mezitím v pánvi rozpustíme 4 lžíce másla a přidáme 85 g třtinového cukru. Asi za minutu získáme karamelovou omáčku, kterou odstavíme stranou. 4 kolečka ananasu tlustá asi 0,5 cm ještě rozpůlíme a dáme do pekáčku. 2 rohlíky nakrájíme na čtvrtiny a každou čtvrtinu položíme na jedno půlkolečko ananasu (řeznou stranou dolů). Pečeme asi 30 minut. Poté vytáhneme z trouby a necháme 5 minut odstát. S pomocí obracečky dáme vždy dvě čtvrtiny rohlíku (i s ananasem) na jeden talíř a přelijeme karamelovou omáčkou. Můžete podávat také s vanilkovou zmrzlinou.

Starší rohlíky a vejce

Zde máte hned několik možností. Buď si vejce rozšleháte a čtvrtky rohlíků v něm obalíte a osmažíte ze všech stran dozlatova, nebo zkusíte trochu složitější recept. Nastrouhejte si jakýkoli tvrdý sýr na jemno (eidam, gouda apod.) a přidejte vejce, aby vznikla směs, kterou budete snadno natírat na přepůlený rohlík. Namazanou stranu pak smažíme na oleji (výši sýrovo-vaječné vrstvy necháme na vás). Ihned podáváme. Děti si mohou dochutit kečupem.

Panini

Pokud máte domácí gril, můžete si vyrobit různé verze panini. Rohlík rozpulte a naplňte sýrem (mozzarellu, goudou, čedarem), šunkou (parmskou, klasickou nebo třeba i vysočinou) a popřípadě ještě oblíbenou zeleninou (rajčata, paprika, cibule). Vložte do rozpáleného kontaktního grilu a zapečte dokřupava.

Zemlbába

Jedním z nejtradičnějších českých receptů, ve kterých se zpracovává staré pečivo je právě zemlbába, neboli žemlovka. Recept netřeba uvádět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno