Jak jezdit na elektrokole

Pokud se rádi projedete na kole, ale odrazuje vás těžké šlapání do kopců nebo v protivětru, zkuste popřemýšlet o pořízení elektrokola. Elektrokolo usnadňuje šlapání, vyšší modely zvládají i zcela automatický chod a umožňují tak cyklistiku i osobám se zdravotním omezením nebo staršího věku. Jak na elektrokole správně jezdit?

Ježdění na elektrokole

V první řadě je třeba si uvědomit, že elektrokolo není skútr, není určené pro dlouhodobé plně automatické ježdění. Pokud se chcete spolehnout jen na sílu motoru, dejte přednost motoru nebo skútru. Elektrokolo má především usnadnit klasické šlapání, je vybavené elektrickým pohonem a inteligentní řídicí jednotkou. Jednotka vyhodnocuje míru šlapání a na základě toho zapojuje motor podle nastavení. Jak jezdit na elektrokole? V zásadě máte tři možnosti.

Elektrokolo
Moderní městské elektrokolo

Na elektrokole můžete jezdit úplně stejně jako na obyčejném kole. Elektrický pohon můžete vypnout, jezdit můžete i s vyndanou baterií, kterou třeba budete zrovna nabíjet. Nejčastějším způsobem je jízda na elektrokole v asistenčním režimu. Pomocí ovládací jednotky si nastavíte, jak velkou míru asistenčního režimu chcete zapojit, a při klasickém šlapání do pedálů vám motor šlapání ulehčí. Poslední možností je plně automatizovaný režim, který je umožněn jen u elektrokol vyšších modelů. Tyto elektrokola umožňují jezdit bez jakéhokoliv šlapání a fungují jako mopedy, je ale potřeba počítat s vysokým výkonem a s tím spojenou velkou spotřebou. Automatický režim tak na elektrokole používejte jen minimálně.

Jak jezdit na elektrokole v asistenčním režimu

Pokud si pořídíte elektrokolo, nastavte jej tak, abyste jeli požadovanou rychlostí při běžném šlapání. Podle zkušeností našich čtenářů lze při normálním tempu dosáhnout rychlosti kolem 25 až 30 km/h, což je asi dvojnásobná rychlost ve srovnání s klasickým kolem bez motoru. Elektrokolo vám také usnadní jízdu do kopců. Opět máte několik možností nastavení, buď budete do kopce lehce šlapat a pojedete běžnou rychlostí, jako kdybyste šlapali pořádně, a nezapotíte se. Můžete také nastavit plný výkon a velký kopec vyjet v 25kilometrové rychlosti.

Jízda na elektrokole a spotřeba energie

Z výše uvedených řádků je patrné, že existuje hned několik stylů jízdy na elektrokole, u kterých se liší spotřeba energie. Čím více budete motor elektrokola zapojovat, tím bude stoupat i spotřeba a baterie se rychleji vybije. Z toho důvodu nedoporučujeme asistenční režim zneužívat. Na rovince vám motor pomůže a bez vysokých ztrát a zvýšení spotřeby pojedete 30 km/h. Pokud byste ale chtěli velký kopec vyjet touto rychlostí, spotřeba energie stoupá závratně. Nastavte střední výkon asistenčního režimu a kopce vyjeďte pomalu, ale při jednoduchém šlapání. Vyrovnáte se rychlosti jiným cyklistů, nezapotíte se a baterie vám dlouho vydrží.

Jízda na elektrokole není žádná věda. Pokud ale chcete, aby vám kolo dlouho vydrželo a baterie se po pár desítkách minut nevybila, musíte asistenční režim používat s mírou. Elektrokolo považujte za dobrého pomocníka, který vám ulehčí práci, nevyužívejte ho ale k naprostému vyloučení lidské síly. Pak si jízdu na elektrokole opravdu užijete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno