Dieta při cukrovce: Rady a tipy

Zjistili jste, že máte cukrovku? Nezoufejte. Sice si budete muset upravit jídelníček a držet speciální dietu, ale ta může být pestrá a chutná. Podívejte se na rady a tipy, které vám pomohou překonat počáteční starosti s dietou při cukrovce.

Jak asi víte, cukrovka je onemocnění, kdy náš organismus není schopen si sám vyrábět inzulín. To je látka, která snižuje hladinu cukru v krvi. Z této skutečnosti vyplývá, že hlavní omezení se při dietě při cukrovce bude týkat sacharidů – tedy zjednodušeně řečeno cukrů. Vynechat bychom měli hroznový a řepný cukr, který proniká rychle do krve. Místo něho můžeme používat ovocný cukr, jenž se do krve dostává pomalu.

Zásady diety při cukrovce

  • Vyhýbejte se sacharidům. To znamená, že ve vašem jídelníčku by neměl být cukr a potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou sladkosti nebo slazené nápoje. Příliš vhodné není ani bílé pečivo. To raději nahraďte celozrnným.
  • Jako při každé jiné dietě, platí i při této, že byste měli jíst pravidelně – dodávat tělu energii během celého dne. V praxi to znamená, že byste si jídlo měli rozdělit do pěti až šesti částí. Jezte menší porce, zato ale každé dvě až tři hodiny.
  • Nepřejídejte se, ale ani nehladovějte.
  • Pijte dostatek tekutin – nejvhodnější je čistá pramenitá voda nebo neslazené bylinkové čaje.
  • Pozor si dejte na tučná a těžko stravitelná jídla (například tučné vepřové).
  • Nepříliš vhodné jsou tučné mléčné výrobky. Jíst byste měli luštěniny, obiloviny, rýži, těstoviny a chléb. Tyto vhodné sacharidy vám dodají energii.
  • Jezte celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Tím získáte dostatek vlákniny, která pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi.
  • Z bílkovin jsou vhodná vejce, nízkotučné mléčné výrobky, libové a bílé maso (dietní hovězí, rybí a drůbeží maso).

Dieta při cukrovce a tipy na jídelníček

K snídani si dejte celozrnné pečivo s tenkou vrstvou másla a vařené vajíčko. Uvařte si bylinkový čaj nebo meltu s mlékem. Ke svačině se hodí kousek ovoce. Oběd by měl obsahovat bílkoviny – připravte si třeba kuřecí steak na bylinkách s rýží. Ke svačině si můžete dát jogurt s celozrnným rohlíkem. K večeři pak třeba zeleninový salát s lososem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno