Cuketa

Známe je všichni. Jedni je nenávidí, jiní zbožňují. Cukety patří mezi velice variabilní zeleninu, která má neutrální chuť. Proto se skvěle hodí jak do slaných, tak také do sladkých pokrmů. Cukety jsou součástí léta a také grilování. I když nejchutnější jsou malé cukety do velikosti asi 20 cm, cukety mohou vyrůst do mnohem větších délek. Největší zaznamenaná cuketa měřila 225 cm! Jestli byla ale ještě chuťově dobrá, o tom už zmínka není. Větší cukety jsou houževnaté a vláknitém, proto se sbírají v mnohem menších velikostech.

Cuketa květ

Trochu historie

Cukety mají svůj původ v Americe. Do Evropy se dostali po objevení Ameriky a začaly se zde také pěstovat. Právě v Itálii došlo k vytvoření cuket tak, jak je známe dneska. Cuketa v této podobě se do Ameriky vrátila ve dvacátých letech, poté, co ji průměrný spotřebitelé ignorovali téměř 50 let.

Jak kupovat cuketu?

Pokud nemáte prostor pro pěstování vlastních cuket, jste odkázání na jejich nákup v supermarketech či farmářských trzích. Cuketám se nejlépe daří v mírném podnebí – nesmí na ně být příliš horko, ale ani příliš zima. I když ji můžeme koupit celoročně, nejlepší jsou cukety v létě, kdy je jejich sezóna. Menší cukety jsou mnohem lepší než velké cukety, protože jsou méně hořké, mají jemnější semínka a mnohem tenčí kůži (kterou u malých cuket nemusíte ani loupat). Kupujte tedy cukety o velikosti do 20 cm, které mají nepoškozenou slupku a na omak jsou pevné a pružné.

Druhy cuket

Různé druhy cuket

Cukety můžeme rozdělovat podle tvaru na kulaté a podlouhlé, nebo také podle barvy. Cukety mohou mít totiž slupku žíhanou, zelenou nebo žlutou. Některé svým vzhledem mohou připomínat dýni, ačkoli mají typické zelenožluté zbarvení slupky. Každý z těchto druhů můžete využívat různým způsobem, takže přizpůsobte svůj výběr pokrmu, který chcete z cukety vytvořit. Například plněné cukety nejlépe uděláte z kulaté cukety.

Jak na skladování cuket?

Buďte velice opatrní! Cukety mají jemnou slupku a není problém do ní vytvořit různé škrábance. Ty samozřejmě snižují životnost cukety. Čerstvé cukety lze skladovat asi týden, a to na chladném a suchém místě (nikoli v lednici!) A před použitím ji pouze umyjte. Cuketu můžete bez problémů mrazit: stačí ji nakrájet na plátky, krátce podusit na páře (stačí tři minuty) a poté ji vložíte do sáčku nebo vzduchotěsné nádoby. Zmrazené cukety jsou dobré asi rok.

Špíz s cuketou

Cuketa v kuchyni

Nejen samotné plody, ale také květy cuket jsou jedlé. Připravují se v těstíčku nebo se jimi zdobí zeleninové saláty. Nicméně plody cukety jsou mnohem oblíbenější. Můžete je smažit, vařit, grilovat, dusit nebo je jíst klidně i syrové. Skvělé jsou, když se použijí do buchet – díky nim jsou buchty krásně vláčné. Jídlo z nich může být zdravé (zeleninový salát nebo zeleninový cuketový špíz), ale také tučné a nezdravé (například cukety v trojobalu).

Cuketové placičky

Začněte tak, že 750 g cukety nastrouháte najemno. Nechte ji v sítku nebo v látkové utěrce 10 minut odkapat. Poté k ní přidejte 1 lžičku soli, 2 utřené stroužky česneku, 1 velké vejce, špetku pepře, 30 g hladké mouky a 30 g strouhaného parmazánu. Ze směsi vytváříme placičky a smažíme na olivovém oleji dozlatova.

Cukety

Pečené cuketové hranolky

Smíchejte 1 hrnek panko strouhanky, ½ hrnku parmazánu (strouhaného) a 1 lžičku italských bylinek. Osolte a opepřete. 4 malé cukety překrojte podélně na osminky. Tyto obalte v mouce (budete potřebovat asi ½ hrnku hladké mouky), poté ve vejcích (cca 2 ks vejce) a poté obalte v panko strouhance. Rozložte v jedné vrstvě na plech a pečte 20 minut na 200 °C.

Cuketové minipizzy

3 středně velké cukety nakrájejte na kolečka. Poté je osolte a nechte 10 minut „vypotit“. Setřete papírovým ubrouskem a smažte na olivovém oleji 1-2 minuty z každé strany. Usmažená kolečka klademe na plech vyložený pečícím papírem a pomažeme je rajčatovou omáčkou (celkem jí spotřebujeme cca 6 lžic). 1 ks mozarelly a 100 g šunky nastrouháme a smícháme – a tuto směs nasypeme na kolečka cukety. Zapečeme jen asi na 5 minut dokud se sýr nerozpustí (na 200 °C).

Kulaté žluté cukety

Výživové složení cukety

Pokud konzumujete malou cuketu, která již má vytvořená semínka, nevyhazujte je. Semínka jsou ještě měkká, takže nebudou narušovat strukturu pokrmu, a navíc obsahují velké množství živin, zejména vitamín A, vitamín K a vlákninu. Jedna středně velká cuketa o váze cca 323 gramů obsahuje následující:

  • 52 kalorií,
  • 11 g sacharidů,
  • 4 g vlákniny (což je 14 % doporučené denní dávky vlákniny),
  • 4 g bílkovin,
  • 1 g tuku,
  • 92 % doporučené denní dávky (DDD) vitamínu C; vitamín C je rozpustný ve vodě a má antioxidační vlastnosti, takže vám může pomoci bojovat proti potenciálně škodlivým volným radikálům (ty mohou při nahromadění způsobit vznik nejrůznějších chorob – od zánětů až po nádory). Vitamín C dále funguje jako důležití kofaktor při syntéze kolagenu.
  • 35 % DDD vitamínu B6; je to ve vodě rozpustný vitamín, který funguje v zákulisí jako koenzym při mnoha důležitých reakcích v lidském těle těle, včetně metabolismu bílkovin a tvorby červených krvinek ad.
  • 28 % DDD manganu; tento stopový prvek podporuje zdravou funkci mozku a nervového systému.
  • 27 % DDD riboflavinu (vitamín B2); tento vitamín je rozpustný ve vodě, pomáhá rozkládat makronutrienty v těle a vytváří tak využitelnou energii.
  • 24 % DDD draslíku; tento minerál je důležitý pro spoustu funkcí v lidském těle, například pro zdravé fungování nervového systému, pro kontrakce srdce a svalů.
  • 23 % DDD folátu (vitamín B9); ve vodě rozpustný vitamin, který pomáhá vytvářet DNA a RNA a metabolizovat aminokyseliny.
  • 17 % DDD vitamínu K; vitamín rozpustný v tucích, který pomáhá při srážení krve. Může se vázat na vápník a pomáhá vytvářet kostní hmotu.
  • 13 % DDD vitamínu A; vitamín rozpustný v tucích, který je důležitý pro zdravý zrak a imunitu.
  • 10 % DDD thiaminu (vitamín B1); vitamín rozpustný ve vodě, který přeměňuje sacharidy na glukózu (využitelnou energii).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno