Jak loupat česnek

Potřebujete zpracovat větší množství česneku třeba do pomazánky nebo na domácí grilovačku, ale nejste si jistí, jak to udělat, abyste s touto činností nestrávili celý den? Ukážeme vám, jak loupat česnek, opravdu rychle a efektivně.

Nebudete se tak po mnoho dní potýkat s páchnoucími prsty, nezraníte se ani nebudete muset péči o tuto aromatickou zeleninu věnovat více času, než je nezbytně potřeba. A hodně česneku se využívá právě dnes, kdy je naše imunita narušena a potřebuje ji přírodním způsobem „nakopnout“.

Loupání česneku

Když se řekne loupání česneku, většina z nás si vybaví malý nožík s ostrou špičkou a spoustu práce. Máme-li štěstí na česnek tzv. jednostroužkový, pak nám většina úmorné práce odpadá. Bohužel v obchodech bývá k vidění spíše vzácně (jeho boom už dávno pominul). Proto se dnes zaměříme na loupání obyčejného česneku.

Nůž ale vůbec potřebovat nebudete. Pro začátek si připravte dvě mísy nebo dva talíře o identickém průměru. Může jít třeba i o hrnce – to je úplně jedno, svému účelu poslouží jakékoliv nádobí s uvedenými parametry.

Paličku česneku rozdělte na jednotlivé stroužky. A co s nimi dál? Jen je vložte do mísy, přikryjte druhou a chvíli pořádně třepejte. Už za pár vteřin se slupky uvolní a vy budete moci vybrat jen čisté stroužky česneku, z nichž pouze odstraníte tvrdého „bubáka“. Mimochodem, pokud to uděláte předem, značně si usnadníte práci.

Další možností je použití loupače na česnek. Nejde i nijak sofistikovaný vynález – má podobu pružné trubičky obvykle ze silikonu. Česnek v něm můžete loupat po jednotlivých stroužcích. Musíte z nich však předtím odstranit tvrdý konec. Pak vložte stroužek do loupače a chvíli ho mněte v rukou. Opět dojde k uvolnění všech měkký slupek a ven vám vypadne pouze dokonale očištěný stroužek.

Česnek nemusíte loupat, ani když ho chcete prolisovat

Velmi oblíbený je v poslední době nakládaný česnek. Stačí ho jen prolisovat, prosolit a zalít olejem. A právě díky lisování si můžete veškerou práci značně zjednodušit. Vložte stroužek přímo do lisu na česnek.

Jen tak – neloupejte ho, ani neodstraňujte tvrdé konce. A teď už stačí jen zmáčknout. Připravte se jen na to, že celá procedura bude o něco pracnější, takže pro oloupání několika kil česneku se opravdu nehodí. Pokud však chcete prolisovaným česnekem naplnit jen jednu menší zavařovací skleničku, pak směle do toho.

Slupky z lisu na česnek jednoduše odstraňte třeba úzkým koncem lžičky, kuchyňkou špachtlí, špejlí apod. A vložte další česnek a pokračujte, dokud nebudete mít všechen česnek zpracovaný. Pak už jen opláchnete lis a máte definitivně hotovo.

Náš tip: pokud už česnek začal klíčit, nestrkejte jeho jemné klíčky do lisu, ale odkrojte je a dejte do pomazánky nebo salátu. Mají mnohem jemnější chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno