Herpes simplex virus

Někteří z nás se s virem herpes simplex nebo chcete-li, s oparem již setkali, jiní se mu zatím úspěšně vyhýbají. Jsou lidé, kteří ho za celý život nechytí, i kdyby se prolíbali celým zástupem nakažených, a další z nás se na někoho jen podívají a virus s nimi zůstane do konce života. Je to spravedlivé? Nejspíš ne, ale vědci nám zatím nejsou schopni dát uspokojivé odpovědi a léčbu a tak nám nezbývá nic jiného, než se s tím smířit.

V dnešním článku se podíváme na dva druhy oparu. Vysvětlíme si způsob přenosu a případné možnosti léčby.

Co je to?

Herpes simplex virus je otravná nemoc, která se objevuje a zase mizí. Konkrétně tento druh viru má dva poddruhy – Herpes simplex virus 1 a Herpes simplex virus 2. Pod číslem jedna se skrývá klasický opar na rtech, jaký má velké procento populace. Virus 2 je označení pro genitální opar, jež je neméně nepříjemný a stejně úporný, jako ten první. Liší se vlastně jen v umístění na těle člověka. Druhý tip je zcela jistě závažnější, protože napadá důležité rozmnožovací orgány. Líčení rtů mladé ženy pomocí konturovací tužky

Opar je malý (u genitálního oparu i větší) vřídek na kůži. Většinou je velmi bolestivý a bez podpůrné léčby dokáže jeho nositele potrápit i několik dní. Jeho druhá fáze je stroupek. Ten si nikdy nesnažte strhávat, protože by to mohlo opar vyvolat znovu. Ideální je postižené místo mazat mastí a doufat v co nejrychlejší zahojení.

Virus se v těle vyskytuje v klidovém stádiu, dokud ho něco nespustí. Jaké jsou nejčastější spouštěče?

·         Stres

·         Nadměrné slunění

·         Oslabená imunita jinou nemocí – např. chřipka či nachlazení

·         Nadměrná fyzická aktivita

·         Málo spánku atd.

Dostupná léčba

Oba dva druhy nejdou úplně léčit. Jakmile virus jednou chytnete, potáhne se s vámi až do konce vašeho života. Někdy se neobjeví léta, jindy o sobě dá vědět hned několikrát do roka. Přenáší se slinami nebo pohlavním stykem (podle typu). Genitální opar může ale předat i matka svému dítěti při porodu.

S oparem na ústech většinou nemusíte hned utíkat k lékaři. Ten s ním stejně moc neudělá. Poptejte se v lékárně po přípravcích na urychlení léčby a hojení vřídku. Přidejte si do stravy vitamíny C a B, tím také nic nezkazíte. U genitálního oparu to ovšem tak jednoduché není. Tam vám samoléčbu opravdu nedoporučujeme. Mohl by se šířit a způsobit vám velkou bolest a nepříjemnosti.

Lékař vám napíše speciální mast. I tak se ale připravte na zdlouhavou léčbu. Ideálně se na pár týdnů vzdejte alkoholu, cukru a dopřávejte si dostatek vlákniny, čisté vody, ovoce, zeleniny a libového masa. Menší detoxikace vám jenom prospěje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno