Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak nasadit plaveckou čepici

Jak nasadit plaveckou čepici

Plavecká čepice se některým může zdát jako přežitek. Zejména pak tehdy, pokud se nejedná o výkonnostní plavce, ale pouze rekreační. Ve skutečnosti je však plavecká čepice pro plavce stejně důležitá, jako plavecké brýle. Iniciativní jedinci, kteří si plaveckou čepici i pro účely rekreace pořídili nebo se chystají ji pořídit, udělali krok dobrým směrem. Druhou věcí však je, jak správně plaveckou čepici nasadit. Někdy je to totiž poměrně zapeklitý úkol. Pokud však víte, jak na to, je to snazší, než si myslíte. A potom už bez plavecké čepice neuděláte ani jedno ,,tempo“. Jaký je tedy ten pravý fígl v nasazování plavecké čepice?

Co to je plavecká čepice

Pro profesionální plavce je plavecká čepice nedílnou součástí jejich sportovního úboru, stejně jako plavky a plavecké brýle. Mezi laickou veřejností už plavecké čepice až tak v oblibě nejsou, nicméně kdo si plavání s ní jednou zkusí, nebude chtít jinak.

Tato pokrývka hlavy, která má hned několik účelů najednou, se vyrábí z různých materiálů. Všechny jsou do jisté míry elastické, aby se dobře nasazovaly a držely pevně na hlavě, rozdíl mezi nimi však určitě je. Plavecké čepice se vyrábí buďto z textilních látek nebo plastových materiálů. Zatímco textilní, a tedy i více elastické plavecké čepice, mají nižší schopnost nepropustnosti vody, dají se označit za pohodlnější variantu. Plastové materiály u plaveckých čepic, zejména latex či silikon, nabízejí komfort ,,suchých vlasů“, hůře se však nasazují.

Plavecké čepice se vyrábí v nejrůznějších designových provedeních a barvách, stejně tak jako v různých velikostech a tvarech pro ideální přilnutí materiálu k hlavě.

Plavecká čepice

Nasazení plavecké čepice

Nasadit si plaveckou čepici je někdy zábava, a to především pro ty, kteří se na celý proces dívají. Vzhledem k materiálu plavecké čepice může být nasazení trochu komplikované, a to hlavně u těch jedinců, kteří pod ni musí schovat dlouhé vlasy. Jak tedy postupovat?

  1. Namočte si vlasy. Tento krok je svým způsobem samozřejmý, neboť před každým vstupem do veřejného bazénu je nutné se nejdříve opláchnout, abychom ze sebe smyli nečistoty. Na mokré vlasy se plavecká čepice nasazuje mnohem lépe, neboť vlasy drží pospolitě a nikde se vám ,,netoulají“. Zároveň přilnavost čepice je vyšší, pokud ji nasazujeme na vlhký povrch.
  2. Zvolte si vhodnou variantu. Způsobů, jak si čepici nasadit, je vícero. Nejčastěji si plavci nasazují čepici směrem od čela, a to tak, že přední část čepice přitisknou na čelo a postupně čepici roztahují, až ji přetáhnou až dozadu přes temeno na týl. Následně je ještě potřeba pozastrkovat trčící vlasy, které se na ,,první dobrou“ po čepici nedostaly. Stejným způsobem lze čepici nasadit obráceně, a tedy že začneme u týle a následně pokračujeme k čelu. Tento způsob možná bude vyhovovat lidem s dlouhými vlasy, které nejsou příliš poddajné. Posledním způsobem, který lze využít u nejvíce elastických čepic, je roztažení čepice oběma rukama a nasazení z vrchu přes temeno. Takový způsob však využijí spíše ti, kteří mají velmi krátké nebo vyholené vlasy.

Proč je plavecká čepice důležitá

Důvodů, proč bychom plaveckou čepici měli využívat, je mnoho. Obecně se říká, že si čepici plavci dávají proto, aby si nenamočili vlasy. Je to sice jeden z ,,bonusů“ nošení plavecké čepice, ty hlavní důvody jsou však o trochu jiné. Pokud se podíváme z pohledu profesionálních plavců, nejzásadnějším je pro ně snížení hydrodynamického odporu při plavání. Pro rekreační plavce je pak důležitý komfort při koupání, kdy se vám vlasy nikde nemotají a nemusíte je neustále nějak ,,upravovat“. Pro provozovatele plováren a koupališť jsou plavci s plaveckými čepicemi také velkou výhodou. Pokud jsou totiž vlasy schované, nezanášejí filtrační zařízení, a snižuje se tak úsilí i náklady při čištění filtrací.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno