Džibutsko

Džibutsko je neobvyklou destinací, do které málokdo zavítá. Tato drobná země ležící poblíž Etiopie bývá často turisty přehlížena, přitom má perly zážitků a přírodích krás, které s případnými návštěvníky zůstanou do konce života. Od tyrkysových slaných jezer, majestátních plameňáků a vyhaslých sopek, čekajících na odvážné dobrodruhy, Džibutsko je země tisíců barev a tajemné exotiky.

Džibutsko

Geografie a sousední státy

Džibutská republika se nachází ve východní Africe a mezi jeho sousedy se krom zmíněné Etiopie řadí Somálsko a Eritrea. Východ Džibutska je poté ohraničen Rudým mořem a Adenským zálivem. Rudé moře je věhlasné pro svou bohatou podmořskou faunu. Děsivé murény a překrásné klipky rudoskvrné tak nemusíte vidět jen v Egyptě. Leckteré pláže se nachází pouhých pár metrů od těchto oáz života a barevných korálů.

Kultura a život

Džibutsko má přibližně 957 273 obyvatel. Kulturně se v Džibutské republice střetávají Africké, Arabské a Indo-Oceánské vlivy. Většinu džibutské populace tvoří osoby muslimské náboženské orientace, přičemž primárním jazykem je somálština. Krom této multikulutrní populace lokalizované ve větších městech se Džibutsko pyšní malou populací domorodců žijících tradičním, nomádským životem v nehostinných oblastech.

Historie

Džibutsko se řadí do Bab-el-Mandeb regionu, který hrál klíčovou roli v prehistorii, během přesunu prvních lidí z Afriky do Asie. Architektonické ložisko Asa Koma, které můžete během své cesty navštivit, je zdrojem mnohých fascinujících artefaktů, vypovídajících o pradávné historii této zvláštní země. Džibutsko je spolu se severní Etiopií, Eritreou, Somálskem a pobřežím Sudánu jednou z četných oblastí, o kterých někteří historici předpokládají, že byla srdcem bájného Ta Natjeru, či Puntu. Z modernější historie stojí za zmínku francouzská kolonizace, která probíhala od roku 1883 do osamostatnění v roce 1977. Francouzský vliv je v Džibutsku stále znatelný a to počínaje architekturou, přes ekonomii, až ke kultuře, jako takové. Pokud ovládáte alespoň základy francouzštiny, neměli byste mít problém se v Džibutsku domluvit.

Kde bydlet ?

Nejvíce možností turistům nabízí samotné město Džibutsko založené francouzskými kolonisty v roce 1888. Sheraton Djibouti, hotel nacházející se poblíž soukromé pláže je malebnou destinací s konzistentně dobrými recenzemi. Djibouti Palace Kempinski představuje možnou alternativu. Pokud vám nevadí si za pohodlné bydlení trochu připlatit, hotel Kempinski vám nabídne klimatizované pokoje, terasu a vlastní kuchyň. Jste-li zastánci filozofie „na dovolené se nevaří“, zvolte Golden Airport Hotel poblíž letiště. Krom sezónního all-inclusive vám Golden Airport nabídne i příjemný bar, malebné zahrady a krásný výhled na město.

Jaké jsou ceny ?

Hlavní měnou Džibutska je džibutský frank. Aktuální kurz vůči jedné koruně je sedm džibutských franků. Vřele doporučujeme si finance převést již před návštěvou. Přestože hlavní město Džibutska je bezpečnou oblastí, na celém světe jsou směnárny známým nepřítelem neinformovaných turistů a pokud si nedáte pozor, ztratíte až dvakrát tolik, kolik by vás převod stál před návštěvou. Ze stejných důvodů doporučujeme volit hotely, které mají k dispozici trezory na úschovu. Pokud chcete být zvlášť opatrní, cestujte s vlastním kompaktním minitrezorem.

Večeře v restauraci vás výjde na 1650 djf (cca 235 Kč). Pokud chcete pozvat svého partnera, či partnerku na oběd o třech chodech v jedné z lepších restaurací, výjde vás to zhruba na sedminásobek této ceny. Kvalitním recenzím se těší La Mer Rouge, zaměřující se na mořské plody, či restaurace Saba, která vám nabídne jemenitskou kuchyni.

Co navštívit?

Hotel máte vybraný a letenku koupenou. Co teď? Pokud se nechcete spoléhat na často předražené výlety zaštítěné hotelem, níže vám poskytujeme výčet nejzajímavějších destinací, které rozhodně stojí za to navštívit. Přes Kayak, či Car Rentals, si mohou odvážnější z vás zapůjčit vlastní vozidlo a zažít Džibutsko v celé jeho divoké kráse.

Jezero Asal

Buhayrah ‘Asal, doslova „Medové jezero“, je jednou z nejznámějších atrakcí Džibutska. Tyrkysové, kráterové jezero bylo pro nomádské kmeny po generace zdrojem soli a vývoz jí byl pro ně zdrojem obživy. V současnosti je možné si na místě zaplatit za velblouda a s průvodcem poznat v atmosférické karavaně tuto snovou scenérii. Stejně jako Mrtvé moře, má i koupání se v jezeru Asal blahodárné účinky a je možnost si zakoupit přípravky obsahující výtažky z jeho léčivé vody.

Mešita Hamoudi

V centru hlavního města Džibutska můžete objevit půvabnou stavbu reflektující krásu tyrkysových břehů Medového jezera. Mešita Hamoudi se nachází naproti tržišti poblíž autobusové zastávky. S návštěvou měšity to bývá problematičtější, čili si zjistěte dopředu, zda je aktuálně přístupná veřejnosti.

Khor Ambado

Khor Ambado je jednou z nejkrásnějších pláží Džibutska. Nachází se na západ od hlavního města a její břehy jsou omývány Adenským zálivem. Právě zde můžete narazit na mořský život všech barev a tvarů. Cesta k pláži vám zabere z města zhruba hodinu.

Džibutsko

Dolphin Excursions

Pokud chcete podmořský život poznat ještě více, vřele vám doporučujeme tuto společnost, poskytující výlety do Iac Assal. Dolphin excursions nabízí své služby turistům již přes dvacet let a nabídne vám vše počínaje rybářskými výlety, až k potápění se s delfíny, či při troše štěstí něžnými žraloky obrovskými.

Delfín

Kanaga Tours

Při poznávání cizí země se často vyplatí vsadit na profesionály. Italská společnost Kanaga Tours vám nabídne výlety do nitra malebného Džibutska a během několikadenních výprav tak poznáte divoké nomádské kmeny, ikonické pláže, či překrásné národní parky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno