Hlíva ústřičná patří mezi velice oblíbené houby, kterých si ceníme pro její nutriční hodnoty. Spousta lidí věří, že hlíva má téměř zázračné zdravotní účinky – a nejsou úplně daleko od pravdy. Hlíva snižuje hladinu cukru a cholesterolu a také ničí rakovinné buňky. Je také zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálních solí. Používají ji také lidé, kteří chtějí zůstat co nejdéle mladí: dokážou totiž zabránit předčasnému stárnutí. Její výhodou je také to, že si ji bez větších problémů můžeme vypěstovat také doma.
Jak hlíva roste?
Hlíva roste na kmenech listnatých stromů, a to nejen v lesích, ale také v parcích a zahradách. Vytváří velmi zajímavé skupiny, které velice pěkně vypadají – skoro jako dlaždice. Klobouky těchto hub mohou mít průměr 5 až 15 cm a světle hnědou až popelavou barvu. Stonek roste asymetricky ke straně houby. Hlívu je možné sklízet od listopadu, a pokud je mírná zima, tak až do února. Její cena ale není ani v obchodech závratná, takže je to nejjednodušší způsob, jak si hlívu pořídit.
Kde hlíva roste?
Hlíva ústřičná si libuje zejména na dřevě listnatých stromů, jako je vrba, topol, buk a habr. Vyskytuje se na všech kontinentech kromě Antarktidy.
Nutriční hodnoty
Hlíva obsahuje až 70 % bílkovin. Je dobře stravitelná a obsahuje hodně nenasycených mastných kyselin. Na rozdíl od lesních hub je bohatá na vitamíny a minerální soli. Obsahují například kompletní sadu vitamínů B, vitamín C (pokud sníte 100 g hlívy ústřičné, pokryjete tím 15 % denní potřeby vitamínu C). Z minerálů obsahuje vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, selen, sodík a zinek. Japonští vědci dokázali, že extrakt z hlívy ústřičné obsahující účinnou látku pleuran dokáže zmenšit neoplastické nádory.
Hlíva citrónová
Hlíva zahrnuje několik různých druhů, z nichž nejoblíbenější jsou dva: hlíva ústřičná a hlíva citrónová. Ta je nápadná zejména svou světle žlutou barvou. Hojně se pěstuje zejména v Asii. Je o něco menší, než hlíva ústřičná, její kloboučky dosahují průměru od 2 do 5 cm.
Zdravotní účinky hlívy
Při pravidelné konzumaci hlívy se snižuje hladina cholesterolu, u diabetiků klesá hladina cukru a stav cév se u lidí s aterosklerózou zlepšuje. Antioxidační činnost chrání lidské buňky před poškozením a stárnutím. Antioxidant, který je za tyto účinky odpovědný, se neztrácí ani při vaření. Vzhledem k těmto uvedeným zdravotním výhodám je hlíva ústřičná považována také za léčivou houbu. Prodává se i ve formě prášku (který se umele po nasušení houby). Má podporovat imunitní systém člověka.
Hlíva může nahradit maso
Tyto houby dokážou dokonale napodobit maso. Hlíva je známá a oblíbená náhražka drštěk. Mnozí si z ní připravují dršťkovou polévku – ale místo drštěk se samozřejmě použije hlíva. Jedná se o vegetariánské, ale velmi chutné jídlo, bohaté na bílkoviny. Hlívu můžeme vařit, smažit, marinovat a péct. Použít ji můžeme například namísto masa do hamburgerů.
Hlíva ústřičná v kuchyni
Hlíva bohužel není tak aromatická jako lesní houby. Nejchutnější jsou menší kloboučky, ty velké jsou starší. Po uvaření můžeme klobouky použít do polévek, salátů, nádivku do omelet nebo knedlíků. Hlívu můžeme uchovávat mrazením, sušením nebo naložením do sklenic. Sušenou hlívu lze namlít a používat místo houbového koření k mletému masu nebo do omáček. Před přípravou je třeba je dobře umýt – musíme být ale rychlí, aby houba nenasákla vodou.
Dušená hlíva ústřičná
Jedná se o základní recept, jak můžete naložit s hlívou ústřičnou. Houbu nakrájejte na tenké proužky a smažte je po dobu 2 až 3 minut na olivovém oleji. Přidejte k nim prolisovaný stroužek česneku. Na posledních 30 sekund přidejte nasekané bylinky dle chuti a citronovou šťávu. Hodí se pažitka, bazalka, oregano nebo tymián.
Hlíva s pikantní omáčkou
Nejprve si připravte hlívu. Na jednu až dvě porce bude zapotřebí 150 g hlívy ústřičné, kterou narychlo omyjte a natrhejte na menší kusy. Není třeba krájet, skutečně můžete trhat mezi prsty. Do hluboké pánve dejte 2 lžíce slunečnicového oleje a rozpalte je. Asi 2 až 3 minuty na něm restujte hlívu ústřičnou. Poté přidejte 50 g kešu ořechů – nesolených a přepůlených. Následně přidejte 1 stroužek česneku (utřený) a 1 malou červenou cibuli (nakrájenou na jemné kousky). Ještě 1 minutu restujte. Poté přidejte 1 lžíci octa, 1 lžíci sójové omáčky, 1 lžíci chilli omáčky, 1 lžíci rajčatového protlaku, 1 lžíci chilli vloček, 1 lžičku soli a velmi dobře promíchejte. Asi 3 minuty restujte a pak ihned podávejte.
Smažená hlíva na čínský způsob
Pro tento recept si natrhejte na malé kousky asi 200 g hlívy ústřičné. V hluboké pánvi si rozpalte 3 lžíce oleje a přidejte 7 stroužků česneku: nakrájených na malé kousky. Po 20 sekundách přidejte 1 lžíci čerstvého zázvoru: strouhaného na jemno. Po jedné minutě restování přidejte 1 červenou papriku, kterou jste nakrájeli na tenké proužky. Po pěti minutách přidejte také hlívu a restujte ještě asi 8 minut. Pak vmíchejte 1 lžíci chilli omáčky, 1 lžíci sójové omáčky, ½ lžičky soli, ½ lžičky třtinového cukru, 1 jarní cibulku nakrájenou na kolečka a dobře promíchejte. Duste asi 15 minut. Poté odstavte a podávejte posypané sezamovými semínky.
Jak hlíva chutná?
Chuť je jemná a pikantní. Někteří hlívu připodobňují k chuti mořských plodů nebo k jemné anýzové dochuti.
Skladování hlívy
Houby uchovávejte v papírovém sáčku v lednici – mělo by jim umožněno „dýchání“. Nechte je v hlavní části lednice, nikoli v zásuvce na ovoce či zeleninu. Čistíme je rychlým opláchnutím, pravděpodobně nebudou tak špinavé jako houby, které rostou na zemině.