Jak nabrousit mlýnek na maso

Také už vám mletí karbanátků nejde od ruky tak jako dřív? Ukážeme vám, jak nabrousit mlýnek na maso jednoduše a jen s tím, co najdete doma. A nezáleží na tom, jestli vlastníte pra pra kousek po babičce nebo moderní mlýnek z obchodu.

Broušení nožů dnes není právě jednoduchá záležitost. Dřív jezdili od domu k domu nožíři a předváděli své umění v té nejlepší podobě. Dnes však mnohdy nelze břity mlýnku nabrousit ani ve specializovaném servisu. A jak si s tím poradit? Pokud vsadíte na náš osvědčený postup, budou brzy opět nádherně ostré.

Sežeňte si brusný kámen a všechno půjde samo

Přesto se však bez jedné nezbytné pomůcky neobejdete. Je jí brusný kámen, který je k dostání třeba v každém lepším železářství. Nemusíte se bát, postup jeho použití není nijak komplikovaný a my vám samozřejmě rádi ukážeme, jak na to.

Pokud narazíte na opravdu dobré železářství, pořádejte je, aby váš brusný kámen opracovali do kulatého tvaru. Nebojte se, budou vědět, o co jde. Říká se tomu šajba a jde o vnitřní „děrovanou“ součást mlýnku. Ano, takové to děrované kolečko. Někdy se také brusný kámen prodává zároveň s mlýnkem. Je tedy docela dobře možné, že ho doma máte, jenom jste dodnes netušili, k čemu slouží. Takže se raději nejdříve podívejte do krabice s původními součástkami.

Jak brusný kámen používat

První krokem, který vás dovede k úspěchu, je smočení brusného kamene. Vezměte hrnek či jinou vhodnou nádobu a dopřejte v ní brusného kameni 30-40 minut pobytu. To je minimum. Pokud náhodou přetáhnete, nic se neděje. Jakmile kámen z vody vyjmete, je připraven k akci.

Mlýnek upevněte na stolek tak, jako kdybyste se ho chystali běžně použít. Mlýnek sestavte a upevněte jako obvykle. Jen místo šajby vložte brusný kámen. Teď mlýnkem otáčejte, jako kdybyste opravdu mleli maso nebo zeleninu. Ovšem s tím rozdílem, že teď pojede naprázdno. A kolikrát otáčet? Pokud je mlýnek ztupený jen málo, pak padesát otáček postač. Jestliže jste ho však zanedbali opravdu silně, klidně počet otáček zdvojnásobte. Nože pak budou nabroušeny opravdu dokonale.

A co si počít dál? Mlýnek zase rozeberte. Ovšem jen to samo o sobě nestačí. Jednotlivé části nezapomeňte také omýt. A proč? Protože při broušení vzniká jemný prach, který by se později mohl dostat do vašeho jídla. Jakmile mlýnek uschne, můžete ho opět používat přesně tak, jak jste zvyklí.

Uvidíte, že mletí masa vám půjde stejně snadno jako ve chvíli, kdy jste si mlýnek pořídili. Nůž je jako nový, a když se na něj podíváte pořádně, s potěšením zjistíte, že vypadá jako nepoužitý. Jeho dokonalá ostrost vám bude bez problémů sloužit ještě mnoho měsíců. Pak ho opět nabruste. Můžete tak postupovat donekonečna. Nože nejsou broušením nijak omezeny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno