Horolezectví v Chorvatsku

Česká republika a její vláda se ani po takřka roce nedokázala poprat s epidemií a všichni její obyvatelé se tak ocitli v bezprecedentní situaci, kdy nesmí opustit okres, a pro účely sportu a volného času dokonce ani katastr své obce. Pokud nemáte to štěstí a nežijete v obci, která má na svém katastru skály (což je na druhou stranu ale docela určitě i Praha nebo Brno), příliš důvod k radosti to vpravdě nezavdává. Každá situace má ale řešení.

Skály, otevřené hospody a internet – co víc potřebujete?

Tohle se skýtá v bodě 11) odstavce II z usnesení vlády o omezení volného pohybu osob, které stanovuje výjimku pro „cesty za účelem vycestování z České republiky“. Pokud máte práci a/nebo školu online, skutečně teď není nad čím váhat. Česko bude minimálně nějakou dobu v polovojenském režimu, tak sedněte do auta a odjeďte. Váháte nad tím, kam?

Do Chorvatska

Asi nejoblíbenější česká dovolenková destinace si poměrně právem vysloužila přezdívku plážová, ale pro jarní horolezecký trénink představuje úplně dokonalý prostor. Vysoké hory tu sice nejsou, ale jestli je tu něčeho spousta, tak je to lezeckých oblastí. K tomu moře (no dobře, to je trochu studené), parádní dojezdová vzdálenost z Česka a otevřené restaurace – zkrátka ideální místo, kam odjet ze zavřeného Česka.

Istrie

Istrie je jednou z lezecky nejrozvinutějších oblastí Chorvatska. Vděčí tomu zejména své geografické poloze, protože spoustu cest tu vymysleli a navrtali Italové, Slovinci a Rakušané, zatímco v ostatních oblastech to musejí dělat zejména místní. Lezectví se v Chorvatsku navíc rozvíjí v podstatě až od rozpadu Jugoslávie, proto ještě spousta unikátních oblastí čeká na své objevení.

Na Istrii se dá mimojiné také parádně boulderovat

Střed lezecké oblasti tvoří městečko Buzet. Do 10 km od něj najdete hned několik perfektních terénů – třeba Kompanj nabízí desítky cest ve vápenci, ve kterém je vysloveně radost lézt. Největší oblast na Istrii je ale jiná, jmenuje se Buzetski kanjon. Najdete tam přes 120 cest všech obtížností. Nedaleko Rovinje je pak ideální oblast pro začátečníky, najdete tam totiž spoustu čtyřek a pětek.

Paklenica

Mekka celého lezení v Chorvatsku. Dost často taky jediná oblast, kterou cizinci znají, proto tu občas bývá i trochu přelidněno. V obrovském kaňonu s příkrými vápencovými stěnami se ale v nynější době pohodlně ztratíte. Nachází se kousek od Zadaru a má dokonce vlastní národní park.

Oblast Paklenici

Pro lezce nabízí desítky a stovky cest všech obtížností. Nezávisle na vaší specializaci si tady přijdete na své – sportovní cesty, vícedélky, bouldery, klasiky…. najdete tu prostě všechno, ve všech kategoriích obtížnosti. Kromě toho se tu nachází i ta nejslavnější chorvatská cesta – Maratoneta 8b+. Najdete tu i nejznámější stěnu, Anića kuk. V perfektním vápenci se nachází více než 150 cest. Nejtěžší cesta je tu obtížnosti 8c, takže kromě světové špičky si tu přijdou na své úplně všichni.

Dalmácie

Ještě více na jih je další relativně oblíbená lezecká oblast, která ovšem víceméně ještě čeká na své objevení světovou lezeckou veřejností. Většina cest se koncentruje u měst Split a Omiš, případně u známé pláže Makarska nebo na přilehlých ostrovech. Kvůli přívětivému klimatu je oblast obzvlášť oblíbená v zimě.

V Dalmácii si na své přijde úplně každý

Nejvíce cest najdete v okolí Omiše, který je opět takovým lezeckým univerzálem. Krom ultra dlouhých vícedélek (i přes 300 metrů) tu najdete šedé vápencové plotny i dost velké krápníkové sektory. Pro začátečníky je ideální oblast Planovo a Babina Bara, pro pokročilejší potom oblast Trogir nebo Klobuk. Krom toho tu můžete změnit stereotyp a z moře si dát výběh (nebo ještě líp výjezd na kole) na Svety Jure, což vám dá skoro dva vertikální kilometry.

Ostrovy

Na ostrovech v Jadranském moři se sice neleze zrovna dlouho, to ale neznamená, že nemají co nabídnout. Z lezeckého úhlu pohledu jsou asi nejzajímavější Krk, Cres, Brač a Hvar, kde mě osobně nejpřívětivější přijdou poslední dva jmenované.

Lezení na Brači má zajímavou „historii“ – v roce 2014 sem přijeli Francouzi a nekompromisně vytyčily přes 20 linií, kde 14 jich je 8a nebo obtížnějších (tedy docela určitě nic pro začátečníky). Na Hvaru je hned 6 sektorů, kde v té největší (Šuplja stina) najdete přes 130 cest všech obtížností. Navíc jsou všechny pár metrů od moře. Na Krku a Cresu si na své přijdou zejména začátečníci.

Bouldery u moře

Zatím jsme jmenovali jenom vyhlášené lezecké oblasti, ale je tu ještě jedna disciplína, moje snad nejoblíbenější – boulderování hned z moře. Výhodou je, že vám k němu stačí jen dvě věci – moře a skála, a ty se v Chorvatsku nacházejí skoro všude. Hodí se mít ještě kajak, paddleboard, windsurf nebo jiný prostředek pro přiblížení, abyste mohli ke skále pohodlněji dorazit.

Není nic lepšího než boulderovat u moře

Pak stačí jen vybrat si vhodnou skálu a přímo z moře vyrazit. Lezte jen tak, aby vám to bylo příjemné a odkud se nebudete bát spadnout. Snad není nutné připomínat, že je extrémně důležité si předtím pořádně prohlédnout, kam budete padat, abyste se přitom nemohli zranit. Úplně ideální jsou k tomu převislé jeskyně, kde je často několikametrová hloubka přímo u začátky „cesty“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno