Dieta po operaci tlustého střeva

Operace tlustého střeva je zákrok, který může být vynucen různými onemocněními střev. Po operaci je nutné dodržovat přísnou dietu, než se tlusté střevo zrehabilituje a bude schopné opětovného zpracování veškeré potravy.

Tlusté střevo

Jde o poslední úsek trávicí trubice. Právě v tlustém střevě dochází k zahušťování potravy těla a k následnému vyměšování. V tomto místě se také vstřebávají minerály, voda a taktéž vitamíny. Délka tlustého střeva je asi 1,5 metru. Pokud v důsledku onemocněné trávicí soustavy (např. Crohnovy choroby) je operace tlustého střeva nezbytná, je třeba po tomto zákroku nasadit velmi přísnou dietu.

Operace tlustého střeva

Operace tlustého střeva se nejčastěji provádí z důvodu výskytu nádoru. Část tlustého střeva, na kterém se nádor nachází, je chirurgicky odstraněna. Správným výběrem potravy po takové operaci můžeme předejít nežádoucím problémům, typicky průjmy či naopak zácpa. Cílem tohoto článku není poskytnout kompletní informace o stravování po operaci, ta se totiž odvíjí na míře zákroku, rozsahu, místě, konkrétním organismu a řadě dalších faktorů. Na druhé straně přináší základní informace o výživě po operacích střev.

Dieta po operaci tlustého střeva

Přinášíme vám přehled základních výživových doporučení po operaci tlustého střeva. Po operaci by si mělo tlusté střevo odpočinout, základem je tak omezit příjem potravy.

Bezezbytková strava

Pokud chcete vaše tlusté střevo zatížit co nejméně, konzumujte tzv. bezezbytkovou stravu. Jde o plnohodnotnou, lehce stravitelnou a nenadýmavou stravu, která nezanechává nestravitelné zbytky. Je založena na omezení konzumace potravin s vlákninou. Pokrmy, které obsahují vlákninu, je třeba při konečné úpravě rozmixovat, ať už jde o brambory, některé druhy zeleniny či ovoce. Především v první osmi týdnech po operaci tlustého střeva se vyvarujte luštěninám, ovoci se slupkou, tučná masa nahraďte libovým a taktéž vynechte koření, které by vás mohlo podráždit. Co se týče tuku (oleje apod.), po operaci nepoužívejte tepelně upravený, tzn., opékejte nasucho. Opět můžete dodávat až do hotového pokrmu, např. do salátů.

Pomalé stravování

Pitný režimPři stravování po operaci buďte pomalí, vychutnávejte. Snažte se pokrm v ústech co nejvíce rozmělnit, kousejte, co nejvíc můžete. Usnadníte tak práci vašim střevům a vyvarujete se případným bolestem. Pokud jste nebyli zvyklí na dodržování režimu stravování, v době po operaci jej striktně dodržujte. Jídlo jezte po několika hodinách vždy ve stejný čas. Zajistíte tak nastolení režimu z hlediska vyprazdňování.

Pitný režim

Dodržovat pitný režim je po operaci tlustého střeva velmi důležité. Minimálně přijímejte 2 litry vody, v letním období i více. Pokud nejste zvyklí pít pravidelně, nalejte si vodu do PET lahve a budete tak mít přehled o množství přijímaných tekutin. Pijte obyčejnou vodu, nejlépe filtrovanou, naopak se vyhýbejte bublinkovým vodám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno