Jak naložit červenou řepu

Chcete využít i méně známé formy zeleniny? Naučte se, jak naložit červenou řepu, aby si zachovala všechny své vitamíny a prospěšné látky. Uvidíte, že se už od této dobroty neodtrhnete, za to vám ručíme.

Pokud si chcete na řepě opravdu pochutnat, musíte ji předem uvařit. Pak už jen stačí použít několik základních ingrediencí a uvidíte, jak skvělý pokrm vykouzlíte.

Jak postupovat při naložení červené řepy

A co budete potřebovat? Na tomto postupu není nic složitého. Vystačíte si jen s řepou, octem, kořením, solí a cukrem. Tento lák zajistí, že bude řepa perfektní. Ovšem jak jsme už řekli, vše musíte začít vařením.

Řepu vezměte a uvařte ji. Předtím ji jen lehce omyjte. Rozhodně ji není třeba loupat, to by bylo naopak kontraproduktivní. Právě tímto postupem by řepa ztratila většinu vitamínů a dalších cenných látek. Jednoduše ji proto vhoďte do horké vody a vařte 40-60 minut.

Řepu před naložením spařte

Při délce doby varu se řiďte velikostí řepy. 40 minut je na kousky spíše menší, 60 pak na ty opravdu velké. Jakmile bude hotovo, rozhodně nenechávejte bulvu vychladnout v téže vodě, v níž se vařila. V ní totiž proces varu pokračuje, což nechceme. Uvařenou řepu proto vložte do co nejstudenější vody a 5 minut počkejte. Poté ji oloupejte a nakrájejte na kostičky. A co si počít dál?

Lák na naložení červené řepy

Vezměte si hrst oblíbeného koření. Může to být třeba to grilovací, provensálské bylinky apod. Pořádně ho podrťte v hmoždíři, protože zvýraznění si vzhledem k charakteru budoucího pokrmu zaslouží. Sladká řepa ho totiž snese opravdu velké množství. Do hrnce nalijte asi půl litru vody a přidejte jednu lžíci octa, dvě lžíce cukru a jednu lžičku soli. Jakmile se voda zavaří, přidejte také koření a vařte dalších 5 minut. V tuto chvíli máte lák hotový.

Jak na naložení červené řepy

Červenou řepu, kterou jste oloupali a nakrájeli, přendejte do sklenic, které jste předtím dobře vymyli horkou vodou (a to včetně víček). Zalijte ji lákem (cca 0,52 cm od horního okraje lahve) a dobře zavíčkujte. Následně sterilujte. Bude vám stačit 20 minut při 180 °C. Pokud nemáte zavařovací hrnec, klidně tento proces uskutečněte v rozpálené troubě.

Zavařování řepy v troubě

To se provádí tak, že se do vyššího plechu nalije zhruba do poloviny výšky voda a vloží se do něj dobře uzavřené sklenice. Následně se plech vloží do rozpálené trouby (oproti původnímu času se vyplatí asi 5 minut přidat). Po uvedené době plech vyjměte a nechte řepu vychladnout. Uskladněte v temnu a chladu.

Naložená řepa se uplatní jako samostatná chuťovka, i jako skvělá příloha k masu nebo zeleninovým jídlům. Pamatujte si však, že po otevření vydrží v lednici nanejvýš 3-7 dní. Urychleně ji proto spotřebujte, byla by jí totiž škoda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno