Eleuterokok – pěstování

Můžete ho znát také jako sibiřský ženšen a jde o perfektní bylinku pro zdraví a kondici. Pěstování eleuterokoku je možné i u nás, bohužel však patří k těm složitějším – zejména co do klíčení.

Jde o rostlinu z čeledi aralkovitých, původem z Ruska. Původně rostla pravděpodobně v tajze jižního Sachalinu, postupně se však rozšířila i do světlých lesů Číny, Koreje a Japonska. U nás může na rozdíl od čínského ženšenu vcelku úspěšně růst a plodit.

Jak na pěstování eleuterokoku

Vyžaduje výživnou a velmi humózní půdu. Nemá ovšem rád přímý sluneční úpal. Nejcitlivější jsou na něj mladé rostliny, které je dokonce leckdy nutné lehce přistínit, jinak eleuterokoku vyhovuje spíše polostinné a závětrné místo.

Závětrnost je důležitá, tato bylinka totiž koření mělce, tzn. jen v horní vrstvě půdy. Pokud kupujte rostlinu v kontejneru či květináči, pečlivě se podívejte na to, jak byla zasazena a do této hloubky ji zasaďte též. Myslete také na velmi vlhké stanoviště, bez něj se sibiřskému ženšenu dostatečně nevyvinou kořeny, o něž v lidovém léčitelství stojíme.

Co do hnojení je nutné vybírat přípravky s několika základním živinami. Velmi důležitý je zejména dusík, dále pak fosfor, vápník a draslík. Během počátku léta se na jeho stoncích objeví menší květy, jež v období podzimu dozrají na velké bobule. Chceme-li podpořit vývoj kořenů, nebojíme se je stříhat.

Jak sibiřský ženšen používat

U eleuterokoku je důležitý zejména kořen. Ten obsahuje hnědožlutou, zapáchající dřeň s opravdu palčivou chutí. Ne nadarmo se této rostlině lidově říká divoký pepř. Kořen sklízíme již druhým rokem od výsadby. Tehdy již dostatečně zesílil a obsahuje mnoho cenný látek. Mezi nim zejména glykosidy, polysacharidy, flavonoidy nebo saponiny. Nejvíce účinných látek obsahuje od září do konce října.

Kořen sušíme při teplotě do 50 °C a to tak, aby úplně vyschl. Poté ho lze rozemlít nebo nadrtit na menší kousky.

A na co sibiřský ženšen pomáhá? Jde zejména o perfektní tonikum, které organismus podpoří a povzbudí. Pomáhá při velkém fyzickém i psychickém vypětí, působí proti vzniku aterosklerózy, dokáže povzbudit činnost pohlavní soustavy i štítné žlázy, pomáhá onkologickým pacientů a mast z něj dokáže zmírnit některá úporná onemocnění kůže (např. lupénky nebo ekzémů). Nehodí se pro těhotné a kojící ženy, osoby se srdeční arytmií, ty bezprostředně po infarktu (první 4 měsíce), pacienty trpící vysokým krevním tlakem nebo pro ty, kteří se aktuálně potýkají s nějakým horečnatým onemocněním.

Neměl by být ani konzumován na noc, způsobuje totiž nespavost.

Eleuterokok

Co vyrobit z eleuterokoku

Nejoblíbenější je rozhodně tinktura. Vezměte 250 gramů čerstvého kořene a zalijte ho nejméně 60 % etanolem o objemu půl litru. Nechte vylouhovat deset dní, přičemž budoucí tinkturu každý den pečlivě protřepejte. Poté užívejte 10-15 kapek denně, později lze dávku v případě potřeby zvýšit i na 20-25 kapek denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno