Domů Výživa Skladování potravin Jak dlouho vydrží naložené maso v ledničce

Jak dlouho vydrží naložené maso v ledničce

Koupili jste si větší množství čerstvého masa, rozhodli jste se jej naložit a přemýšlíte, jak dlouho vydrží v lednici? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. To, jak dlouho vydrží naložené maso v lednici, závisí na mnoha faktorech. Pojďme se na tento problém zaměřit podrobněji.

Přinesli jste si domů z obchodu čerstvé chlazené maso, ale chcete jej zpracovat až za delší dobu? Máte dvě možnosti – buď jej dáte zamrazit, nebo naložíte. Naložené maso vydrží v lednici podstatně delší dobu než maso čerstvé. Jak dlouho ale vydrží? Tak záleží především na druhu masa, čerstvosti, teplotě v lednici a rychlosti přesunu z pokojové teploty.

naložené maso

Maso naložte co nejdříve

Pokud víte, že budete chtít maso nakládat a poté grilovat, péct či jinak upravovat až za nějakou dobu, snažte se zajistit přesun z obchodu do lednice co nejdříve. Ihned po nákupu maso očistěte a naložte do marinády. Je na vás, naložíte-li maso jen do oleje, nebo do různých kořenicích směsí. Přidáním česneku se trvanlivost prodlouží. Důležité je však příliš neotálet a maso umístit do lednice co nejdříve. Výrazně tak prodloužíte jeho trvanlivost a vyvarujete se riziko zkažení.

Jak dlouho vydrží naložené maso v ledničce? I více než týden!

Pojďme si odpovědět na tu nejdůležitější otázku – jak dlouho vydrží naložené maso v ledničce? Pokud jej umístíte do oleje a přidáte byliny a česnek, bez problémů vám vydrží čerstvé i déle než týden. Například maso naložené na uzení se nechává uležet v lednici třeba i dva týdny, je pak důležité jej pořádně nasolit a s množstvím oleje nešetřit.

Delší dobu vydrží maso vepřové a hovězí, které v čerstvém stavu uchová svou čerstvost bez problémů i pět dnů. Po naložení je tak jeho trvanlivost nejméně jeden týden. V případě kuřecího masa je situace jiná. Čerstvé kuřecí maso by se mělo zkonzumovat do 2 dnů od nakoupení, po naložení pak nedoporučujeme uchování po dobu delší než jednoho týdny.

Maso na grilování si raději naložte sami

Na trhu se stále častěji objevují masné produkty, které jsou již naložené a připravené ke grilování či jiné tepelné úpravě. Jejich pořízení však nemůžete dvakrát doporučit. Již řada spotřebitelských testů potvrdila, že se výrobci snaží maximálně prodlužovat trvanlivost, a tak do marinád přidávají přísady, které nejsou dvakrát zdraví prospěšné.

U některých již naložených druhů mas byly navíc objeveny i bakterie či dokonce salmonela, která se likviduje až při vyšších stupních. Abyste takové maso skutečně zbavili bakterií, museli byste jej pořádně propéci, což se v případě grilování neděje zrovna často. Doporučujeme vám proto nakoupit si maso čerstvé a naložit si jej ve směsi oleje, soli a bylinek. Pak vám maso v lednici vydrží naložené i týden a déle.

Při uskladňování masa a jeho nakládání se řiďte zdravým rozumem. Snažte se dobu od naložení do tepelné úpravy příliš neprodlužovat. Už po 12 hodinách čerstvé maso dokonale natáhne chuť z marinády a bude připraveno na další tepelnou úpravu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno