Klíčky a výhonky z nejrůznějších druhů luštěnin (čočka, mungo fazole, cizrna, hrách, sója) nebo obilovin (pšenice, žito, oves či pohanka) či dokonce bylinek (řeřicha, hořčice, slunečnice, pískavice řecké seno) jsou velice oblíbenou součástí zdravé stravy. Hovoří se o nich jako o potravinách budoucnosti a můžeme na ně pohlížet jako na zrníčka plná koncentrované energie. Výhodou je dostupná cena a navíc velice snadná příprava – takže klíčky si můžete vyrábět a konzumovat téměř každý den.
Proč klíčky?
Klíčky a výhonky jsou tím nejlepším, co můžeme konzumovat. Tím, že nakličujeme semena, aktivujete ty nejprospěšnější látky v nich – a zkonzumujeme-li je ve formě klíčku nebo výhonku, získáme mnohonásobně vyšší obsah vitamínů a minerálů, než kdybychom si tato semena uvařili jen tak. Navíc díky naklíčení jsou semena také mnohem lépe stravitelná. Různé druhy klíčků a výhonků byste měli konzumovat co nejčastěji, protože působí preventivně proti vzniku nejrůznějších chorob.
Jaký je rozdíl mezi klíčky a výhonky?
Klíček je naklíčené semeno, které obsahuje jen krátký klíček – doba klíčení je v závislosti na použité surovině 2 až 5 dní. Výhonek je v podstatě klíček, který ale necháme ještě více vyrůst – je to tedy už malá rostlinka stará 4 až 12 dní.
Co je mungo fazole?
To, co kupujeme jako mungo fazole v podstatě fazole ani nejsou. Jedná se o zelenou sóju, kterou najdeme také pod označením mungo sója. Patří mezi nejoblíbenější luštěniny, které se používají k nakličování. Pokud si necháte naklíčit jen malou hrstku mungo fazolí, již po třech dnech získáte téměř litrový objem klíčků.
Kde koupit semena vhodná k nakličování?
Semena výše uvedených luštěnin, obilovin či bylinek můžete sehnat téměř v každém obchodě. Prodávají se nejčastěji v průhledných sáčcích a hodně často je najdete také v bio kvalitě. Semena nakupujte pokud možno v obchodech se zdravou výživou, nikoli v zahradnictví, kde mohou být tato semena již namořená přímo pro zasazení do země. Kupujeme samozřejmě semena vcelku. Níže už popíšeme postup, jak naklíčit mungo fazole (tento postup ale můžete použít i pro jiné druhy semen).
První krok: Namočení semen
Semena zalijte vodou. Možná, že na povrch vyplavou slupky či jiné nečistoty – ty seberte a vyhoďte. Poté semena slijte přes síto a propláchněte je na tomto sítu pod vlažnou vodou. Dejte je do misky, zalijte vlažnou vodou a nechte bobtnat přes noc. Vody dejte raději více než méně, klidně třikrát tolik, co mungo fazolí. Fazole ji totiž část vcucnou do sebe (jako když den předem namáčíte čočku nebo hrách pro vaření).
Druhý krok: Uzavření semen
Druhý den mungo fazole opět propláchneme pod tekoucí vodou a nasypeme do misek. Myslete přitom na to, že budete mít třikrát větší množství než na začátku, takže budete možná muset použít větší počet misek. Poté misky přikryjte a umístěte na tmavé místo. Ideální teplota by měla být od 19 do 21 °C.
Třetí krok: Proplachování
Aspoň dvakrát za den svá semena proplachujte. Vyhnete se tak plísním nebo hnilobě. Navíc tak budete mít pod kontrolou i množství vody – semínka musí být neustále vlhká.
Čtvrtý krok: Sklízení hotových klíčků
Mungo fazolím postačí dva dny namáčení a jsou hotové (u jiných semen se tato doba může lišit). Naklíčená semena ještě naposledy propláchněte pod tekoucí vodou a nechte okapat. Dejte je do plastové dózy nebo jen mikrotenového sáčku a uchovávejte v lednici. Tím se proces klíčení zastaví. Klíčky můžete konzumovat ještě asi 7 dní od té doby, co jste je uschovali v lednici.
Nádoby na klíčení
Vystačíte si s klasickými nádobami na potraviny, ale můžete si koupit také speciální nakličovací misky. Ty jsou navrženy tak, aby vám celý proces usnadnili. Chytré hlavičky ale vymysleli také chytré řešení, při kterém fazole uchovávají v PET lahvi, která má díry menší než jsou semena a tím si usnadňují proplachování.
Chcete si vypěstovat výhonky?
Pokud byste chtěli dostat výhonky, pak naklíčené mungo fazole musíte přenést na vatu nebo buničinu v misce a zalít vodou. Množství vody by mělo být takové, aby semínka byla jen lehce ponořená. Misku postavte na parapet, nyní je potřeba světlo. Každý den opatrně zalévejte po okrajích misky. Misku pak nahýbejte tak dlouho, aby každá část vaty či buničiny vodu nasála.
Jak jíme klíčky či výhonky?
Klíčky i výhonky mungo fazolí můžete konzumovat jen tak. V syrovém stavu je můžete přidat do nejrůznějších zeleninových salátů. Lze z nich ale připravovat i teplá jídla – používají se například na přípravu polévek, ale také do masových a zeleninových směsí. Můžete je přidat i do sekané nebo karbanátků (masových i zeleninových). Stejně jako zelenina obsahují i klíčky nejvíce zdraví prospěšných látek, když jsou syrové. Čím delší je tepelná úprava, tím méně přínosných látek v klíčkách je.
Aby klíčky nezhořkly
Někdy se může výsledná chuť klíčků jevit jako nahořklá, nebo s hořkou pachutí. Abyste se tomuto vyhnuli, je důležité, zaměřit se několik aspektů. Tím prvním jsou samotná semena – opravdu se vyplatí zajít do obchodu se zdravou výživou a koupit semínka v bio kvalitě zde. Dalším důvodem, proč jsou klíčky hořké, je to, že jste je nechali na příliš světlém místě. Problémem může být i příliš chlorovaná voda, kterou jste při nakličování použili.
Tipy pro nakličování mungo fazolí
- Snažte se koupit co nejčerstvější semena – čím budou čerstvější, tím rychleji vyklíčí.
- Na proplachování používejte vlažnou, nikoli horkou či studenou vodu.
- Používejte převařenou vodu k proplachování.
Díky za článek! 🙂 Pokud mohu někomu poradit, tak nejlevněji se dají koupit ty klíčící biomisky
nechal jsem přerůst fazolu mungo asi 5cm muže se konzumovat ,někdo mě
řekl že přerostlé jsou jedovaté je to pravda! Děkuji za odpověď.