Dietní zdravé snídaně

Ze snídaní je to těžké. Říká se, že snídaně je základem každého dne. Co však ale konzumovat brzy po probuzení, aby to náš žaludek dobře snášel a abychom měli pocit, že jíme kvalitní a dietní stravu? Vše o dietních snídaních právě teď.

Dietní neznamená žádná

Bohužel, stále mezi lidmi koluje mýtus, který tvrdí, že při držení diety by se měla snídaně zcela vynechat. Popravdě, to je tak největší hloupost, kterou můžete udělat. Nesnídáte-li ať už kvůli přesvědčení z tohoto mýtu či kvůli tomu, že nestíháte, změňte to co nejdříve. Začít snídat znamená v mnoha případech začít hubnout.

Rovnováha živin

cereálieU každé dietní snídaně je důležité, aby byla vyrovnaná a energicky dostatečná. Je třeba si uvědomit, že právě ze snídaně získáte energii na celé dopoledne, dodáte tělu dostatek paliva, které bude stačit do dopolední svačinky nebo i do oběda. Kvalitní dietní snídaně by měla obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů a v určité míře i tuků.

Bílkoviny

Držíte-li dietu, musíte dbát na příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin. Jen díky tomu tak zabráníte nechtěné ztrátě svalové hmoty. Bílkoviny v rámci snídaně můžete do těla dostat vcelku snadno. Ideálním prostředníkem jsou mléčné výrobky – jogurty, sýry. Na snídani si můžete občas dát i kvalitní uzeninu, ideální je šunka. U salámů si hlídejte množství tuku, které obsahují, a také soli. Příliš soli vašemu tělu neprospěje.

Tuky? Hlavně ty zdravé

I tuky jsou důležitou součástí, jde však o to, jaké. Snažte se zvýšit příjem kvalitního tuku a eliminovat tuk nezdravý. Pokud nebudete konzumovat velké množství tučných uzenin či mléčných výrobků, můžete si klidně na chléb namazat i máslo, hlídáte-li ale pečlivě příjem tuků, dejte přednost kvalitním margarínům. Zdravé tuky můžete tělu také dodat olivovým olejem, oříšky nebo rybou. Rybí pomazánka nebo malá porce salátů s oříšky a tuňákem tak může být dobrou volbou.

Když zhřešit, tak při snídani

Velmi často se řeší příjem cukrů. Pochopitelně je třeba při dietě omezit příjem rychlých cukrů, které se do těla rychle vstřebají a způsobují hladovění a dát přednost kvalitním sacharidům. Pokud si ale chcete během dne nějaký ten nekvalitní cukr dát, měla by to být právě snídaně. Zde to může být často i výhodné – tělo je po noci vyčerpané a rychlým cukrem mu dodáte okamžitý zdroj energie. Kousek ovoce nebo jednou za čas čtvereček čokolády nebo kakao vás tak neohrozí. Opět platí vše s mírou, a když sladkost, tak jedině po ránu.

Příklad dietní snídaně

Pořád nevíte, jakou dietní snídani si připravit? Máme pro vás pár tipů. Pokud vám nevadí ovesné vločky, připravte si je s porcí mléka, nakrájenými kousky ovoce (čerstvého i sušeného) a jako zdroj kvalitních tuků přidejte slunečnicová semínka. Dále si můžete připravit krajíc celozrnného chleba s kvalitním margarínem, výběrovou šunkou, plátkem sýra a zeleninovou přílohou. Nebojte se konzumovat zeleninu i ve větším množství. Pro doplnění vitamínů můžete jednou za čas vypít i sklenici džusu, opět je ale plná cukrů, proto jen výjimečně a jen po ránu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno