Domů Výživa Zdravé recepty Grilovaná zelenina na pánvi

Grilovaná zelenina na pánvi

Maso není jedinou surovinou, kterou můžete grilovat. Ke grilování je stejně tak vhodná i zelenina. Příprava zeleniny grilováním je stále oblíbenější, zelenina je vskutku chutná a skvěle se hodí jako příloha k masným pokrmům.

Výhody grilování zeleniny

Grilování zeleniny má bezesporu řadu výhod. Ta hlavní spočívá v tom, že zelenina nevyžaduje dlouhou přípravu, na rozdíl od masa, které by se mělo marinovat alespoň několik hodin. Zeleninu stačí pokapat olejem a okořenit, tím příprava končí. Další výhodou zeleninového grilování jsou nízké pořizovací náklady surovin (pochopitelně v závislosti na konkrétním typu zeleniny) a také pozitivní vliv na zdraví. Ačkoliv se grilováním jisté látky v zelenině vytrácí, i tak v sobě uchovají některé důležité vitamíny a jiné látky. Pokud vám jeden druh grilované zeleniny nechutná, nenechte se odradit a vyzkoušejte něco jiného.

Co vše lze grilovat

Grilovat lze naprostou většinu zeleniny, nejlepších výsledků však dosáhnete s bramborami, cuketou, lilkem či cibulí, skvěle však chutná i paprika, rajčata, papriky, kukuřice nebo kedluben. Naopak se vyhněte grilování např. okurku.

Grilování zeleniny na pánvi

Zeleninu lze grilovat jak na klasickém grilu, tak na tom kontaktním, ale třeba i na pánvi. Pro grilování zeleniny na pánvi byste si měli pořídit kvalitní grilovací pánev. Tu poznáte na první pohled. Grilovací pánev by měla být nízká, ale poměrně rozměrná, má zvláštní úpravu kontaktní části, bývá obvykle „hrbolatá“ a zanechává na grilovaných potravinách viditelnou strukturu. Grilování na grilovací pánvi je jednoduché, rychlé, stejně jako údržba.

Zachování vitamínů

Již jsme uvedli, že při tepelné úpravě zeleniny může docházet k vytrácení důležitých látek a vitamínů. Pokud je však chcete v zelenině udržet v maximální míře, pak grilujte zeleninu co nejrychleji. Toho docílíte velmi prudkým grilováním. Čím déle ji budete tepelně zpracovávat, tím méně vitamínů a dalších cenných látek v zelenině zůstane. Snažte se také konzumovat zeleninu ihned poté, co ji ogrilujete.

Příprava zeleniny na grilování

Příprava zeleniny na grilování není nikterak složitá, můžete však vyzkoušet nejrůznější variace. Na tenké plátky nakrájenou zeleninu byste měli potírat olejem, ideálně slunečnicovým, můžete však vyzkoušet i různé ochucené oleje (např. s chilli). Na plátky nakrájenou a naolejovanou zeleninu pak jen okořeníte vámi zvolenou kořenící směsí či konkrétním typem koření a můžete dát grilovat. Je třeba si také uvědomit, že některé druhy zeleniny (cuketa, lilek) v sobě mají hodně vody, kterou je třeba dostat ven pro lepší chuť. Postup je jednoduchý, před jakoukoliv přípravou nakrájené plátky posolte, zelenina pustí vodu, kterou jednoduše utřete papírovým kapesníčkem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno