Jak naložit sele na gril

Chcete si vyzkoušet něco nového? Něco, čím oslníte přátele a známé? Víme, jak naložit sele na gril, aby se zaručeně povedlo a chutnalo po všech stránkách skvěle. Ano, zabere vám to sice nějaký čas a bez poctivé přípravy to rozhodně nepůjde, na druhé straně se vám však investovaný čas i suroviny velmi rychle vrátí.

Celý proces není těžký, ale musíte na něj mít místo. Myslíme tím především nádobu, do níž se vejde celé sele. Může jít třeba o kovovou zahradní vaničku, velký lavor apod. A jak tedy na to?

Ingredience na marinádu

Celý rozpis vystačí na 20-30 kilogramů vážící sele. Do většího se ani pouštět nedoporučujeme, běžný gril (rožeň) už ho opravdu nemá šanci utáhnout.

Ingredience

  • podle potřeby česnek
  • podle potřeby zeleninový vývar
  • podle potřeby olej
  • podle potřeby černé pivo
  • podle potřeby mletá pálivá paprika
  • podle potřeby plnotučná hořčice
  • podle potřeby mletá sladká paprika

Opravdu si dejte záležet na kvalitě použitých ingrediencí. Čím lepší zvolíte, tím lepší bude výsledek. My jsme například vsadili už přímo na recept pro fajnšmekry. V běžně připravovaném láku se totiž používá obyčejná voda.

Jak připravit lák na sele

Budete si ho muset nejspíš připravit na vícekrát a přidávat postupně podle toho, jaké množství budete potřebovat. Všeobecně platí, že koncentrace soli v láku by měla být podobná jako při nakládání masa třeba na uzení, tzn. 2 dkg soli na 1 kilogram masa.

A jak na přípravu láku? Převařenou vodu nechte vychladnout nebo použijte studený vývar. Přimíchejte do ní česnek, olej, plnotučnou hořčici, mletou sladkou papriku, černé pivo a mletou pálivou papriku.

Bez velké jehly to nepůjde

Nyní je třeba maso opravdu poctivě napíchat. Nejdříve směsí potřeme celé sele – a to včetně břišní dutiny. Následně si vezmeme silnou jehlu, naplníme ji lákem a napícháme veškerou svalovinu. Nakonec zbytkem láku sele ve vhodné nádobě zalijeme.

Jak dlouho sele marinovat

To je individuální. Pokud máme možnost sele uložit v místnosti s teplotou okolo 20 °C, budou nám na naložení stačit 3-4 dny. Je však nutné ho ochránit před mouchami a jinou obtížnou havětí. Naopak ve chladném sklepě nebo dokonce v lednici zabere celý proces 5 dnů.

Jak hotové naložené sele připravit

Před rožněním selete si připravíme spoustu žhavého popela, nad tím se totiž maso griluje nejlépe. Sele opláchneme a necháme dobře okapat. Následuje jeho připevnění na rožeň a to nejlépe za pomoci čistého drátu. Ten protáhneme kolem páteře a na obou koncích připevníme k rožni.

Pomalu opékáme nad horkým popelem. Nezapomeneme ho během rožnění potírat vhodnou marinádou, aby se maso nevysušovalo. Měly by v ní být podobné ingredience, jaké jsme použili do láku. Jedině tak se sele zaručeně povede a bude všem chutnat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno