Hrušková klevela

Chcete si uchovat ovoce na zimu v co nejlepší kondici? Pak byste měli určitě zjistit, jak se dělá hrušková klevela. Není to nic složitého a připravit ji můžete i z jiného ovoce. Splnit musíte pouze jedinou podmínku – dostatek cukru v ovoci.

Proč si vybrat na klevelu právě hrušky? Obsahují totiž spoustu cenných látek. Ve hře jsou zejména vitamíny skupiny B jako vitamin B2 (Riboflavin), vitamin B5 (Kyselina pantothenová), vitamin B1 (Thiamin), vitamin B3 (Niacin), kyselina listová, mangan draslík a hořčík.

Recept na klevelu

Jen vodu a ovoce – nic jiného tento recept potřebovat nebude. Nakrájené hrušky tak vložíme do hrnce a podlijeme malým množstvím vody. Na mírném plameni potom dusíme několik hodin. Záleží na tom, jak hustou chceme klevelu mít, podle toho regulujeme množství odpařené vody.

Hotovou kaši potom nalijeme do sklenic, které jsme předtím dobře vypláchli a vymyli. Zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Hrušková klevela sterilaci nepotřebuje, přesto ve spíži vydrží bez potíží i rok.

Hrušky si skvěle rozumí s šípky

Pokud byste chtěli hruškovou klevelu vylepšit, doplňte ji šípky. Ty si předem uvařte a zbavte nepříjemných vláken. A jaké cenné látky obsahuje toto podzimní ovce? Jde zejména o vitamín C a B a K. A zapomenout nesmíme ani na hořčík, fosfor a karoten a samozřejmě také na vápník. Šípkové plody ale ve své dužině obsahují i další účinné látky, ve hře je tak především vláknina, tuk, sacharidy a sodík, se kterými jde ruku v ruce zinek, měď, lutein či kyseliny v čele s tou pantotenovou a listovou.

K ochucení klevely je možné použít i bylinky

Pokud chcete hruškovou klevelu ozvláštnit, přidejte do ní třeba i nějaké chutné bylinky. Skvělá je především levandule (v rozumném množství), šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Perfektní je rovněž máta, ale musíte si vybrat dobré druhy, aby chuť hrušek nepřebily. Nejlépe se k tomu účelu hodí:

  • máta klasnatá (Mentha spicata) L.
  • máta vodní (Mentha aquatica) L.
  • máta vonná (Mentha suaveolens)
  • máta dalmatská (Mentha ×dalmatica)
  • máta jemná (Mentha ×gracilis)
  • máta peprná (Mentha ×piperita)
  • a máta přeslenitá (Mentha ×verticillata)

Každá z nich dodá klevele trochu jinou chuť, takže pokud chcete experimentovat, uvařte si raději malé množství a vyzkoušejte, zda vám takový recept chutná. A pokud ano, připravte si klevely více.

Jaké benefity dodají do klevely bylinky

Pokud tento skvělý výrobek obohatíme ještě o zelenou část, získáme celou řadu benefitů. Jde především o cenné makro a mikroživiny jako je draslík, vápník a fosfor. V mnohých se vyskytuje také hořčík. A nesmíme zapomenout ani na to, že bylinky většinou obsahují hodně vlákniny, která pomáhá našemu trávení jednoduše tím, že stimuluje naši střevní stěnu a zrychluje metabolismus.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno