Jak oloupat a nakrájet ananas

Na jeho pikantně sladkou chuť nedá většina z nás dopustit, přesto si ho nekupujeme tak často, jak bychom nejspíše měli. Ukážeme vám, jak oloupat a nakrájet ananas tak, aby vám zbylo co nejméně odpadu a citlivé chuťové pohárky na jazyku ani ústní sliznici nebyly drážděny nepříjemnými palčivými silicemi ze slupky.

Abychom si co nejvíce ušetřili práci, musíme kupovat plody dokonale zralé, které mají všechny předpoklady k rychlé a ničím nerušené konzumaci. Podle vzhledu příliš nepochodíme, i když ananasy s ještě zeleným spodkem můžeme vyloučit už rovnou. Skutečným nositelem dokonalé zralosti je vůně. Nebojte se proto zanořit nos mezi zelené listy. Ucítíte-li příjemnou vůni, jde o ovoce přesně pro vás.

Jak oloupat a nakrájet ananas

Ale pozor, nepleťte si sladkou šťavnatost s nasládlou vůní počínající hniloby! Jestliže je vám jen trochu něco podezřelé, ananas raději nekupujte. A máte-li rýmu, nezoufejte. Můžete si pomoci dalším šikovným ukazatelem – potaháním za zelené listy na vrcholu ananasu. Jestliže se ochotně uvolňují ze svého lůžka, je ananas zralý.

Jak oloupat a nakrájet ananas

V zásadě existují dva způsoby nakrájení ananasu. Při obou je třeba dbát na důkladné opláchnutí nože poté, co s ním zpracujete nepoddajnou slupku. Anebo ještě lépe; připravte si k ruce rovnou nože dva.

První způsob krájení ananasu

Z ovoce (dobře omytého a osušeného) odřízněte spodní část a postavte ho na prkénko. Zelený chochol ještě ponechejte. Ananas se vám díky němu bude dobře přidržovat. Nyní opatrně odkrajujte jednotlivé pásy tuhé slupky směrem odshora dolů. Nakonec odstraňte listy a dál ananas nakrájejte podle potřeby. Nezapomeňte přitom odstranit tuhý dřevnatý střed! Malé černé tečky (zbytky slupky) pak vykrájejte ostrou špičkou nože.

Druhý způsob krájení ananasu

Pokud patříte mezi méně zručné kuchaře, usnadněte si práci a nakrájejte ananas na kolečka rovnou. Oloupejte jejich slupku, odstraňte i všechny její zbytky a nakonec vykrojte tuhý střed.

Náš tip: Máte-li speciální kráječ na ananas, udělá to snadno za vás. Stačí kolečka navršit na sebe a zatlačit. Opět si dejte pozor na kontaminaci sladké dužiny pálivými silicemi ze slupky!

Z historie ananasu

Ananas pochází z Jižní Ameriky a dnes víme, že ho pro nás objevil mořeplavec Kryštof Kolumbus v roce 1493 na ostrov Guadeloupe. Právě odtud také pochází jeho zvláštní jméno – ananas znamená v místním jazyce prostě lahodné ovoce.

V Evropě započalo však jeho pěstování až o nějakých 200 let později, do té doby šlo spíše o exotickou pochoutku, dostupnou jen těm nejbohatším. Dnes je přibližně 65% produkce ananasu dodávána na trh v konzervovaném stavu. Během tohoto procesu však ovoce ztrácí více než polovinu svých zdraví prospěšných látek. Proto můžete-li, konzumujte ananas vždy čerstvý. Takovou vitamínovou bombu totiž hned tak nenajdete!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno