Housenice čínská: Houba, která láme sportovní rekordy

Snem sportovců a sportovkyň je odjakživa vítězit nad konkurencí. Nezbytnou součástí přípravy je samozřejmě tvrdý trénink. Kromě toho ale sportovci hledají i další možnosti, jak posílit svojí kondici a výkonnost. Sahají třeba po steroidech, aminokyselinách, které by jim pomohly budovat svaly. Existují ale i přírodní a naprosto legální způsoby, jak pomoci získat vytrvalost a kondici.

Testy potvrzují: Všechno je legální

Čínští sportovci si k posílení své snahy vítězit vybrali součást tradiční čínské medicíny, houbu housenici čínskou. Jejich volba přinesla výsledky. Když se v roce 1993 konal světový šampionát, suverénně tam válcovali světovou konkurenci. Čínským běžkyním se ostatní ženy nevyrovnaly a důkazem byly zlaté medaile v běhu na 10 000, 3000 a 1500 metrů. Podobný úspěch zopakovaly na Sedmých národních pekingských hrách, kde dokonce padly tří světové rekordy. Sportovní komisaři si pochopitelně na čínské sportovkyně řádně posvítili a samozřejmě zkoumali pomocí antidopingových testů, zda je všechno legální. Pochopitelně všechny testy vyšly negativně.

Housenice čínská

Zvyšuje ATP až o 20 %

V čem tkví tajemství housenice čínské, neboli cordycepsu? Obsahuje látku zvanou cordycepin, čili deoxyadenosin. Svojí chemickou strukturou tato látka připomíná adenosin, který nechybí v cyklu ATP. Cordycepin pomáhá zvýšit ATP. Zdroje hovoří o zvýšení více než 20 %. Tím pádem dochází výraznému nárůstu vytrvalosti u sportovců a také energie. Od chvíle, kdy čínský trenér atletické reprezentace dal zelenou užívání cordycepsu u svých svěřenkyň, budí houba stále více zájmu mezi sportující veřejností.

cordyceps

Zásobník energie

Houba pochází ze západu Číny, pěstuje se i v Hong Kongu. Vzhledem k náročnému sběru v odlehlých částech země je ale surovina poměrně drahá. Tradiční medicína ji využívá k získání energie. Často se používá proti bolestem, posiluje imunitu, podporuje plíce a ledviny. Patří také k silným afrodiziakům, slouží k léčbě impotence. Velmi dobře funguje i na stavy celkové vyčerpanosti. Vědci nyní velmi intenzivně zkoumají její potenciál, pokud jde o léčbu rakoviny a posílení imunity. Výhodou je, že nebyly zaznamenány prakticky žádné nežádoucí účinky této houby, výjimečně je pozorována vyrážka nebo pocity na zvracení, ale tyto jevy se vyskytují naprosto minimálně.

Nic se nemá přehánět

Pro sportovce jde o mimořádně vhodné řešení posílení kondice, což se týká především vytrvalostních sportů, ale nejenom jich. Benefity cordycepsu jsou jednoznačné, jedná se o přírodní zdroj vitality bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků. Pokud jde o užívání, nejlepší je ráno na lačno, a to minimálně 15 minut před snídaní. Zapíjet vlažnou vodou. Doporučuje se užívat jedna kapsle 5 dnů a pak si dát dva týdny pauzu a znovu začít. S ničím se to nemá přehánět.

TIP: Při výběru kapslí s cordycepsem buďte obezřetní. Nejvyšší koncentraci prospěšných látek mají ty s extraktem z cordycepsu, bez zbytečných aditiv a plnidel. Dobrou nápovědou je obsah polysacharidů v extraktu, který by měl být alespoň 40 %.

Trochu jiný režim je v případě, že se cordycepsem řeší nějaký zdravotní problém, pak se užívá kapslí více. Je vhodné konzultovat užívání kapslí s cordycepsem se svým ošetřujícím lékařem, to platí samozřejmě i pro aktivní sportovce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno