Jak na zavařování kysaného zelí

Nakládané zelí je v domácích podmínkách dlouhodobě prověřenou metodou. Ovšem jeho uchování během delšího časového období bývá leckdy problematické. Poradíme vám, jak na zavařování kysaného zelí snadno, rychle a hlavně efektivně. Budete-li pečliví, vydrží vám takto konzervovaná zelenina ve spíži nejméně rok.

Nakládání zelí je jedním z nejlepších způsobů skladování vůbec. Takto upravené zelí má mnoho cenných vlastností, ovšem řada z nich se také při skladování při pokojové teplotě vytrácí. Pokud nedisponujete chladným suterénem nebo jiným vhodným prostorem, bude rozhodně lepší kysané zelí pro jistotu zavařit do vhodných sklenic.

Jak na zavařování kysaného zelí

Výhody a nevýhody

Z tohoto důvodu je ideální připravovat kysané zelí spíše v menším množství a pravidelně jím doplňovat jídelníček podle potřeby. Nicméně, již hotový produkt můžete také pasterizovat. Jde o dobrou první pomoc v případě, že jste si této blahodárné potraviny jednoduše připravili moc nebo tehdy, chcete-li si zajistit rychlý základ třeba pro přípravu polévek nebo příloh k dušenému či pečenému masu.

Ovšem měli byste vědět, že takové zelí je z větší části „očištěno“ od prospěšných probiotických bakterií. Proces kvašení déle nepokračuje, ale zároveň ani nedochází k degradaci produktu hnilobným rozkladem. Takové zelí můžete snadno uložit doma třeba v kuchyňské skříňce.

Jak si doma zavařit kysané zelí?

Vyzkoušejte recept na kysané zelí, pasterizované ve sklenicích s použitím běžného kuchyňského vybavení. A jak začít? Vezměte svoje oblíbené kysané zelí, odhadněte jeho množství a podle toho připravte příslušný počet sklenic, které jste předtím vymyli horkou vodu a řádné osušili, a to včetně víček!

Do zahřáté sklenice rychle přeložte kysané zelí i se šťávou a vše lehce protřepejte, abyste odstranili co nejvíce vzduchu, který by mohl proces pasterizace pokazit. Šťáva by měla zelí zcela zakrýt. Jestliže jí nemáte dost, doplňte sklenice osolenou vodou.

A jak si ji připravit? Svařte dva litry vody se 2 dkg soli, nechte mírně vychladnout a touto tekutinou zalijte zelí ve sklenicích. Při pěchování dbejte na to, aby byl mezi poslední vrstvou zelí a horním okrajem sklenice alespoň dvoucentimetrový prostor, který zajistí, že se vám zavařování kysaného zelí skutečně podaří.

Sklenice dobře uzavřete a pasterizujte přibližně 20 minut ve vodní lázni při teplotě 80 ° C. Vyjměte z hrnce, otočte dnem vzhůru a nechte zcela vychladnout. Zavařované kysané zelí můžete skladovat prakticky kdekoli, nedoporučuje se pouze přímé vystavení slunečním paprskům. Ve spíži vám vydrží minimálně rok, mnohdy však i více. Abyste se při jeho spotřebovávání snadněji orientovali, doporučujeme každou sklenici opatřit etiketou s datem výroby. Budete tak vědět, které sklenice spotřebovat dříve.

Náš tip: Takto zpracované pasterizované zelí se používá zejména pro dušení, přípravu polévek nebo k dušenému masu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno