Hlávkový salát – pěstování

Také toužíte po těchto křehkých a úžasných hlávkách, které dokáží zpestřit každý letní pokrm? Pěstování hlávkového salátu není zase tak složité. A my vám navíc poradíme, jak mít jeho listy co nejkřehčí a nejšťavnatější.

Nejčastěji se na naše zahrady dostane prostřednictvím výsadby, kterou si pořídíme v obchodech. Dá se samozřejmě i vysít ze semínka, ale pokud chcete brzkou úrodu, je už na celý krok pozdě. Provádí se totiž 8-12 týdnů před výsadbou.

Hlávkový salát

Inspirujte se u starých Egypťanů

Možná to nevíte, ale hlávkový salát (Lactuca sativa) patří k zelenině, která se pěstuje už od starověku. Pochází ze Středomoří, ovšem odtud se rozšířil doslova do celého světa. A také se vyvinul, takže dnes můžeme pěstovat mnoho různých kultivarů.

Jak na výsadbu salátu

Pořizujte si sazeničky dostatečně velké, aby se rychle a spolehlivě ujaly. Měly by mít 4-6 pravých listů – ne méně! Většinou se používá spona 25×25 cm, ovšem máte-li zálusk na velkohlávkové odrůdy, zvyšte rozestupy na 35×35 cm.

Hluboko nebo naopak? Je to důležité

Pro hlávkový salát je vždy nejlepší opravdu mělká výsadba. Jeho kořeny vegetují těsně pod povrchem půdy a níže by se jim ani nedařilo. Jedině takhle rychle doroste a bude měkký, chutný a šťavnatý. Abyste toho dosáhli, vysazujte ho do vzdušné, prokypřené a dostatečně humózní půdy. A pokud si nejste jistí, kam umístit záhon, tak si pamatujte, že se mu lépe daří na slunci a nikoli ve stínu. I když to znamená, že ho budete muset častěji zalévat.

Jak na správnou zálivku salátu na záhonku

Potřebuje pravidelný přísun vody, ovšem musíme si dát dobrý pozor na přemokřování. Mezi zálivkami by měly uběhnout trochu delší intervaly, jinak mohou hlávky začít podehnívat a vy se na vlastní kůži setkáte s obávanou plísní salátovou. A myslete rovněž na to, že salátu musí důkladně oschnout, nesvědčí jim proto zálivka navečer. Mnohem lepší je ráno (ve skleníku pak nezapomeňte i na odvětrávání). Průvan jim nijak nevadí, toho se obávat nemusíte.

Kdy saláty sklízet? Bude to překvapivě rychle

Jakmile sazeničky svěříte zemi, porostou vám doslova před očima. Už za dva a půl nebo tři měsíce budou plně připraveny ke sklizni. Pokud však přijdou vysoké teploty, raději s jejich sklizením neotálejte. Mohou totiž začít vybíhat do květu, což jejich šťavnatosti a chuti rozhodně nesvědčí. Pokud si toho všimnete, hlávku ihned uřízněte, střed odstraňte a zkonzumujte ji.

Věděli jste, že některé odrůdy lze pěstovat i pod netkanou textilií?

Bydlíte v horách, kde nebývají předpovědi jarního počasí právě nejpřívětivější, anebo se zkrátka chcete pustit do pěstování této báječné zeleniny co nejdříve? Pak vsaďte na odrůdu, která ochotně poroste i pod netkanou textilií, kterou ji přikryjete, abyste ji ochránili před mrazem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno