Hořčík

a jeho význam pro lidské tělo.

Hořčík je nezbytný minerál pro lidské tělo. Nedostatek tohoto kovu se projevuje nervozitou a zvýšeným nervovým podrážděním. Hořčík je minerální složka z většiny vázána v kostní tkáni a zubech, dále je obsažena v nervové a svalové tkáni, v plazmě a krvinkách. To je také důvodem, proč vápník se bez hořčíku v našem těle neprosadí. Hořčík totiž podporuje využití vápníku v těle. Tato látka se účastní všech metabolických dějů, při kterých se přeměňuje energie v organizmu. Je nezbytný pro normální funkci svalů, pro činnost srdce a oběhový systém, zvyšuje odolnost organismu tím, že příznivě ovlivňuje jeho imunitu. Nedostatek hořčíku se projevuje téměř okamžitě. Příjem hořčíku potravou je často nízký, proto je denní dávku vhodné zajistit i jinou formou, například užíváním hořčíku v tabletách. Nejlepší je ale samozřejmě jeho příjem přirozeným způsobem, to znamená přímou konzumací, z potravin.

Hořčík v potravinách

A v jakých potravinách je hořčíku nejvíce? Najdete ho hlavně v celozrnných obilninách, luštěninách, zelenině, ovoci, semenech a v neposlední řadě v bramborách. Pokud si chcete dopřát něco exotičtějšího, pak doporučuju například fíky.

Základním pravidlem je zkrátka to, aby naše strava byla rozmanitá a pestrá. Nedostatek hořčíku může způsobit nervově svalovou podrážděnost, svalový třes, poruchy vidění, nervozitu, úzkost až hysterii. Zrychluje se činnost srdce, snáze vznikají žaludeční vředy, zvýší se hladina tuků v krvi. Také se zvyšuje krevní tlak, poškozuje se cévní stěna. Těhotné ženy by měli ještě úzkostněji dbát na příjem hořčíku.

Příjem hořčíku v tehotenství

Ptáte se proč? Protože nedostatek hořčíku může způsobit vrozené vady očekávaného potomka. Pokud si nebudeme hlídat množství přijímaného hořčíku, myslím tím, když budeme přijímat větší množství, než je doporučená denní dávka, pak to vede k průjmu (síran hořečnatý se používá jako projímadlo), zástavu střevních pohybů a nakonec poruchu srdečního rytmu a smrt. Těchto důsledků se nemusíme obávat, nastanou totiž jedině v případě, že pozřeme spoustu hořčíku najednou. Za běžných okolností riziko předávkování hořčíkem nevzniká.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno