Slepice je skvělá, protože nám dává vejce. Věděli jste ale, že si ji můžete připravit také jako hlavní pokrm? Slepičí polévka je českou klasikou, nicméně existují i další recepty, v nichž si můžete pochutnat na slepičím mase. A rozhodně se nemusíte bát tuhého masa! Když víte, jak slepici uvařit, možná do svého kuchařského repertoáru zařadíte nové recepty. Na co byste se měli připravit? Slepice má tužší maso než kuře, takže počítejte s tím, že její příprava bude časově náročnější.
Práci vám může usnadnit tlakový hrnec
Slepice se dá připravit také v klasickém hrnci, nicméně abyste docílili požadované struktury masa, budete ji muset vařit 2,5 až 4 hodiny při mírném varu. Čím je slepice starší, tím déle ji budete muset vařit. Pokud sáhnete po tlakovém hrnci (papiňáku), můžete tuto dobu zkrátit o polovinu. To znamená vaření 60 až 90 minut. Záleží na tom, jak je vaše slepice velká (a samozřejmě také na jejím stáří). Chutnou záležitostí je vývar ze slepice. Pokud se rozhodnete ho připravovat a budete chtít spotřebovat i slepičí maso, pak jej „táhněte“ minimálně 4 hodiny.
Hotová vařená slepice
Struktura slepičího masa je trochu jiná, než u kuřete. Proto nikdy nemůžete očekávat, že maso bude stejně měkkoučké. To, že máte hotovo, můžete poznat podle toho, že maso jde snadno od kosti. U vařeného masa se nemusíte bát použít vidličku. Pokud ji snadno zapíchnete i do slepičího stehna, kde je masa obvykle nejvíce, pravděpodobně už máte uvařeno. Slepičí vývar by měl mít sytou zlatavou barvu (nezapomínejte na začátku vaření odebírat pěnu, ať váš vývar není kalný).
Slepice na paprice
Jedním z nejslavnějších českých receptů, které volají po vařeném slepičím mase, je právě slepice na paprice. Můžete ji podávat s těstovinami nebo s knedlíkem, odvážnější zvolí i nočky nebo rýži. Tento recept je velice snadný. Jakmile uvaříte slepici požadovaným způsobem, můžete začít s přípravou omáčku. Na másle osmahněte nadrobno nakrájenou cibulku. Jakmile chytí zlatavou barvu, zasypte paprikou a hladkou moukou. Tu příliš dlouho nesmažte, ať nezhořkne. Jakmile se vám zdá, že je směs dobře promíchaná, zalijte ji vývarem. Povařte 10 až 15 minut a poté přidejte slepičí maso (natrhané nebo jak chcete) a smetanu. Obojí prohřejte a můžete podávat.
- Podobným způsobem můžete připravovat různé další omáčky. Na cibulový základ přidejte mouku a zalijte vývarem. Ten pak doplníte smetanou a různými dalšími ingrediencemi, jako je například parmazán, houby nebo třeba brokolice. V hotové omáčce nechte prohřát slepičí maso a máte hotovo.
- Slepice v kari omáčce může být skvělou alternativou klasických českých omáček. I v tomto případě začněte tak, že cibuli osmažíte na másle. Poté zasypte kari kořením a zalijte kokosovým mlékem nebo smetanou. Nakonec prohřejte maso a podávejte s rýží.
Salát ze slepičího masa
Saláty z kuřecího masa jsou naprostou klasikou, tak proč se bránit tomu ze slepičího masa? Libovolnou zeleninu nakrájejte na kousky dle vaší chuti a smíchejte je s natrhaným slepičím masem. Přidejte dresink dle chuti a podávejte. Nebojte se přidat nějaké ty sacharidy, jako jsou sacharidy, pečivo nebo krutony.
Rizoto se slepičím masem
Rizoto je skvělým způsobem, jak můžete upotřebit maso, které získáte například po vaření vývaru. Postup bude stejný, jako v případě rizota s kuřecím masem, protože v tomto případě už máme uvařené slepičí maso, takže nevyžaduje další dlouhou tepelnou přípravu. Na másle osmahněte cibuli a rýži, přidejte zeleninu (typicky mrkev a hrášek) a pak zalijte vývarem. Vařte, až je rýže měkká. Nakonec přidejte nakrájené slepičí maso a dochuťte.
Pomazánka ze slepičího masa
Na pomazánky můžete využít různé druhy masa: vepřové, králičí nebo třeba to slepičí. Je ideální dělat pomazánku s masa, které už je natrhané (například poté, co ho oberete od kosti). Maso rozmixujte na jemno s máslem a hořčicí. Můžete ochutit solí, pepřem a také česnekem, pokud vám nevadí typické česnekové aroma. Poté už ho můžete namazat na chleba. Podávejte posypané pažitkou. Tento recept je skvělým způsobem, jak zpracovat „nevzhledné“ zbytky masa.
Pečená slepice
Slepici si můžete připravit také v troubě. Opět počítejte s tím, že doba pečení bude muset být dlouhá. Pozvolné pečení při nižší teplotě je zárukou toho, že výsledné maso nebude tuhé a pochutnáte si na něm. Zkuste si pečenou slepici připravit například podle následujícího receptu, na který budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 slepici o hmotnosti 1,5 až 2 kg,
- 2 lžíce sádla nebo másla,
- 2 cibule,
- 4 stroužky česneku,
- 1 lžička soli,
- 1 lžička sladké mleté paprika,
- 1 lžička kmínu,
- 200 ml vývaru nebo vody.
Postupujte následovně:
- Troubu předehřejte na 150 °C (tu horkovzdušnou na 140 °C).
- Stroužky česneku utřete a smíchejte je se solí, paprikou a kmínem. Touto směsí potřete umytou slepici ze všech stran.
- Na dno pekáče vložte vybraný tuk (sádlo nebo máslo) a nakrájenou cibuli. Prsíčky dolů přidejte i okořeněnou slepici a vývar či vodu. Přiklopte poklopem a pečte 3 až 4 hodiny.
- Čas od času vytáhněte a přelijte vývarem.
- Na posledních 30 minut pečení zvyšte teplotu na 200 °C a slepici oklopte. Díky tomu vytvoříte nádhernou zaladvou kůrčičku.
Také zbytky pečeného masa se dají využít
Stejným způsobem, jakým jste použili vařené maso můžete v receptech použít i to pečené. Pokud vám tedy nebude vyhovovat chuť samotného pečeného slepičího masa, můžete si k němu připravit celou řadu různých omáček. Slepice je univerzálním masem, který se pojí s celou řadou dalších pokrmů. Neomezujte se proto jenom na vývary a vyzkoušejte svou slepici novým způsobem!