Domů Zdravé recepty Maso Jak dlouho grilovat krkovici

Jak dlouho grilovat krkovici

Těšíte se už na grilovací sezónu a chcete být v tomto ohledu co nejlépe připraveni? Pak si zopakujte základní postupy. Zcela jistě k nim patří i návod na to, jak dlouho grilovat krkovici. Za běžných okolností jde o velmi lahodné a šťavnaté maso a byla by tedy škoda ho o jeho cenné vlastnosti připravit. Nebo snad ne?

Krkovice je vlastně vepřové maso. V akcích bývá k dostání za poměrně slušnou cenu, to však neznamená, že bychom ji měli při přípravě podceňovat. Byla by totiž opravdu škoda ji zkazit. Důležité je vše – teplota, koření i správně zvolená délka přípravy.

Mražené maso

Co byste měli vědět o připravování krkovice na grilu

Toto maso můžete připravovat buď jen tak v celku nebo ho nakrájet na tenké plátky. V takovém případě ho rozhodně nenaklepávejte. Nespoléhejte na to, že je hodně šťavnatá a neuškodí jí to. Pokud ji posolíte, což se dříve nebo později stane, sůl z masa část vody vytáhne. A bude po šťavnatosti.

Čím se řídit pří výběru času

Pokud připravujete krkovici na plátky, pak si pamatujete, že je musíte v průměru grilovat asi 6 minut z každé strany. Jde o takový průměr u běžně nakrájeného masa. Pokud máte rádi steak silnější, budete muset samozřejmě trochu času přidat.

Všeobecně je výška steaku doporučována asi tak na dva prsty. To abyste věděli, od čeho se při základní přípravě tzv. odpíchnout.

Po dogrilování nechte maso chvíli odpočívat

Bylo by však chybou chtít se do hotové pochoutky pustit hned vzápětí. A to velkou. Musíte nechat maso, aby se správně uleželo a šťáva se rozlila zpět do všech míst, odkud se vlivem tepla stáhla. Nesnažte se proto plátky krkovice servírovat hned, ale počkejte 3-4 minuty. Mezitím si připravte chléb, salát nebo jinou přílohu. Určitě nebudete litovat.

Jak grilovat krkovici vcelku

Zcela jiná situace nastává ve chvíli, kdy potřebujete připravit opravdu velký kus masa. Krkovice, která váží okolo kila a půl, by si na grilu měla pobýt mezi 90 až 120 minutami. Záleží na teplotě. Ještě předtím, než ji z tepla odstavíte, do ní proto píchněte ostrým předmětem (třeba jehlou), který dosáhne až k jejímu středu. Pokud se odtud vyhrne červeně zbarvená tekutina, pak je maso ještě krvavé a musí si na grilu chvíli pobýt. Je-li naopak šťáva čirá, pak je vše v pořádku.

I tak však nechte maso asi 10 minut odpočívat, než z něj začnete odkrajovat odpovídající porce. Jedině tak docílíte toho, že bude po všech stránkách šťavnaté a plné chuti.

Jak na přípravu marinády

Chutná vám více maso ochucené? Pak si vezměte k ruce olej a libovolné koření. Marinádu vždy připravte tak, aby v ní bylo maso plně ponořené, případně ho v krabičce pečlivě otáčejte. A jak dlouho marinovat? U plátku stačí dvě hodiny, maso vcelku si žádá naložení přes noc. Prodloužením tohoto času však určitě nic nezkazíte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno