Jak jíst avokádo

Avokádo je v našich končinách poměrně exotickým druhem ovoce. Je velmi oblíbené mezi vegetariány, stále častěji se však používá i do běžných pokrmů. Víte, jak avokádo jíst, a jak jej připravit?

Avokádo je ovoce. Jde o plod stromu hruškovce přelahodného, který roste v subtropech i tropech. U nás je jeho pěstování velmi náročné a prakticky nemožné. Strom je choulostivý na mrazy, a proto je jediné pěstování možné ve skleníku. Vzhled avokáda je specifický, avokádo nelze zaměnit s žádným druhem ovoce.  Má zelenou barvu a tvarem se podobá hrušce. Povrch je drsný, až bradavičitý. Po rozkrojení je uvnitř avokáda žlutá až žlutozelená dužina, která se konzumuje, a tvrdá pecka, o velikosti kolem pěti centimetrů. Pecka avokáda vyklíčí snadno, stačí ji na čas uložit do substrátu a zalévat. Na plody avokáda ale nečekejte.

 Zralost avokáda

AvokádoPokud se chystáte připravit pokrm z avokáda, musíte použít zralé avokádo. To je velmi častý problém těch, kteří si avokádo zakoupí v supermarketu a nemají s ním žádnou zkušenost. V supermarketech se totiž zcela běžně prodávají nezralá avokáda, která potřebují ještě nějaký ten den dojít. Jak poznat, že je avokádo zralé? Poměrně spolehlivou metodou je odhadnutí zralosti podle barvy. Čím tmavší, tím zralejší. Opravdu zralé avokádo má až temně či dočerna zelenou barvu. Naopak světle zelená avokáda jsou naprosto nezralá a tedy pro použití v kuchyni nevhodná.

Loupání avokáda

Pokud jste si koupili avokádo v supermarketu a podle barvy jste zjistili, že je zralé, můžete se pustit do jeho loupání a porcování. Spousta lidí, kteří s avokádem nemají žádnou zkušenost, neví jak na to. Přitom na tom není nic moc složitého.

Rozpůlení

Prvním krokem při porcování avokáda je jeho rozpůlení. Ostrým nožem projeďte podélně a avokádo rozřízněte. Uvnitř se nachází tvrdá pecka, tu pochopitelně nerozpůlíte, proto musíte místo kolem pecky „objet“ nožem dokola. Získáte tak dvě půlky, jednu bez pecky, druhou s peckou.

Vypeckování

Vezměte si do ruky polovinu, ve které se nachází pecka. Ta je v avokádu osazeno opravdu pevně, takže ji pouhou rukou neodstraníte. Pro vypeckování existuje snadný trik. Vezměte ostrý nůž do druhé ruky a silným pohybem do pecky zasekněte (pozor na ruce!). Jakmile bude nůž v pecce zaseknutý, otočte s ním o devadesát stupňů a pecku odstraňte.

Vybrání dužiny

Nakonec musíte odstranit slupku a oddělit ji od dužiny, kterou budete konzumovat či dále zpracovávat. Dužina je měkká, takže lze snadno oddělit obyčejnou lžící. Pokud to chcete ještě celé usnadnit, dužinu se slupkou nařízněte podélné i příčně. Vytvoří se tak malé kostičky, které se budou lžící vyndávat od slupky ještě lépe.

Avokádo můžete konzumovat syrové i vařené. Je skvělým základem pro vynikající exotické pomazánky, hodí se i do kompotů či hlavních chodů. Avokádo je také bohaté na vitamíny a tělu prospěšné látky, byla by tedy škoda, pokud byste se mu vyhýbali jen proto, že jej neumíte připravit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno