Hastings: Ovocná mísa Nového Zélandu

Hastings je město, které by mohlo zajímat nejen turisty s ryze poznávacími zájmy, ale také zájemce o sezonní práci na Novém Zélandu. Hastings je někdy označován za „hlavní město novozélandské produkce potravin“. Město v Hawkeově zátoce má napočítáno 2200 hodin slunečního svitu ročně, což z něj činí jedno z nejslunnějších míst na Novém Zélandu. Hastings je město dobrých nákupů a lze v něm sehnat vše – od farmářských produktů přes módu až třeba po traktor.

Hastings: Zemětřesení mu dalo jinou tvář

Hastings leží v Hawkeově zátoce (Hawkes Bay) na východním pobřeží Severního ostrova. Podobně jako Napier bylo město silně poškozeno ničivým zemětřesením v roce 1931. Bylo bezprostředně opraveno ve stylu art deco, který v té době panoval. Atributem Hastingsu jsou také proto městské hodiny, postavené v roce 1935 ve stylu art deco.

Cesta do Hastinsu

Hastings nemá letiště. Letecky se lze dostat do Napieru, který leží jen asi 25 minut jízdy od Hastingsu. Do Napieru zalétávají místní linky z Aucklandu, Wiligtnonu nebo Christchurchu.

Autem je Hastings dostupný po státní silnici 2: od jihu čtyři hodiny jízdy od Welingtonu, od východu asi tři hodiny od Gisborne, od severu je Hastings asi 5,5 hodiny od centra Aucklandu, čtyři hodiny od Hamiltonu, tři hodiny od Rotorua a dvě hodiny od Taupo.

Autobusové spojení do Hastingsu je velmi dobré ze všech míst Severního ostrova, i když některé spoje jezdí třeba jen jednou denně. Jízdní řády lze předem najít na internetu a je možno spolehnout se na ně.

Vysoké domy v Hastingsu nehledejte

Město Hastings neuchvátí příchozího z Evropy ani výstavností, ani bohatstvím stavebních památek. Třebaže je postaveno v členitém terénu, rozkládá se do široka. Po zkušenostech z tragického zemětřesení jsou i zde respektovány zásady:

  1.  nestavět do výšky,
  2. používat lehký stavební materiál.

Evropan si musí zvyknout, že to, co na něj působí „předměstským“ dojmem, je samotné centrum města. To je ovšem charakteristika většiny novozélandských sídel. Půvab Hastingsu se musí hledat v parteru. Jedno, nanejvýš dvoupatrové domy vystavěné v úměrně zdobném art deco, mají styl a půvab.

Nejvíc atr deco architektury je k vidění v hlavní nákupní ulici Heretaunga Street. Na hlavní třídě také stojí hodinová věž. Zvonkohra pochází z budovy pošty zřícené při zemětřesení.

Obchodní čtvrť

Miliony dolarů stála přestavba centrální obchodní čtvrti (CBD). Veřejná prostranství zkrášluje množství užitných i pouze dekorativních uměleckých děl a drobná architektura (fontána, plastiky, alej, pouliční svítilny…). Na partnerství s čínským městem Guilin City upomínají půvabné čínské zahrady v Nelson Street u parku Cornwall (s velkou fontánou).

Turisté i domácí rádi vyhledávají Splash Planet, první zábavní park na Novém Zélandu. Návštěvníci se mohou bavit po celý den, a to nejen „vodními“ aktivitami. Cestu k Splash Planet ukáže každý obyvatel Hastingsu, anebo směrovky s poutači rozmístěné po celém městě.

Výlety do okolí Hastingsu

  • Kolem Hastingsu, a v celé Hawkes Bay, se pěstuje vinná réva a ovoce. V okolí Hastingsu je asi 64 vinic a vinařství. Některá z nich získala mezinárodní ocenění. Některá vinařství nabízejí komentované prohlídky. Informace poskytne turistická kancelář v centru města.
  • V Hastingsu jsou v oblibě vodní sporty provozované na březích řek nebo na pobřeží nedalekého oceánu.
  • Nedaleký masiv Te Mapa je dobrým místem k výletu, třeba po některé z mnohých cyklostezek. Z vrcholu Te Mapa se často spouštějí paragladité, a je odtud nádherný výhled na celou Hawkes Bay.
  • Pernel Fruit World nabízí vyjížďky na traktoru kolem ovocného sadu a informuje turisty o tom, jak se ovoce pěstuje.
  • Na cestě mezi Hastingsem a Taihepe, v oblasti Kaweka Range, jsou horké bazény v blízkosti Sherendenu. Bližší informace podají v informačním centru.

Co chceš, to tu seženeš

Hastings má nejdelší pás maloobchodních prodejen na Novém Zélandu. Vede od Warrenovy ulice na východě až po silnici Jarvis na západě. Jsou zde ideální příležitosti k nákupu čehokoliv:

  • butiky s opravdu originální tvorbou (žádný asijský dovoz),
  • prodejní galerie,
  • potravinářské speciálky a fastfoody,
  • průmyslové zboží…

Farmářské trhy

Hastings má teplé podnebí a produkují se zde potraviny, které se na Novém Zélandu nenachází nikde jinde. V oblibě jsou farmářské trhy konané každou neděli. Trhy začínají o půl deváté, a doporučuje přijet na ně co nejdřív, než se nejkvalitnější zboží vyprodá.

Ovocná mísa Nového Zélandu

Ve městě je množství kaváren, v nichž místní rádi snídají. Pekárny, provozovny rychlého občerstvení, restaurace. Hastingsu se také říká „ovocná mísa Nového Zélandu“. Ovoce lze koupit skoro všude, i u stánků při silnici. Z ovoce se zde vyrábějí a nabízejí  výtečné zmrzliny.

  • Blízkost oceánu se projevuje širokou nabídkou ryb a mořských plodů.
  • Místní víno je levné a oblíbené.

Levné ubytování v Hastingsu

V Hastingsu nejsou drahé hotely světových řetězců. Zato se zde velmi dobře „obejdou“ poutníci cestující jen s batohem. Ve městě funguje několik levných backpackers. Na okraji města je zřízen levný ubytovací resort, disponující sdílenými i dvoulůžkovými pokoji, kuchyní, wi-fi, TV místnost, prádelnu, BBQ, houpací sítě, parkovací místa, půjčovnu bicyklů. Ubytování rádi vyhledávají krátkodobí pracovníci, kteří si přivydělávají sběrem ovoce a při jiných sezonních pracích. U brány zastavuje místní autobus.

  • Informační centrum Hastings i-Site se nachází na rohu ulic Russell a Heretaunga Street East.
  • Zajišťují rezervace aktivit, ubytování, cestování po Novém Zélandu.
  • Centrum lze zavolat na číslo (06) 873 0080. (06) je směrové číslo oblasti Hawke’s Bay a Wairarapa.

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno