Jak naklíčit pohanku

Nejrůznější klíčky jsou velmi zdravé a tvoří nedílnou součást zdravé a vyvážené stravy. Ale nemusíte za ně utrácet v obchodech. Vyzkoušejte si třeba, jak naklíčit pohanku snadno a rychle.

Pohanku totiž nemusíte používat jen v suché formě. Mnohem víc vitamínů a prospěšných enzymů vám nabídne ve formě naklíčeného semínka. Tehdy je vhodná k jídlu i syrová. Je ideální pro saláty a müsli nebo jen tak k zobání třeba k televizi.

Jak naklíčit nepraženou pohanku

Do misky nasypte asi 2/3 šálku pohanky a přidejte šálek a půl vody. Dobře promíchejte a to tak, aby se všechna pohanka ponořila. Pokud některá zrna plavou, vyhoďte je. Máčejte asi hodinu, voda se musí dobře vsáknout. Příliš dlouhé namáčení však zabraňuje procesu klíčení.

Poté pohanku propláchněte studenou vodou a to opakujte 2-3krát denně po dobu přibližně 2 dnů. Nelekněte se, když se na povrchu zrn objeví lepkavá látka. Jde o neškodný škrob. Důkladně ho vždy opláchněte. A kdy bude hotov? Nejprve se na zrnech objeví malé hnědé skvrny a poté začnou velmi rychle klíčit.

TIP: Klíčení je vhodné pouze pro pohanku nepraženou.

Jak nám může prospět právě pohanka

Věděli jste, že pohanka pomáhá s léčbou hypertenze, cukrovky a obávaných křečových žil? Pokud ji konzumujete samotnou, může vás doradit její specifická chuť. Ale můžete ji ochutit například bylinkami nebo kořením.

Vyplatí se to. Zrna pohanky totiž doslova přetékají enzymy, živinami a samozřejmě i vysoce kvalitními minerály a snadno stravitelnými bílkovinami. A není to obilovina, proto neobsahuje lepek. Pohanka obsahuje o něco méně bílkovin než pšenice, ovšem na oplátku v sobě má všech 8 esenciálních aminokyselin a to ve výhodnějším profilu aminokyselin, než to mají právě obilniny.

Je proto ideálním jídlem pro diabetiky a pro všechny lidi, kteří si potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Obsahuje také D-chiro-inositol, jenž pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Najdeme v ní také rutin. Ten snižuje oxidační poškození ve stěnách krevních cév, v důsledku čehož se u lidí, kteří konzumují pohanku pravidelně, snížil i krevní tlak.

Pomáhá také ve chvíli, kdy jsou krevní cévy oslabené, hromadí se v nich krev a tekutina se vsakují do sousedních tkání, což může vést například ke vzniku hemoroidů nebo křečových žil. Pohanková zrna nám také poskytnou vlákninu a velké množství lecitinu. Lecitin je zodpovědný za absorpci cholesterolu střevní sliznicí, čímž ho zároveň účinně vylučuje z organismu.

A uvedený lecitin je rovněž velmi důležitou živinou pro jaterní buňky. Pohanka nám tedy pomáhá udržovat naše játra v dobrém stavu a při dobrém a plnohodnotném výkonu.

TIP:

Pohanka obsahuje asi 20-25% fosfolipidů, podobných lecitinu, které prospívají mozku. Obzvláště naklíčená pohanka tak může významně zvýšit naši mozkovou aktivitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno