Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak brousit hrany lyží

Jak brousit hrany lyží

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Pokud máte vlastní lyže a jednou za čas na nich vyrazíte na sjezdovku, měli byste se o ně adekvátně starat. Kromě pravidelného mazání lyží patří mezi standardní servisní zásahy tak broušení hran. Víte, jak brousit hrany lyží, eventuálně jak často a proč? Právě na tyto otázky najdete odpovědi na následujících řádcích.

Jak brousit hrany lyžíPravidelná údržba lyží je pro zajištění maximální životnosti a bezpečného lyžování zásadní. Po nějaké době se hry lyží opotřebují, kdy a jak moc závisí na několika faktorech. Míra obroušení a „sjetí“ hran lyží se odvíjí zejména na technice lyžování a také na tom, na jakém terénu se používají. I když je úroveň mnoha českých lyžařských areálů na dobré úrovni, stále narazíme na sjezdovky plné hlíny či sněhu. Takový povrch způsobí vytváření rýh na skluznici.

Při dynamickém lyžování pak dochází i ke sjíždění hran. Ty je třeba po nějaké době přebrousit, protože jsou v opačném případě lyže jen těžko ovladatelné a mohou začít podkluzovat. Často se na nás obracíte s dotazem, jak brousit hrany lyží. V prvním řadě doporučujeme přenechat servis na odborné firmě, která je k tomu vybavena a broušení zvládne rychle a precizně. Pokud si chcete hrany lyží brousit svépomocí, počítejte s menší přesností a menším počtem broušení během životnosti lyží.

Lyže upevněte a zajistěte stabilitu

Pokud se pustíte do broušení lyží, rozhodně je levně uchyťte. Nestabilní upevnění lyží může být nebezpečné. Při broušené postupujte opatrně, doporučujeme nasadit si rukavice. Tříska zabodnutá do ruky rozhodně není ničím příjemným. Doporučujeme používat kvalitní rukavice, které zajistí dobrou motoriku při dostatečné ochraně rukou. Lyže se brousí pomocí plochého pilníku, které se rovnoměrně pohybuje po ploše skluznice.

Pilník je hrubý a dokáže odstranit ty největší nerovnosti. Jakmile jsou okem viditelné nerovnosti pryč, na řadu přichází zabroušení do hladka. To se provádí pomocí jemného brusného papíru. Ten se může namotat na pilník. Pomocí rovnoměrných dlouhých tak se lyže přebrousí od špičky k patě. Při práci nezapomeňte na broušení lyží z boku. Následně se lyže voskují a pomocí žehličky zažehlí. Ve specializovaných servisech používají speciální žehličky na lyže, v domácím prostředí si vystačíte se starou vyřazenou žehličku, která vám udělá stejnou službu.

Před broušením zkontrolujte stav skluznice

Než se pustíte do samotného broušení hran lyží, zjistěte si, v jakém stavu jsou hrany i samotná skluznice. Skluznice může být konkávní, lyže pak leží jen na hranách a mohou se do sněhu zařezávat. Pokud má skluznice konvexní tvar, je prohnutá směrem ven, lyže se pak jen obtížně ovládají. Skluznice lyží by správně měly být rovné od jedné strany ke druhé. Pak budou skvěle sedět jak na ploše, tak na hranách, a bude se s nimi dobře lyžovat.

Pokud chcete, aby byly hrany lyží nabroušené opravdu precizně, obraťte se na specializovaný servis. Broušení zajistí pomocí kvalitního nářadí včetně srovnávačky bočních hran, které budou odpovídat přesně požadavkům jezdce a budou upraveny podle konkrétní lyžařské techniky, kterou chcete při lyžování nejvíce uplatňovat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno