Faerské ostrovy

Faerské ostrovy, jež jsou autonomním regionem patřícím pod Dánské království, se nacházejí v severní části Atlantského oceánu, a to mezi Skotskem a Islandem. I když na tomto souostroví žije necelých padesát tisíc lidí, mají Faerské ostrovy dokonce vlastní fotbalovou reprezentaci.

Ostrovy a ostrůvky

Faerské ostrovy, které se administrativně dělí na šest krajů, se skládají z 18 ostrovů, 11 ostrůvků a 779 malých skalnatých ostrůvků. Tyto severoevropské ostrovy se rozkládají na ploše1396 kilometrů čtverečních. Celé souostroví, jehož délka pobřeží čítá 1117 kilometrů, je dlouhé 113 kilometrů a široké 75 kilometrů.

faerské ostrovy

Golfský proud

I když Faerské ostrovy leží na severu Evropy, zdejší lodní přístavy nikdy nezamrzají a zimy jsou mírné. Za tuto skutečnost může teplý Golfský proud. Průměrná zimní teplota je tak na Faerských ostrovech tři stupně Celsia a průměrná letní teplota jedenáct stupňů Celsia.

Osídlení již v 7. století

Historické prameny uvádějí, že Faerské ostrovy byly osídleny již v sedmém století. Na ostrovech nejprve žili irští mniši, v osmém a devátém století si Faerské ostrovy podmanili norští Vikingové. V roce 1035 byly tyto ostrovy připojeny k Norsku.

Faerské ostrovy a Dánsko

V současné době jsou Faerské ostrovy autonomní částí Dánska. Součástí Dánska se staly již v roce 1380, v letech 1940 až 1945 však patřily k Velké Británii. Poté byly opět připojeny k Dánsku.

Vnitřní autonomie

Faerské ostrovy mají v rámci Dánského království poměrně rozsáhlou vnitřní autonomii. Od roku 1948 mají například vlastní vlajku, znak, parlament, vládu, měnu (faerskou korunu), univerzitu nebo veřejnoprávní televizi. Na rozdíl od Dánska ovšem toto souostroví není součástí Evropské unie.

Faerština

Kromě dánštiny je na Faerských ostrovech úředním jazykem faerština, která patří rovněž mezi germánské jazyky. Tento jazyk, kterým mluví rodilí Faeřané, konkrétně spadá do ostrovní větve severogermánských jazyků, kam patří spolu s islandštinou.

Hlavní město

Hlavním městem Faerských ostrovů je Tórshavn, které má kolem dvaceti tisíc obyvatel. Toto město, jež se nachází na ostrově Streymoy, obývají nejčastěji – ostatně jako celé Faerské ostrovy – Faeřané a Dánové.

Lov velryb

Na Faerských ostrovech je velmi rozvinut velrybářský průmysl, který zaujímá až 97 veškerého místního exportu. Dalšími důležitými zdroji této oblasti je turistika a chov ovcí. Právě podle ovcí jsou i Faerské ostrovy pojmenovány. Faeroyar lze totiž z faerštiny přeložit jako „Ovčí ostrovy“.

Nejvyšší hora

Nejvyšší horou Faerských ostrovů je vrchol Slaettaratindur, který se tyčí do výšky 880 metrů nad mořem. Pro zajímavost – název této hory znamená ve faerštině „plochý vrch“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno