Domů Výživa Zdravé recepty Jak dlouho vydrží sushi

Jak dlouho vydrží sushi

Pokud chystáte pohoštění například pro návštěvu a zajímá vás, jak dlouho vydrží sushi, pak si přečtěte náš článek. Dozvíte se vše potřebné a k tomu ještě několik tipů navíc.

Sushi je tradiční součást japonské kuchyně, která se po celém světě stala velmi populární. Každý si může dnes v jakémkoliv větším světovém městě objednat sushi sety a vychutnat si je v restauraci nebo doma. Pokud ovšem své síly přeceníte, pak je možné nechat přebytečné jídlo po určitou dobu uskladněné v lednici. A o jak dlouhou dobu jde?

Co je to vlastně sushi

Jde o dekorativně vypadají pokrm založený na rýži a rybách. Vypadá jako malé podlouhlé rýžové koláčky s kouskem syrové ryby uvnitř (ovšem může jít i o jiné ingredience), převázané proužkem řasy nori. Klasické sushi se obvykle obvykle připravuje ve formě ruliček, které se krájí na menší kousky.

Jaké příchutě sushi najdeme

Náplně do sushi mohou být různé: od lahodných mořských plodů po zeleninu. A nori může být složena uvnitř rýže nebo vně, záleží na druhu připravovaného pokrmu. Známý název „maki sushi“ pochází z japonského slova „maku“, což neznamená nic jiného než „zamotat do role“. Tento název převzatý z tradiční japonské kuchyně se zcela běžně používá i ve světě.

Jaké druhy sushi rozlišujeme

Pořídit si lze mnoho druhů různě vypadajícího sushi. A jaké jsou ve hře?

  • hosomaki – jde obvykle o malé tenké rolky obalené v rýži s mořskými řasami a jedním druhem náplně (většinou je to ryba ryba, ale mohou to být i mořské plody nebo zelenina).
  • futomaki – jde o opravdu velké kusy sushi obalené v řase nori, sestávající z několika různých náplní. Prim mohou hrát opět mořské plody, ryby a zelenina, ale výjimkou není ani sýr nebo houby.
  • uromaki – se od předchozích dvou typů už na první pohled liší tím, že se řasy nori nachází uvnitř rýže.

Jak dlouho skladovat sushi

A teď už k tomu hlavnímu – pokud si sushi přinesete domů, jak dlouho vydrží v perfektní stavu? Jestliže se jedná o sushi vegetariánské, pak ho můžete v lednici uchovávat i dva dny. Ovšem to se syrovými rybami má trvanlivost podstatně kratší – obvykle jen 24 hodin.

Trochu jiná situace nestává ve chvíli, kdy se k vám dostane sushi, u kterého nebyl porušen chladný skladovací řetězec. V takovém případě si lze k oběma dobám trvanlivosti bez potíží připočítat ještě jeden den navíc.

Jak je to s chutí sushi

Na jednu věc váš však přece jen v souvislosti se skladováním sushi musíme upozornit – nejčerstvější chutná vždy nejlépe. Čím déle ho skladujete, o tím více vůně a chuti přichází. Takže pokud například chcete překvapit své hosty vlastnoručně dělanými kousky, pak je připravujte opravdu těsně před jejich příchodem. Napřed si můžete připravit tak nanejvýš rýži, nic jiného opravdu ne.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno