Feferonky jsou u nás poměrně oblíbenou pochutinou, zejména u mužů. Často je přidáváme do nejrůznějších pokrmů, ale také do sklenice s utopenci nebo dokonce s nakládanými houbami. Feferonky není příliš problém vypěstovat, takže spousta milovníků pálivého jídla si pěstuje své vlastní ostré papričky. Když se jich ale urodí více, než stíháme spotřebovat, vzniká otázka, co s nimi. Existuje hned několik možností. Pokud ale nemáte rádi sušené (nebo i jich už máte dost), pak můžete vyzkoušet nakládané feferonky.
Zdravotní přínosy feferonek
Feferonky vděčí své ostré chuti látce, kterou označujeme jako kapsaicin. Čím více kapsaicinu, tím pálivější je paprička. Studie ukázaly, že kapsaicin může prodloužit váš život. Může také pomoci snížit krevní tlak, tvorbu krevních sraženin a snížit hladinu cholesterolu. Kapsaicin taktéž pomáhá spalovat tuky, a proto je součástí mnohých doplňků stravy na hubnutí. Feferonky obsahují sacharidy, ale velice málo. Vzhledem k jejich pálivosti jich nesníme příliš, takže pokud si hlídáte množství sacharidů, můžete si feferonky v klidu dopřát.
Jak moc jsou feferonky pálivé?
Na Scovilleho stupnici získali feferonky pálivost od 100 do 500 jednotek. To je druhá nejnižší míra pálivosti ze všech paprik na této stupnici. Pro srovnání jalapeno papričky mají 2 500 až 8 000 jednotek a habanero 100 000 až 3 500 000 jednotek. Takže feferonky sice pálivé jsou, ale oproti ostatním druhům to v podstatě nic není!
Jsou feferonky zelenina?
Snad každý z nás si myslí, že feferonky jsou zelenina. Když si ale blíže prostudujete definici, zjistíte, že feferonky jsou vlastně ovocem. Existuje spousta zeleniny, která je botanicky považována za ovoce. Za ovoce je považována ta plodina, která před vznikem samotného plodu produkuje květ. A to je například také rajče, lilek, meloun či klasické papriky.
Feferonky naložené v kyselém nálevu
Pokud si připravíte tento nálev, pak budete mít univerzální nálev. Do něj můžete naložit feferonky a další suroviny. Připravíte ho tak, že smícháte 1 l vody, 140 g cukru, 1 lžičky soli a 800 ml octa. Toto chvíli povařte. Papričky (a případně i další suroviny) můžete zalít ještě horkým nálevem, ale také studeným nálevem – je to na vás, jak rychle chcete pracovat. Pokud máte rádi mírnější chuť, je vhodné ocet přilévat postupně, abychom docílili požadované kyselosti. Pohrát si můžete také s množstvím soli.
Feferonky plněné rozinkami
Chcete-li trochu zmírnit pálivost svých feferonek nebo prostě jen zkusit něco nového, naložte je s rozinkami a česnekem. Stačí, když z každé feferonky odřízneme horní část a naplníme je rozinkami. Do každé feferonky by se mělo vlézt tak 5 rozinek. Česnek oloupejte a do každé papričky přidejte ještě stroužek česneku. Feferonkami naplňte sklenice, zalijte je kyselým nálevem a povařte v zavařovacím hrnci.
Feferonky naložené s květákem
Toto je velice oblíbený recept i u těch, kteří květák obvykle nejedí. Stačí ho rozebrat na malé růžičky a povařit asi 3 minuty ve vodě. Na spodek každé sklenice dejte vrstvu květáku, 1 bobkový list, 3 kuličky pepře a 3 kuličky nového koření. Poté přijde vrstva feferonek a květáku, chcete-li. Zalijte kyselým nálevem a zavařte.
Feferonky s mrkví a limetkou
Připravte si cibuli, kterou nakrájíte na silné plátky, mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka, česnek oloupejte a limetku nakrájejte na plátky. Do každé sklenice dejte plátek cibule, několik koleček mrkve, feferonky, dva stroužky česneku nakrájené na poloviny a plátek limetky. Můžete přidat i trochu strouhaného křenu. Zalijte kyselým nálevem a povařte v zavařovacím hrnci.
Feferonky s česnekem
Tento recept je obzvláště oblíbený zejména u mužů. Feferonky spolu s mrkví (nakrájenou na kolečka), oloupanými stroužky česneku a nasekaným koprem naskládáme do sklenic. Česneku a feferonek můžete dát stejné množství – ostatní ingredience dávejte pouze v menších množstvích. Zalijte kyselým nálevem a zavařte.
Feferonky s koriandrovými semínky
Do každé sklenice vložte dolů několik kuliček pepře a několik celých koriandrových semínek. Poté přidejte feferonky, zalijte nálevem a zavařte.
Další recepty
Způsobů zavaření a receptů je spousta – vymyslet si můžete i své vlastní. Stačí zkombinovat ingredience, které se k sobě hodí.
Nakládání do oleje
Velice oblíbené je také nakládání feferonek do oleje. Vhodné je použití olivového nebo i slunečnicového či řepkového oleje. Olivový olej má nepříjemnou vlastnost, že v lednici tuhne a vytváří malé tukové kuličky, které mohou být při přímé konzumaci problémem. Po otevření každé sklenice je vhodné zbytek uchovávat v lednici. Pokud tedy použijete olivový olej, budete muset feferonky v něm naložené předem nechat odstát v pokojové teplotě, aby se krystalky oleje rozpustily.
Jak na to?
Papričky musí být zcela zality olejem – nesmí být vystaveny vzduchu, protože pak by se rychle zkazily. I když lze nakládat i čerstvé papričky, jejich trvanlivost není příliš dlouhá. Pro nakládání do oleje proto doporučujeme sušené feferonky. Ty můžete nakládat společně s bobkovým listem, kuličkami pepře a nového koření, ale také s čerstvým i sušeným česnekem a dalšími příchutěmi.
Jak skladovat feferonky?
Pro dlouhodobější skladování a také nakládání či sušení vybírejte pouze čerstvé feferonky s pevnou slupkou a jasnou barvou. Rozhodně se nehodí přezrálé feferonky, nebo ty, které mají zvrásněnou slupku nebo na ní mají hnědé skvrny. Feferonky skladujeme v lednici, nejlépe v plastovém sáčku. Umyjte je až těsně před konzumací, jinak se začnou rychleji rozkládat.