Domů Zdravé recepty Domácí výroba Jak naložit olomoucké tvarůžky

Jak naložit olomoucké tvarůžky

V čem vám budou tito krasavci nejlépe chutnat? Možností je spousta – od oleje až po pivo. Poradíme vám, jak naložit olomoucké tvarůžky, aby se staly ozdobou každé sváteční tabule i chutného rautu.

Říká se jim také syrečky. A není divu, vždyť své okolí dokáží potrápit pořádně nepříjemným pachem. Stále totiž zrají, a to i u vás doma. Tak proč toho nevyužít a nevylepšit jejich chuť o nějaký ten báječný nálev nebo marinádu, které do sebe při té příležitosti nasají?

Způsobů nakládání je několik

V zásadě stačí říct, že stačí jen nějaké koření, bylinky a vhodné nosné médium. Tím může být jak pivo, tak třeba i olej. Tvarůžky můžete bud nakrájet na menší kousky a smíchat se všemi ostatní přísadami, anebo je spolu s nimi vrstvit do sklenice. Nakrájení tvarůžků zkrátí čas potřebný k nakládání, nekrájené zase vypadají efektně a poslouží třeba jako skvělý dárek.

Dál je vlastně všechno velmi jednoduché. Sklenici nebo jinou vhodnou nádobu opravdu dobře uzavřete a uložte do chladu. Nejlepší je lednice. Tady je nechte 5-7 dní odpočívat a máte hotovo. Ovšem nevadí jim ani delší doba nakládání. Ovšem pozor, chcete-li jim dodat trochu pikantnosti a vložit do nálevu chilli, buďte opatrní. Čím déle je totiž ve sklenici necháte, tím ostřejší budou. Takže pokud si nechcete zkazit chuť nebo to jednoduše nemáte naostro příliš rádi, raději to s pobytem v lednici nepřehánějte.

Tvarůžky nakládané v oleji

Chcete, aby chuť použitých surovin co nejlépe vynikla? Pak jednoznačně použijte olej. Předtím ho však trochu zahřejte společně s použitým kořením, a ještě vlažným pak tvarůžky zalijte. Pozor, v hrnci nesmí olej nikdy projít varem, nejlepší teplota e mezi 80-90 stupni celsia.

Při této teplotě olej udržujte klidně 5 i 10 minut. Koření se krásně rozvoní. Pokud se rozhodnete tvarůžky přelit ještě vlažným olejem, tak s jejich uzavřením nebo dokonce uložením do lednice samozřejmě počkejte. Sem patří teprve po úplném vychladnutí.

Naložení tvarůžků v pivu

Nezáleží na tom, jako chmelový produkt použijete. Nejlepší však bývá pivo světlé, to tmavé se hodí spíše na přímé vaření. Pokud chcete jeho chuť zvýraznit, použijte česnek a kmín. Ty s pivem souzní nejlépe. Naopak se vyvarujte použití cibule, ta má tendenci ve sklenici kvasit (to platí i pro olej) a velmi brzy zhořkne, což negativně ovlivní i chuť tvarůžků.

Na rozdíl od oleje také nikdy neplňte sklenici pivem úplně. Naopak, ponechte pod víčkem asi centimetr místa. Vyhnete se tak netěsnostem, které by mohly způsobit produkované bublinky.

Jinak je postup stejný, jako u tvarůžků v oleji. Ale pozor, máte-li citlivější zažívání, může se stát, že vám po jejich konzumaci znepříjemní život žlučníkový záchvat. Předejděte tomu a připravte si čaj z kmínu. Dopřejte si jeden hrnek před konzumací tvarůžků a jeden hrnek na závěr. Stimuluje trávení a zabrání tak přetížení vašeho zažívání.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno