Deprese a jak ji zvládat

Kdo z nás kdy nebyl smutný? Jenže pokud smutek trvá několik dní, doprovází ho pocity úzkosti, méněcennosti a sebeobviňování, člověk celý den proleží a nechce se mu vstát, jedná se o nemoc – depresi. Jak ji zvládat? A je možné jí předcházet?

Deprese je těžký duševní stav, kdy je pacient doslova ochromen hlubokým smutkem, často bezdůvodně. K příznakům deprese patří únava, pocity lítosti, poruchy spánku, nechutenství či naopak nadměrná chuť k jídlu, ztráta energie a v těžších stádiích také myšlenky na sebevraždu.

Když není možné zvládnout depresi

Jestliže deprese nabude těžkých stavů, kdy nemocný není schopen vstát z postele a zapojit se do běžné činnosti (často není schopen se ani umýt či učesat), je vhodné navštívit lékaře. V takové situaci je to především na rodině, aby návštěvu odborníka zajistila. Ten zpravidla může předepsat antidepresiva.

Nejde však o léčbu deprese jako takové, spíše o potlačení příznaků a pocitů smutku. Vhodné je proto začít léčit také příčiny, jejichž odstranění nám pomůže nejen depresi zvládat, ale také se jí zbavit. Doporučit lze návštěvy psychologa nebo vyzkoušet některé alternativní metody (meditace, autosugesce, regresní terapie apod.). Vždy si ale vyberte zkušeného terapeuta a zjistěte si jeho reference.

Tipy, jak zvládat depresi

Jestliže trpíte lehčí formou deprese, kdy vás sice trápí pocity smutku, lítosti, méněcennosti, ale stále jste schopni mobilizovat síly k základním denním povinnostem, zkuste si pomoci sami. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak depresi zvládat:

  • Najděte si každodenní smysl života. Není třeba hned filozofovat. Naučte se ale na něco těšit. Třeba na procházku v lese, kterou si dopřejete po návratu z práce. Na vašeho pejska nebo na pravidelnou kávu s vašimi přáteli.
  • Naučte se myslet pozitivně. Ano, je to těžké, ale ne nemožné. Na všem hledejte něco dobrého. Zkuste se podívat do minulosti. Nepotvrdilo se vám pravidlo, že vše zlé je pro něco dobré? Vsadím se, že ano.
  • Hýbejte se. Je ověřené, že pohyb vyplavuje endorfiny – hormony dobré nálady. Neseďte u pece, jděte ven do lesa, projeďte se na kole nebo pracujte na zahrádce. Nic si nevyčítejte a neklaďte si zbytečně vysoké cíle – žijte život v pohodě, vykašlete se na názory ostatních a najděte své vlastní hodnoty a nebuďte závislí na hodnocení okolí. Určitě se vám uleví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno