Gonartróza

Máte časté bolesti kolenního kloubu? Objevily se znenadání, aniž byste prodělali například úraz? Pak je možná tento článek určen právě pro vás. Problémy s koleny trpí bohužel velké procento populace. Dnes se podíváme na gonartrózu. Což je odborný název pro poškození chrupavek stehenní a holenní kosti. Čtěte dál a zjistíte, jak se nemoc projevuje, proč vzniká a jaké jsou možnosti v případě její léčby.

Projevy gonartrózy

Tato nemoc se začne projevovat pozvolna. Nejprve si můžete myslet, že jste se třeba jen špatně vyspali. Jednoho rána vstanete a pocítíte tzv. startovací bolest. Ta je typická právě při prvních krocích. Když se pak rozchodíte, bolest ustane. Postupně se vám, ale začne připomínat také při chůze ze schodů a dalších podobných aktivitách. Nakonec vás budou kolena bolet při každém kroku. Nemoc doprovází také otoky kolem kolene.

Nemusíme vám asi připomínat, jak nepříjemné onemocněné to může být, zvláště pak, když se zanedbá. Bolest při každém kroku není nic dobrého pro lidskou psychiku. Nemocní začnou být nepříjemní a není ani výjimkou, že přestanou pro jistotu skoro chodit ven.

Proč vzniká a kdo na ní nejvíce trpí?rentgen kolene

Chrupavčitá tkáň má samozřejmě určitý stupeň regenerace. Ta ovšem není vždy tak rychlá, jako naše schopnost chrupavku poškozovat. Gonartróza vzniká nejčastěji v pokročilejším věku. Je to dáno především tím, že se začne regenerační schopnost chrupavky zpomalovat.

Ne každý starší člověk má k této nepříjemnosti dispozice. Nejčastěji postihuje osoby s nadváhou. Na chrupavku je totiž kladen nezdravý tlak a více se opotřebovává. To samé platí pro ty, kteří holdují nadměrnému běhání po tvrdém povrchu, jako je třeba asfalt. Možná se tyto informace jeví jako paradox, ale je to jen důkazem, že zlatá střední cesta bývá vždy ta nejlepší.

Léčba

Opět vám musíme doporučit návštěvu lékaře. Jedině ten vám s jistotou poví, proč vás kolena vlastně bolí. Gonartróza je v ranějších stádiích zjistitelná při artroskopii. Těžší případy pak jednoduše odhalí RTG (tedy rentgenové vyšetření). Pokud se skutečně prokáže, že právě gonartróza je příčinou vašich problémů, nezbude vám nic jiného, než se podrobit léčbě. Ta se různí podle toho, co konkrétně u vás, potíže způsobilo.

Je dobré dodržovat, co vám lékař poradí, protože ty nejtěžší případy končí úplnou náhradou kolenního kloubu. U těch lehčích je to mnohem méně invazivní. Většinou vám bude doporučen klid a nahrazení aktivit jako je běh, například jízdou na kole, která je pro kolena méně náročná. Osobám s nadváhou nezbyde nic jiného, než změnit svůj stravovací režim a zhubnout přebytečná kila. To není nic jednoduchého, ale váš lékař vás jistě podpoří a nasměruje tím správným směrem.

Vhodné je také užívat doplňky stravy, které urychlují kloubní regeneraci. Někdy jsou také k tomuto účelu předepisovány speciální injekce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno