Domácí pasírovaná rajčata

Urodila se vám rajčata v nebývalém množství a vy přemýšlíte, jak si jejich chuť a vůni uchovat co nejlépe na zimu? Domácí pasírovaná rajčata jsou velmi dobrou volbou. Uplatníte je totiž v mnoha jídlech a jejich příprava nedá skoro žádnou práci.

Domácí pasírovaná rajčata alias rajčatová passata (passata si pomodoro, pokud to budete chtít italsky) lze použít do mnoha a mnoha receptů. Jde vlastně o šťávu z čerstvých rajčat, šikovně upravenou a sterilovanou, aby dlouho vydržela. A jak na ni?

Jak na přípravu passata di pomodoro

Budete potřebovat opravdu velké množství rajčat nejlépe jeden velký hrnec. Rajčata omyjte a vsypte do hrnce. Lehce podlijte vodou a přikryjte pokličkou. Dejte vařit. Buďte opatrní, domácí pasírovaná rajčata se ráda připalují. Takže je bud můžete dělat pomalu na slabém plameni, nebo si teplotu přidat, pak ovšem musíte vše často míchat.

Asi po 30-50 minutách vaření (v závislosti na odrůdě rajčat, tuhosti slupky apod.) se většina rajčat rozvaří a váš hrnec se naplní hustou kaší, v níž plavou semínka a slupky. A to je přesně ta konzistence, kterou před pasírováním potřebujeme.

Domácí pasírovaná rajčata necháme vychladnout. Nejlépe přes noc, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. A jak na samotné pasírování? Vezměte si k ruce klasické kuchyňské kovové sítko. Rajčatovou kaši do něj po částech nalévejte a vymačkejte z ní vždy co nejvíce tekutiny. Nebojte se pomoci si lžící nebo vařečkou. Pokud budete opravdu pečlivý, objem tekutiny propasírované z rajčat se oproti původnímu množství rajčatové kaše příliš nezmenší. A co čeká domácí pasírovaná rajčata dál? Nalijte je do vypařených a čistých zavařovacích sklenic. Dobře uzavřete  a vše zavařujte asi 20 minut při 80 °C. A máte hotovo. Domácí pasírovaná rajčata jsou připravená k použití.

Dobré tipy k přípravě

Pasírování je poměrně šetrný způsob, který vám umožní zachovat v rajčatech velké množství cenných látek. Jde zejména o antioxidanty, vitamíny (a, B a E), minerály a lykopen. Domácí pasírovaná rajčata jsou velmi dobře stravitelná a uplatní se i při domácích redukčních dietách. Pomohou vám proti stárnutí organismus i proti nepříjemné únavě.

A jaká rajčata pro domácí passata di pomodoro zvolit? Samozřejmě ta co nejzralejší – mohou být klidně i přezrálá a měkká, ovšem samozřejmě vždy plně zdravá. A pokud uzrála na sluníčku, pak se všechna jejich chuť přenese právě do téhle omáčky.

A kam tenhle rajčatový poklad použít? Skvěle se hodí do guláše, nejrůznějších omáček i do rajčatové verze rizota. Hodí se samozřejmě i na pizzu, studených i teplých polévek (minestrone, rajčatové apod.). Či jako součást zeleninových smoothie pro zdraví a štíhlou linii. Zkrátka a dobře, tento recept je opravdu univerzální a  v kuchyni se uplatní na všech frontách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno