Domů Zdravé recepty Maso Hovězí podplečí

Hovězí podplečí

Hledáte zajímavé maso pro své všední vaření? Vyzkoušejte hovězí podplečí, které začíná být v obchodech s masem stále oblíbenější. Lze z něj totiž připravit mnoho různých receptů.

Na všem má hlavní podíl jeho zajímavá textura a jednoduché zpracování. Navíc je toto maso dobře dostupné a nestojí příliš moc. Bez obav ho tedy můžete na koupit jako oběd pro celou rodinu.

Jaký druh masa to vlastně je

Když se řekne hovězí, obvykle vybavíme zadní nebo přední. A kam vlastně patří hovězí podplečí? Říká se mu také „péro“ případně po anglicku „chuck roll eye.“ Mezi další oblíbené druhy hovězího masa patří:

  • spodní šál (silver steak)
  • kulatá plec (chuck tender)

Obsah tuku v mase

Pokud se na hovězí podplečí podíváte, zjistíte, že jde o velmi pěkně strukturované maso. Bývá jen lehce protkané tukem, který mu dodává chuť, takže ho lze například připravit jako velmi chutnou pečeni. Jen zřídkakdy je nutné z něj cokoliv odkrajovat nebo ho jinak upravovat.

Název je trochu zavádějící

A kde se vlastně vzalo pojmenování tohoto masa? Když se řekne hovězí podplečí, budeme si nejspíše myslet, že se nachází pod plecí, ale není tomu tak. Naopak. Najdeme ho nad plecí u přední části hřbetu. Pokud bychom po tomto kusu masa pokračovali až na krk, narazili bychom mna oblíbený vysoký roštěnec.

Koneckonců – podplečí z hovězího dobytka svou strukturou vysoký roštěnec značně připomíná. A značně podobně se také upravuje v kuchyni a co je z něj tedy možné připravit?

Jak hovězí podplečí využít v kuchyni

Jak jsme se již zmínili, skvěle se hodí k pečení. Lze ho upéct vcelku klasickým způsobem anebo naopak po velmi dlouhou dobu a na nízkou teplotu. Tehdy z něj vznikne oblíbené trhané maso, které je krásně jemné a lze ho doslova natrhat dvěma vidličkami. Následně se smíchá se šťávou nebo s výpekem a lze ho použít třeba do hamburgeru. Ale chutné je i jenom tak například s bramborami.

Ale nehodí se jen pro pečení. Skvěle ho lze uplatnit například i k omáčkám a pokud patříte mezi milovníky libovějšího hovězího masa, můžete z něj bez obav připravit také chutný guláš. V Papinově hrnci bude maso za hodinku hotové. Guláš tak může být hotový ještě rychleji, než například z vepřového masa přitom bude mít vždycky tu správnou chuť, kterou ocení opravdu celá rodina.

Co byste ještě měli vědět

Pokud na hovězí podplečí někde v řeznictví narazíte, určitě si ho pořiďte. V české gastronomii se sice používá, ale jde spíše o maso podceňované, lidé dávají mnohem víc přednost například hovězímu roštěnci. Toto maso tedy ve obchodech leckdy koupíte i za poměrně dobrou cenu. A pokud narazíte na opravdu pěkný kousek, navede vás jeho mramorování k tomu, abyste ho připravili jako steak. Na pánvi mu bude stačit jen opravdu krátký čas a poté se bude doslova rozpadat na vidličce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno