Jak louskat vlašské ořechy

Jedno si řekněme předem – Marfušku z Mrazíka v tomhle nikdo nepřekoná. Pokud si však chcete ušetřit chrup, ukážeme vám jiné triky na to, jak louskat vlašské ořechy. Na své si přijdou muži i ženy.

Variací je opravdu mnoho. Zatímco někdo nedá dopustit na obyčejnou vodu, muži se raději vydají do své dílny s nářadím. A který způsob si vyberete vy?

Horká nebo studená? Je to skoro jedno

Začněme tím nejobyčejnějším a nejjednodušším postupem – namočením ve vodě. Naše babičky se neshodly na tom, jakou teplotu použít, takže máme pro vás metody hned dvě. Ta první říká, že je nutné ořechy nasypat do nádoby a zalít je vařící vodou. Pokud počkáte 20 minut, budou se louskat jedna báseň. A tento trik lze použít i na další skořápkové plody s tvrdou slupkou – třeba para ořechy nebo mandle.

Vlašský ořech - pěstování

Obdobná rada hovoří taktéž o vodě – ovšem studené. Tou zalijte ořechy v hrnci a společně přiveďte k varu. Jakmile tekutina začne vřít, stopněte si na hodinkách pět minut, odstavte a nechte vychladnout. Variace této rady pak radí vodu slít, ořechy nechat v hrnci a přikrýt pokličkou, dokud nevychladnou. Vznikající pára by měla údajně působit ještě lépe než samotná voda

Vezměte si k ruce nůž nebo sikovky

Další rady jsou cíleny spíše na muže. Podívejte se na místo, kde se obě skořápky setkávají. Najdete tu měkčí struktury. Stačí po nich přejet nožem. Příliš netlačte, ať vám ostří náhodou nezajede do dlaně. Budete se divit, ale i tento drobný úkon pomůže.

Jiná rada si bere na pomoc úplně jinak sílu – staré dobré sikovky. Pokud vám nevadí použít při dolování ořechů ze slupek trochu síly, pak vám to s touto pomůckou půjde jedna radost. Ořechy s papírovou slupkou pak lze poměrně dobře rozmačkat v dlani. Ale aby vám to šlo ještě lépe, vezměte si do ruky ořechy dva. Hotovo bude za pár vteřin.

Co si počít s ořechy

Jakmile máte nalouskáno, musíte ořechy také vhodně uskladnit. Pokud je totiž jen tak přesypete do pytlíku nebo do krabičky, do příštího podzimu vám určitě nevydrží. Tak nanejvýš do Vánoc – a to ještě za předpokladu, že se vám ve spíži neobjeví nevítaní návštěvníci – například moli. A jak tedy na uskladnění ořechů?

Vhod vám může přijít krabička s vakuovým uzávěrem. V té tyto plody vydrží bez potíží několik měsíců. Lze je také zavařit. Vložte ořechy do sklenice na zavařování, dobře zavíčkujte a vložte na pár minut do mikrovlnky při středním výkonu. Pokud máte víčka kovová, vložte sklenice dovnitř bez nich a sklenice okamžitě zašroubujte poté, co je z mikrovlnky vyjmete. Poté otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. V tomto balení vám vlašáky vydrží bez potíží klidně i tři roky. Jednoduše je odebírejte podle potřeby – a skladujte v temnu. To je základní podmínka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno