Jak naložit sýr

Nakládané sýry jsou skvělou pochoutkou, kterou můžeme podávat jako předkrm nebo také jako chuťovku, když přijdou nečekaní hosté. Nakládané sýry jsou specialitou, pro kterou má každý svůj vlastní recept. V tomto článku vás naučíme, jak nakládat různé druhy sýrů a nezapomeneme přidat několik receptů na skvělé nakládané sýry.

Marinovaný sýr

Vyberte si sýr

Ne každý sýr je vhodný k nakládání. Vyberte si dostatečně robustní a tvrdý sýr, aby se vám v olejové lázni nerozpadl. Chuť tohoto sýru by měla být spíše nenápadná, protože jedině tak ji můžete zvýraznit různými bylinkami a kořením. Tipy:

  • Hermelín je sám o sobě měkký sýr. Pokud jej necháte vcelku, je vhodný k naložení. Pokud jej naložíte nakrájený na kousky, bude mazlavý a vytvoří vám jakousi pomazánku.
  • Ovčí a kozí sýr je hodně aromatický. Vyberte k němu vždy jen jednu bylinku. Do oleje můžete ale přidat třeba také chilli papričku. Jí můžete obalit celé špalíčky kozího a ovčího sýra.
  • K nakládání se zcela nehodí tvrdé sýry, jako je Gruyère nebo čedar a aromatické jako je Brie nebo Neufchâtel. Držte se porézních sýrů, které zvládnou trochu mírného tepla.
  • Mezi oblíbené možnosti patří kozí sýr, feta a mozzarella.

Vyberte si své aromatické látky.

Druhou částí nakládání je výběr, čím sýry ochutit. Otevřete svou zásuvku s kořením a hledejte příchutě, které se k sýrům hodí. Jsou to: hořčice, koriandr a kmín, chilli vločky, pepř, bobkový list, badián, kardamom, nové koření. Bylinky použijte nejlépe čerstvé (v případě nouze si vystačíte ale i se sušenými). Skvělé jsou tyto: rozmarýn a tymián, spolu s citrusovou kůrou, drcenými stroužek česneku nebo tenkými plátky šalotky.

Nakládaná feta

Uvolněte vůni aromatických látek v oleji

Umístěte aromatické přísady do malého hrnce a přelijte je olivovým olejem. Budete potřebovat dost na pokrytí bloku sýra, řekněme 1/3 až 1/2 šálku. Poté hrnec zahříváme na velmi mírném plameni po dobu 15 až 20 minut. Nesmí dojít k varu nebo smažení. Pokud se už po 15 minutách šíří vaší kuchyní omamná vůně, můžete odstavit. Jinak ještě pět minut dovařte.

Vložte sýr do ochuceného oleje

Sýr můžete nakrájet na kolečka nebo klínky, abyste zvětšili plochu, kterou bude sýr nasakovat příchuť oleje. Takto připravený sýr vložte do uzavíratelných nádob – nejlepší jsou sklenice. Pokud byste používali plastové nádoby, nebo sýry, které jsou náchylné na teplo (jako je například mozzarella), pak počkejte, až olej vystydne na pokojovou teplotu. Svůj sýr zalijte olejem. A nyní můžete přidat delikátnější bylinky, jako je bazalka, petrželka, čerstvé oregano nebo majoránka. Po vychlazení sýr skladujeme v lednici.

Naložený sýr

Marinování je doba čekání – nebo ne?

Pravdou je, že sýr můžete podávat již 20 minut po naložení. Lepší je ale počkat minimálně 12 hodin. Platí, že čím déle ho necháme marinovat, tím více chuti absorbuje. Je možné dokonce přeskočit i proces ohřívání oleje a sýr zalít olejem o pokojové teplotě a proložit ho vybranými aromatickými látkami. V tomto případě je doba uvolňování chuti ale delší, doporučujeme počkat minimálně 24 hodin před konzumací sýra.

Jak podáváme marinované sýry?

Marinované sýry podáváme při pokojové teplotě. Pokud tedy sýr skladujete v lednici, před konzumací jej vytáhněte v dostatečném časovém předstihu a nechte jej zteplat. To zvýrazní chutě. Sýry můžete podávat jako doplněk k zeleninovému či salámovému talíři, k olivám, krekrům, chlebům či pita chlebu. Marinované sýry můžete použít také v zapečených toastech, zapečených těstovinách nebo k zeleninovým salátům či grilovaným rybám.

Olej nevyhazujte

Olej, který vám po sýrech zbyl, nevyhazujte. Je plný aromatických chutí a můžete jej využít na těstovinové nebo zeleninové saláty, nebo k podávání zeleniny samotné. Připravujte z něj nejrůznější zálivky. Můžete na něm smažit například rybu nebo i kuřecí plátky masa.

Naložené sýry

Recepty na nakládané sýry

Pokud chcete zkusit trochu neobyčejné chutě, zkuste tyto variace:

  • Kozí sýr s tymiánem, bobkový list, sušené chilli papričky, citronová kůra a barevný pepř.
  • Sýr feta s pomerančovou kůrou, drceným česnekem a nigellou, hořčicí, koriandrem a kmínem.
  • Sýr feta s pečeným citronem (citron nakrájíme na plátky a pečeme cca 12 minut na 220 °C), chilli papričkami, bobkovými listy a čerstvě mletým pepřem.
  • Sýr feta s olivami (mix černých a zelených), rozmarýn a 1 malá červená cibule nakrájená na proužky.

Modrý sýr naložený s česnekem a ořechy

Sýr nakrájejte na silnější plátky a z jedné strany jej namažte pastou, kterou jste si připravili ze 4 stroužků česneku, soli, čerstvě mletého pepře a hrsti mletých vlašských ořechů. Vložte jej do sklenice spolu se snítkami čerstvého tymiánu a na proužky nakrájenou cibulí. Protože doba marinování nebude příliš dlouhá (tento sýr má tendence se dlouhým marinováním rozpadat) doporučujeme bílou cibuli, která není tak silná jako žlutá. Pokud máte rádi ostré, přidejte i feferonky. Zalijte olivovým olejem a uzavřete do sklenice. Nechte 3 dny při pokojové teplotě. Poté jej můžete konzumovat popřípadě začít skladovat v lednici.

Nakládaný hermelín

4 kusy hermelínů podélně rozkrojte a řeznou stranu potřete pastou, kterou si připravíte z 8 utřených stroužků česneku, 2 lžiček sladké papriky (popřípadě chilli nebo pálivou papriku), lžičky soli a půl lžičky mletého pepře. Poté dejte hermelíny zase dohromady a naskládejte do sklenice na střídačku s na proužky nakrájenou 1 cibulí, chilli papričkami, 10 kuličkami černého pepře, 2 bobkovými listy a 3 kuličkami nového koření. Zalijeme slunečnicovým olejem. Necháme tři dny zrát v pokojové teplotě, poté přemístíme do lednice. Hermelín vydrží asi 7 dní.

Jak dlouho vydrží nakládané sýry?

Životnost marinovaných sýrů podomácky vyrobených není příliš dlouhá. Jakmile je jednou otevřete, dbejte na to, aby byly všechny neustále ponořené v oleji. Tak vám vydrží až 7 dní v lednici. Životnost jednotlivých sýrů je také velmi závislá na stadiu zralosti sýra, který jste použili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno