Jak hrát kuželky

Kuželky jsou hrou, která je společenská a velmi zábavná. Můžete je hrát s přáteli a v různých týmech, které spolu soupeří nebo jen tak. Jsou stále více populární a méně náročné než bowling.

Co jsou kuželky?

Kuželky se hrají na dráze, kde na konci stojí 9 kuželek, které musíte shodit koulí. Rozdíl mezi bowlingem a kuželkami je ten, že kuželkářská koule je menší než koule na bowling. Nejsou v ní díry na prsty a lépe se s ní manipuluje.

Nemusíte mít žádné speciální oblečení, postačí boty se světlou podrážkou, aby se dráha nepoškrábala nebo na ní nebyly tmavé šmouhy. Stejně jako při bowlingu se u kuželek počítají nahrané body. Hráči se mohou střídat a hrát proti sobě.

Fyzická náročnost kuželek

Kuželky nejsou nijak extra namáhavé, ale chce to dobrou fyzičku a pořádnou mušku. Je třeba mít trochu rovnováhu, abyste se trefili do středu a porazili všechny kuželky. Při troše cvičení si najdete správnou techniku. Před samotným házením se můžete i rozcvičit, ale není to potřeba. Kuželky jsou pohodová zábava u piva, kterou si může dopřát každý.

Jak hrát kuželky

Základem hraní je naučit se správný postoj. Kouli vezměte do ruky, stůjte vzpřímeně a nakročte si nohou. Kouli můžete vzít do ruky, která je pro vás dominantní. Ruku rozkývejte dozadu a vrhněte kouli, tak aby byla co nejvíce na středu. Můžete si nakročit víc dopředu nebo i jít do kleku. Poté sledujete, kam koule dopadne a kolik kuželek jste srazili. Můžete se i rozběhnout a vrhnout kouli s pořádným švihem.

Jak hrát kuželky jako začátečník

Někteří hráči mají ze začátku problém s fyzickou silou, kterou do vrhu koulí dávají. Často se stane, že koule nemá pořádný švih a spadne do žlábku. Jestli se necítíte na kuželkářský postoj, můžete si vyzkoušet nejprve vrh koulí, kdy vezmete kouli oběma rukama, rozhoupete a pustíte ji po dráze. Tím byste si však měli jen dráhu jakoby osahat a nacvičit vzdálenost a jakou rychlost je potřeba vyvinout.

Bezpečnostní pravidla

Koule váží 2,8 kg a měli byste se snažit ji neupustit, mohla by dráhu poškodit. Někdy se může stát, že se kuželky zamotají do sebe, protože jsou přivázané na provázky, které je mají opětovně zvedat při shození. V tom případě vždy volejte obsluhu, která kuželky odmotá a znovu postaví. Měli byste mít kuželkářské boty nebo boty s bílou podrážkou. Dráha by se mohla zašpinit a špatně se čistí. Je navoskovaná a kluzká, dávejte pozor, abyste neupadli nebo si něco nenatáhli při špatně zvoleném pohybu při hodu.

Kuželky

Pravidla kuželek

Kuželky jsou regulérně poražené hodem přímým, nárazem jedné kuželky o druhou nebo šňůrou na zavěšení kuželek, která sebou strhne druhou kuželku. Počítají se přešlapy, kdy hráč přejde červenou čáru na dráze.

Hraje se třikrát a body se počítají, na každý hod je určen čas, po který musí hráč hodit koulí. Disciplíny hraní kuželek se jmenují sdružená a dorážková. Hrací doba je většinou 50 bodů za 20 minut a pro 30 hodů 12 minut.

Kuželky jsou společenský sport, který se hraje nejvíce s přáteli. Můžete se u něj skvěle pobavit. Hráči si trénují své postoje a taky před samotným hraním je potřeba rozcvička. Protáhněte si nohy a ruce a pořádně uvolněte klouby, abyste mohli házet, aniž by došlo ke zranění. Kuželkářské dráhy mají i posezení, kde se občerstvíte a odpočinete si, mezi jednotlivými hody.

Kuželky jsou sportem na celý život, který vás nikdy neomrzí. Nejsou tak drahé jako bowling, i to je výhoda. Na kuželky si můžete zřídit také permanentku, protože se hrají spíše ve sportovních centrech s přidruženou restaurací, než v hospodských zařízeních jako bowling. Ten je vyloženě zábava k pivu, zatímco kuželky jsou chápany spíše jako sportovní odvětví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno