Jablka Bramley

Jablka Bramley jsou v botanickém světě známé jako Malus domestica. Jedná se kultivar jablka, který obvykle konzumujeme po tepelné úpravě, protože kvůli příliš kyselé chuti. Po uvaření se jejich kyselost ztrácí. Navíc se často používá do sladkých pokrmů (koláče nebo třeba knedlíky), které jsou oslazené. Zvláštností odrůdy je, že po uvaření má nazlátlou barvu.

Malus domestica v květu

Jak toto jablko vypadá?

Jablka Bramley mají obvykle zelenou barvu, někdy také s červenými skvrnami. Dužina je bílá, šťavnatá a velmi kyselá. Někteří lidé jedí toto jablko i syrové, například k detoxikaci organismu. Po uvaření je dužina nadýchaná jako obláček – a to je důvod, proč spousta lidí toto jablko miluje na vaření úplně nejvíc ze všech druhů ovoce.

Jabloně

Jabloně, které nesou toto ovoce, jsou velké a silné. Obvykle mají také dlouhou životnost. Nejlépe se jim daří na slunci, ale budou tolerovat i stín. Výhodou jablek je to, že jsou velká – někdy až třikrát tak velká, jako klasická jablka, které známe. Jablka jsou plochá a mají světle zelenou slupku – pokud je slunce vystaveno slunečnímu záření, slupka, která je takto ozářena, zčervená. Strom je odolný proti strupovitosti a plísním a nejlépe se mu daří, když je pěstován standardně v poněkud těžké jílovité půdě.

Jablka Bramley

Ocenění jablek Bramley

Jabloň přináší úrodu pravidelně a v bohatém množství. Jako triploid má sterilní pyl. Potřebuje opylovače, ale na oplátku nemůže opylovat, proto se k pěstování obvykle pěstuje s dalšími dvěma odrůdami jablek. Získala řadu ocenění – v současné době je například držitelem Royal Horticultural Society’s Award of Garden Merit (Ceny Královské zahradnické společnosti za zásluhy o zahradu). O vývoj této odrůdy se zasloužil vědec Edward Cocking.

Historie jablek Bramley

První strom prý vyrostl z jader, která zasadila Mary Ann Brailsfordová ještě jako mladá dívka. Strom rostl na zahradě v Southwellu v Nottinghamshiru ve Velké Británii od roku 1809. Mary se odstěhovala krátce poté, co se provdala a je dost možné, že jablka z tohoto stromu nikdy nespatřila. Zemřela v roce 1852, aniž by věděla, že se z „jejího“ stromu stane strom slavný. Po odchodu Mary se do domu s jabloní nastěhoval řezník Matthew Bramley. Žil zde od roku 1846. O deset let později, tj. v roce 1856, ho místní školkař Henry Merryweather požádal, jestli by si ze stromu nemohl vzít řízky. Bramley souhlasil, ale trval na tom, aby jablka nesla jeho jméno.

Žije původní strom dodneška?

V roce 1900 sužovaly Nottinghamshire velmi prudké bouře. Kvůli nim došlo k tomu, že se téměř staletý strom vyvrátil. Navzdory svému poškození však strom přežil a stále ještě přináší ovoce – více než dvě století po své výsadbě. V roce 2016 však bylo oznámeno, že strom trpí plísňovou infekci, která jej může zahubit.

Jablka Bramley

Kdy je jablko v sezóně?

Jablka Bramley jsou obvykle dostupná po celý rok, jejich pravá sezóna ale nastává od prosince až do března. Když vybíráte jablko v obchodě, zvolte jablka nepoškozená a bez otlaků. Jemně jablko stlačte, abyste zjistili, zda je pevné. Poté, co si jej přinesete domů, jej uchovávejte až týden v chladném, suchém a tmavém skladovacím prostoru.

Jablka Bramley v kuchyni

Toto jablko můžeme použít prakticky do jakýchkoli vařených pokrmů jako alternativu klasických jablek. Na rozdíl od ostatních jablek se ale jablka Bramley nepoužívají v syrovém stavu (nebo jen zřídka). Zpracovávají se stejným způsobem jako jakákoli jiná jablka – oloupejte je, a pokud nechcete, aby zhnědla, zakápněte je citronem. Jestliže ale jablka budete ihned zpracovávat dál, můžete citron vynechat. Pokud se bojíte, že pokrm bude příliš kyselý, můžete přidat cukr.

Jabloň

Pečená jablka

Jablka Bramley fungují velice dobře v jakýchkoli pečených dezertech. Využívají se také na přípravu ovocných kompotů nebo chutney. Využívají se také jako základ pro mošt. Jablka se používají také pro výrobu „apple sauce“ (jablečné omáčky nebo jablečného pyré), která se v Británii používá velmi často.

Tradiční britský dezert

Celá jablka Bramley, zbavená jádřince a naplněná sušeným ovocem spolu se sladkým krémem – to je tradiční levný britský dezert.

Jaká chuť se k jablkům hodí?

Zvolte takové koření, které klasicky používáme k jablkům, jako je skořice nebo třeba hřebíček.

Jablečný sníh

Jednalo se o alžbětinské oblíbené jídlo. Původně se vyrábělo pouze ze smetany. Teprve v 17. století byly do receptu přidány bílky a jako ozdoba se nahoru přilepila větvička rozmarýnu. Takto dezert začal připomínat zasněžený strom.  Vše, co k tomu budete potřebovat, jsou jablka Bramley, cukr, citron, bílky a smetana.

Jablka Bramley v květu

Plněná Bramley jablka

Tato pečená jablka Bramley od Valentina Warnera jsou jednou z variant tradičního britského dezertu. Jablka jsou ponechána vcelku, ale jsou z nich odebrány jádřince. Namísto jádřinců jsou vloženy velké datle Medjool, uvnitř kterých je směs drcených ovesných vloček a vlašských ořechů. Jablka se pečou doměkka a podávají přelité vanilkovým krémem a lehce posypané hnědým cukrem.

Bramley Apple festival

Tato jablka jsou doménou Velké Británie – a z velké části se pěstují právě tady. Britové si nedokážou představit jablečný koláč právě bez této odrůdy jablek. V současné době ale jablka můžeme najít také na několika farmách v USA, Kanadě, Austrálii a Japonsku. Město Southwell hostí mnoho oslav Bramley Apple, včetně Bramley Apple Festival. Tento festival se koná vždy třetí říjnovou sobotu. Hostinec Bramley Apple Inn se nachází jen kousek od původní jablkoně, která je považována za městský poklad. V roce 2018 koupila Nottingham Trent University 27 Church Street, aby budovu a strom uchovala pro potomky. Strom lze navštívit po předchozí domluvě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno