Domácí sorbet

Sorbet je mrazený dezert, který se obvykle vyrábí z ovocné šťávy nebo z ovocného pyré a sladidla (obvykle se jedná o cukr). Přidány mohou být další aromatické přísady, jako je například víno a likér nebo také čokoláda či káva. Všimněte si, že v sorbetu nenajdete žádnou mléčnou složku – ani mléko, ani jogurt, ani smetanu. Při výrobě sorbetu se nepoužívají ani vejce. Na rozdíl od zmrzliny se do sorbetu nepřidává ani vzduch, díky čemuž má sorbet velmi hustou konzistenci a výraznou chuť. Italové používají slovo sorbetto.

Rozdíl mezi ostatními „zmrzlinami“

Sherbet – jméno je podobné jako sorbet, liší se v tom, že obsahuje maličké množství mléka. Vždy je

Granita – podobně jako sorbet se granity často vyrábějí z ovocného pyré, cukru a vody. Rozdíl je v jejich struktuře. Na rozdíl od sorbetů, které jsou hladké, se při granitu objevují ledové vločky.

Zmrzlina – správná zmrzlina by měla obsahovat alespoň 10 % mléčného tuku (do tohoto množství se nezapočítávají různé mléčné náhražky).

Gelato – toto slovo pochází z italštiny a znamená „zmrzlina“. Gelato má ale pudinkový základ a obsahuje také méně mléčného tuku. Během tuhnutí se do něj pouští méně vzduchu, takže jeho textura je hustší. Také proto, že se gelato tradičně podává při mírně vyšší teplotě než zmrzlina, je trochu měkčí a vypadá lesklejší.

Mražený custard – pod tímto označením se skrývá zmrzlina obohacená o žloutek. Díky tomu je custard hustý a měkký a obyčejně se podává zejména v Americe.

Mražený jogurt – místo mléka nebo smetany se používá jako základ tohoto dezertu jogurt. Díky tomu je mražený jogurt krémový. Jinak se ale vyrábí stejným způsobem jako zmrzlina. Existují miliony způsobů, jak si je připravit.

Zmrzlinový nápoj

Jak si vyrobit domácí sorbet?

Na přípravu domácího sorbetu v podstatě nepotřebujete ani žádný recept. Můžete rozvíjet svou vlastní kreativitu. Poté, co si vyrobíte několik jednopruhových sorbetů (z jednoho druhu ovoce), můžete se pustit do kombinování různého ovoce. Jahodový-broskvový sorbet? Sorbet z melounu aromatizovaný mátou? Malinový sorbet s listy růží? To vše je množné. A mnohem víc.

Sorbet lze připravit bez zmrzlinovače

Do ovocných sorbetů v podstatě nemusíte přidávat nic jiného, než vodu a sladidlo (pokud držíte dietu nebo se snažíte omezovat sladké, pak použijte „lehká“ sladila, jako je stévie, čekankový sirup nebo xylitol). A tak ani není potřeba žádných zmrzlinovačů. Vše, co potřebujete, je ovoce a mixér.

Základní postup při výrobě sorbetu

  • Nakrájejte ovoce.
  • Zmrazte ovoce (tento krok lze vynechat tím, že bude mrazit výslednou směs).
  • Připravte si cukrový sirup: zahřejte 3 díly vody a vmíchejte 1 díl cukru. Až se cukr rozpustí, nechte sirup vychladnout na pokojovou teplotu.
  • Rozmixujte (zmrazené) ovoce.
  • Smíchejte ovoce a cukrový sirup.

Sorbet třešeň

Jaké ovoce můžu použít?

Na výrobu sorbetu lze použít jakékoli ovoce. Opravdu – třešně, hrušky, jablka, pomeranče, citrony, grapefruity, hroznové víno… všechno co vás napadne. Někdy bude lepší ovoce odšťavnit, jindy jej můžete rovnou rozmixovat.

Jaké aromatické látky můžu použít?

Nejčastěji se používá citrusová šťáva (limetková, citronová, pomerančová). Použít ale můžete také různé likéry, zejména ty ovocné Cointreau (pomerančový likér), limoncello (citronový likér) a podobně. Vhodné je ale také třeba amaretto (mandlový likér). K dochucení je dobrá i klasická peprmintka nebo rum (s tím ale opatrně, je dost aromatický). Vanilkové aroma či jiné druhy aromat jsou také k dispozici. A dostupná je také celá řada bylinek.

Jaké sladidla můžu použít?

Kromě klasického krystalového cukru, můžete použít i med nebo třtinový cukr. Dále existuje celá řada cukrů, která se může pochlubit například nízkou kalorickou hodnotou (jako je například stévie nebo xylitol – březový cukr). Pokud se chcete vyhnout rozpouštění v horké vodě, můžete přímo do studené vody vmíchat tekutá sladidla, například datlový, čekankový, kukuřičný, agávový nebo rýžový sirup.

Citronový sorbet

A nyní už přistupme ke konkrétním receptům. Jedním z nejoblíbenějších je právě citronový sorbet. Ze dvou hrnků cukru a jednoho a tři čtvrtě hrnku vody si připravíme cukrový sirup (povaříme cca 1 minutu – do rozpuštění cukru). Přidáme dva hrnky citronové šťávy a 1 až 2 lžičky citronové kůry. Dejte do nádoby s víkem a zmrazte.

Sorbet citron

Jahodovo-medový sorbet

Jahody (asi půl kilogramu) rozmixujte dohladka (pokud chcete, můžete ovocné pyré přepasírovat, abyste ho zbavili semínek). Poté vmíchejte asi 3 lžíce medu a 1 lžíci vodky. Dochuťte 1 až 2 lžičkami citronové šťávy a podle potřeby ještě přidejte med. Zamrazte.

Sorbet z mandarinek a kaki

Kaki oloupejte, nakrájejte na kousky a dejte do mixéru. Smíchejte se šťávou z 5 až 6 mandarinek. Poté přidejte 1 až 2 lžičky citronové šťávy, špetku skořice a doslaďte stévií. Poté ještě jednou promixujte a zmrazte.

Sorbet kaki

Broskvový sorbet s Bourbonem

Pět velkých broskví vypeckujte a dejte do mixéru (můžete je předem oloupat). Rozmixujte dohladka. Vmíchejte 3 lžíce citronové šťávy, 3 lžíce medu, 3 lžíce vody, ½ lžičky vanilkového extraktu, špetku soli a 3 lžíce Bourbonu. Pořádně promíchejte (klidně zase v mixéru) a zmrazte.

Tipy na závěr

  • Sorbet je vždy nejlepší, když je čerstvý.
  • Můžete jej ale zmrazit a konzumovat v průběhu několika týdnů.
  • Pokud v sorbetu objevíte krystaly, je pravděpodobné, že sorbet byl již v mrazáku příliš dlouho. Místo konzumace ve zmrzlém stavu pro vás možná bude chutnější, když jej použijete jako ovocný sirup nebo jej smícháte s jogurtem a vyrobíte si koktejl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno