Jak dlouho vařit hrách

Luštěniny nemusí být jen nepříjemnou součástí jídelníčku. Umí totiž chutnat opravdu skvěle, pokud si umíte poradit s jejich přípravou. Víme, jak dlouho vařit hrách, aby si udržel tu správnou konzistenci i množství vitamínů.

Hrách jako základ zdravého jídelníčku

Máme na mysli samozřejmě klasický suchý hrách, ne zelené lusky nebo dokonce produkt z konzervy. A proč se jeho konzumace vyplatí? Obsahuje totiž asi 25 % bílkovin se zasycujícím efektem, 62 % sacharidů v přirozené formě, 1 % tuku, 6 – 7 % vlákniny a 2 – 3 % minerálních látek, které náš organismus pro své správné fungování nezbytně potřebuje.

Hrachová kaše ze žlutého hrachu

Délka varu ovlivní jeho chuť

Už předem si ujasněme, že tato úprava hrachu zabere v kuchyni zkrátka trochu toho času. Předem ho totiž musíte namočit, a to alespoň na 90 minut. Pokud ho v nádobě ponecháte přes noc, bude to ještě lepší. Následnou dobu varu tak totiž zkrátíte na minimum. I tak si u sporáku asi půl hodiny postojíte. Hrách je připravený tehdy, když se v něm po ochutnání neobjevují žádná tvrdá místa. Pak ho můžete rozmixovat v kaši nebo servírovat jen tak – ochucený třeba solí, pepřem a bylinkami.

Jak je to s vylíváním použité vody

Řada kuchařek vám řekne, že vodu po namočení hrachu je nutné vylít do opadu a vařit luštěniny v čerstvé dávce. Jiní naopak oponují, že tímto postupem přijdeme o řadu minerálu. A kde tedy leží pravda?

Máme-li problém s nadýmáním, pak je výměna vody před vařením hrachu nezbytná. Ovšem na tento fenomén lze vyzrát i jinak, například přidáním kmínu nebo saturejky do hrachu před varem. Oba komponenty totiž dokáží jeho nadýmavost snížit. A nikdy, ale opravdu nikdy hrách před přípravou nesolte. Sůl patří až do hotového pokrmu, jinak luštěniny ztvrdnou a budou se vařit dlouho.

Další triky pro uvaření hrachu

Hrách vaříme pod pokličkou a během této doby vodu nedoléváme ani luštěninu nepromícháváme. Hrách by se totiž uvařil nerovnoměrně. Voda by pak před započetím varu měla dosahovat asi centimetr nad suchý hrách.

Žlutý hrách má při vaření výjimku

Nechce se vám na přípravu jídla tak dlouho čekat, případně jen zřídka plánujete jídlo natolik dopředu, aby se namáčení hrachu stihlo odbýt? Pak vsaďte na žlutý hrách. Tomu stačí ke změknutí 20 minut, leckdy i méně. Pravidla jsou však u něj stejná jako u běžného hrachu. Voda by měla dosahovat asi centimetr nad hrách a během vaření se nedoporučuje její dolévání ani promíchávání. K solení pak přistupujeme až v samotném závěru přípravy.

Jak a s čím hrách servírovat

Nejlépe mu to sluší jen tak s osmaženou cibulkou. Tu na troše oleje (nebo ještě lépe sádla) osmažte do zhnědnutí a promíchejte s hrachem. Hodit se bude i nějaká ta uzenina – například párky nebo klobásy, které lehce prohřejete a dáte na talíř společně s hrachem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno